Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Legendární filmy: Filmoví fanoušci, třeste se

Radek Lang

Radek Lang

31. 1. 2010

Má stovky stránek. Stojí přes tisícovku. Je velká a těžká. A schovávají se v ní desítky a desítky filmů (doplněné bohatými a krásnými ilustracemi). Co je to? Sen filmového fanouška, nebo bezcenná ždímačka na peníze? Kniha Paola D´Agostiniho se vám představuje!

Elementární problém (nebo spíš typické specifikum) publikací reflektujících kinematografii bývá ve způsobu konfrontování se autorů s filmovou historií. Pro každého může mít jeden a ten samý film různou důležitost a může mu přisuzovat rozmanité hodnoty. A je-li pak kniha založená na souboru konkrétních filmů a jejich popisu, je tento výběr právě jejím autorem a jeho viděním kinematografie determinován nejvíce.

Legendární filmy jsou přesně takové. Představují desítky slavných snímků s mezinárodním přesahem (ale dominancí americké produkce) a stávají se tak průvodcem kinematografií od jejích počátků až do současnosti. Vzhledem k výčtovému charakteru knihy je ale výběr filmů velmi osobitě pojatý a některé snímky byly do knihy zakomponovány zjevně z komerčního hlediska. A to je hlavní negativum, respektive hlavní specifikum. Místo nich tam mohly být jiné. Legendárnější.

Zařadit tak po boku filmů jako Křižník Potěmkin, Někdo to rád horké, Kmotr nebo Přelet nad kukaččím hnízdem sérii Pirátů z Karibiku nebo Posledního samuraje působí velmi kontroverzně a účelově. Ano, popularita a komerční úspěch Pirátům ani Samurajovi nechybí, ale že by tyto filmy měly mít výsadu a stát v kategorii legendárních snímků po boku takových klasik a legend, kterými ostatní tituly v knize zajisté jsou? Subjektivní selektivita udělala své.

Al Pacino (vpravo) zabíjí ve filmu Kmotr své oponenty Zdroj: obrázek z filmu Kmotr

Al Pacino (vpravo) zabíjí ve filmu Kmotr své oponenty Zdroj: obrázek z filmu Kmotr

Samotný výběr filmů je kromě některých – zejména současných – titulů očekávatelný a nijak překvapivý. Jako antologie ze světové kinematografie dvacátého století publikace obstojí. Potěší pozornost věnovaná i méně protřelým, ale zásadním titulům kinematografie, které třeba v době vydání veřejnost tolik nezaujaly. Dobrým příkladem je představení filmu Tenkrát v Americe (a jeho rozšířené verze, jež je mistrovským dílem). Pozornost si právem zaslouží.

Hlavní důvod, proč by měl filmový fanoušek utrácet peníze za Legendární filmy ale tkví především v početných ilustracích (kniha je spíše obrazovým průvodcem než čímkoliv jiným), jež díky vysoké tiskové kvalitě, preciznímu zpracování a velkému formátu (29x25cm) představují historii kinematografie jakožto příběh obrazu. A příběhem obrazu v prvé řadě je.

Piráti z Karibiku 3 Zdroj: distributor filmu

Piráti z Karibiku 3 Zdroj: distributor filmu

Popis a analýza jednotlivých filmů odkazuje k zajímavostem i typickým kulturně-ekonomicko-společenským kontextům, jež dané snímky provázely a provázejí, a umožňuje tak čtenářům stručně (ale osobitě) nahlížet na jednotlivé tituly. Hledali-li by ale v knize podrobnější nebo zasvěcenější informace, nenašli by je.

Pro koho tak Legendární filmy především jsou? Pro filmové fanoušky (kteří nejsou v kinematografii příliš zběhlí). Díky bohatým a kvalitním ilustracím a osobitému podání Paola D´Agostiniho se jim naskytne příležitost ponořit se do světa prvotřídních filmů a nechat se zlákat k jejich zhlédnutí. A pokud filmy už znají? Mít je přehledně ve vynikajícím zpracování v jedné knize rozhodně není na škodu. Tak šup do nejbližšího knihkupectví!

D´AGOSTINI, Paolo. Legendární filmy. Praha : Mladá fronta, 2009.

1 290 Kč | vázaná s přebalem | 600 stran | 250 x 285 mm | ISBN 978-80-204-2042-8 | překlad: Jan Hanzlík, Iva Hejlíčková

Hodnocení: 4****

Za poskytnutí knihy k recenzi děkujeme Mladé frontě. Knihu si můžete koupit zde za akční cenu 1097 Kč.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Legendární filmy: Filmoví fanoušci, třeste se