Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Lee DeWyze: Nový americký idol

Redakce

Redakce

28. 7. 2010

Ruku na srdce, největší slabinou Američanů jsou dojemné příběhy obyčejných lidí, což se potvrzuje rok co rok v megalomanské pěvecké soutěži American Idol. Každý rok vytáhnou jednoho outsidera na vrchol, kde dotyčný zůstane minimálně pár měsíců. Zatím poslední, už devátou sérii vyhrál čtyřiadvacetiletý prodavač barev, rovněž talentovaný rocker s úžasným chraplákem, který to parádně umí se svou kytarou. Seznamte se s novým americkým idolem, Lee DeWyzem.

Nová americká superstar Lee DeWyze, Zdroj: mtv.com

Američanům trvalo devět let, než je jejich každotýdenní televizní pouto omrzelo. Po roce bohaté úrody neuvěřitelně zábavných a pěvecky dokonalých výkonů nastal rok hladovění. Američané před televizními obrazovkami trpěli nudou a soutěž sledovali už jen ze zvyku. Navíc šlo o poslední dny Simona Cowella, duše soutěže, v porotcovském křesle a možná o poslední měsíce soutěže, protože příští rok na americký trh expanduje konkurence v podobě X Factoru.

Přesto letošní rok našel minimálně dva pěvecké talenty. První talentem je sympatická maminka a největší favoritka soutěže Crystal Bowersox, která ovšem nakonec doplatila na syndrom favorita. Tím druhým je upřímný kluk od vedle, který nakonec celou soutěž vyhrál. Cestičku k výhře však měl Lee DeWyze už dopředu prošlapanou. Po dvou předchozích pánských finále se čekalo, že soutěžení bude tento rok bud patřit dívkám, na které bylo tím pádem nastaveno nejzářivější světlo reflektorů. Další výhodou bylo, že s nenápadným klučinou Lee DeWyzem se vůbec nepočítalo, takže tlak byl minimální. A do třetice, DeWyze byl vlastně směsicí dvou předešlých vítězů; hezounek a neprůbojný rocker, takže fanynky měli zafixováno, pro koho mají hlasovat.

Aby to nevypadalo, že DeWyze přišel k výhře jako slepý k houslím, tak musíme podotknout, že vyhrál zaslouženě. V každém kole byl jediný, kdo přiváděl fanoušky do varu a na jeho stranu se začala přiklánět i samotná porota. Předvedl bezchybně a osobitě covery písní od The Rolling Stones, The Beatles, U2 nebo R.E.M. (největším kumštem však zůstává jeho spojení sil s Crystal Bowersox při romantické písni Falling Slowly). Kolo před finále bylo vše rozhodnuto. DeWyze předvedl suverénní výkon, ale jeho největší soupeřka a do té doby favoritka soutěže klopýtla. Jenže finálový večer všechno změnil. Nervozní DeWyze udělal krok vzad, čehož využila Bowersox a svým skvělým výkonem si řekla o korunu pro vítěze. S minimálním rozdílem 4% hlasů ale nakonec zvítězil DeWyze.

Nový americký idol je normální chlapík, se kterým byste si zašli na pivo a stále si měli o čem povídat. Jeho vášní jsou gumoví medvídci a společenská hra scrabble, nesmíme zapomenout na jeho španělku. Ta mu dělala doprovod už při dvou amatérských albech, které nahrál před soutěží American Idol. Teď pilně pracuje na své debutové desce, která na Američany vykoukne z prodejních skříní 23. října. Má jít o rockovou (v tomhle případě však pop/rockovou) záležitost, na které zanechá svůj osobitý podpis vlastními texty a folkovými až alternativními smyčkami.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Lee DeWyze: Nový americký idol