Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Legendární Eifman Ballet zavítá do Státní opery. Dvakrát uvede Rodina

Hana Švarcová

Hana Švarcová

16. 10. 2014

Legendární  Eifman Ballet představí českým divákům své kritiky i diváky ceněné taneční představení Rodin, v němž je vzdána čest jednomu z největších umělců konce 19. století Augustu Rodinovi. Státní opera pohostí ruskou baletní školu 18. a 19. října.

FOTO: Eifman Ballet zavítá do Prahy s inscenací Rodin

Baletní soubor Borise Eifmana patří ke světové špičce. Zdroj: Státní opera

Inscenace si bere za cíl popsat téma tragického životního údělu géniů. Ústřední linií je v tomto případě život a tvorba Augusta Rodina a jeho žákyně, důvěrné přítelkyně a múzy Camille Claudelová, sestry francouzského spisovatele Paula Claudela. Jejich vztah skončil rozkolem, jenž poznamenal Camillino duševní zdraví.

Tuto životní etapu obou geniálních umělců zachytil Boris Eifman skrze unikátní jazyk moderního psychologického baletu a vykreslil tak lidské vášně, jejichž ztvárnění bylo primárním cílem Rodinovy tvorby. Vzpomeňme například sochy Polibek, Myslitel či Občané Calais.

Auguste Rodin (1840–1917) byl jeden z největších sochařů 19. století. Primárním prostředkem pro vyjádření niterného duševního stavu bylo pro něj lidské tělo. Počínaje jeho tvorbou začínají se psát dějiny moderního sochařství. Jeho Bronzový věk vyvolal na pařížském Salonu velký rozruch, neboť bylo natolik realistické, že Rodina obvinili z toho, že dílo odlil přímo ze živého člověka. Velkou inspirací a múzou mu byla Camille Claudelová, která se sama proslavila jako sochařka a grafička.

FOTO: Eifman Ballet zavítá do Prahy s inscenací Rodin

Rodin – tak se jmenuje inscenace, s níž Eifman Ballet v Praze vystoupí.

Když Boris Eifman v roce 1977 zakládal Eifman Ballet (tehdy pod názvem Leningrad New Ballet), vznikla experimentální baletní laboratoř, jež ve své době představovala něco diametrálně odlišného od ostatní produkce. Dnes vystupuje po celém světě a na svém kontě má například inscenace Don Quijote, Hamlet, Racek či Anna Karenina.

Do České republiky nezavítá tento baletní soubor poprvé. Již tu vystupoval v roce 1992 v rámci Pražského jara a na Dnech ruské kultury v ČR v roce 2004.

Představení ve Státní opeře 18. a 19. října od 20.00

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Legendární Eifman Ballet zavítá do Státní opery. Dvakrát uvede Rodina