Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Leden přináší novou dávku literárních akcí. Na co se můžete těšit?

Tereza Andělová

Tereza Andělová

1. 1. 2013

OBR: Josef Škvorecký s manželkou Zdenou SalivarovouV lednu si v rámci literárních pořadů připomeneme spisovatele Josefa Škvoreckého a Jana Balabána, křtít se bude originální publikace Street Kids, a nesmíme zapomenout ani na řadu autorských čtení.

OBR: Josef Škvorecký s manželkou Zdenou Salivarovou

Na začátku roku 2012 podlehl Josef Škvorecký rakovině., Zdroj: skvorecky.com

Pocta Josefu Škvoreckému (3. ledna 2013, Praha)

Na začátku ledna uplyne rok od úmrtí Josefa Škvoreckého. K uctění památky tohoto velikána české literatury se bude v kavárně Krásný ztráty konat čtení jeho textů a knih vydaných v nakladatelství ´68 Publishers. Organizátorem je Soukromé gymnasium Josefa Škvoreckého, akce je přístupná veřejnosti.

Můžete se zúčastnit jako posluchači nebo se aktivně zapojit a předčítat své oblíbené pasáže ze Škvoreckého knih. V loňském roce se čtení účastnila i řada známých osobností, například Ludvík Vaculík či Ivan Klíma.

Hudebně-poetická noc (7. ledna 2013, Praha)

Prodlužte si noc s hudbou a poezií! Organizátoři hudebně-poetické noci slibují dlouhé ponocování při čtení Jaromíra Typlta, Jonáše Zbořila a dalších českých básníků. To vše za poslechu příjemné hudby.

Setkání se Zdenkou Procházkovou a současnou českou poezií (15. ledna 2013, Praha)

Na zámku Ctěnice proběhnou hned po sobě dvě akce. Na odpoledne je připravené setkání s herečkou a spisovatelkou Zdenkou Procházkovou, která bude číst a mluvit o své memoárové knize Na jevišti mezi Prahou a Vídní. Večer pak vystoupí básníci Radek Malý a Marie Šťastná.

Křest knihy Street Kids (17. ledna 2013, Praha)

Pražský fotograf Dereck Hard vytvořil zajímavou fotografickou publikaci, která představuje 20 českých streetartových umělců, hudebníků a sportovců.

Vladimir 518 je jednou z představených osobností v knize Street Kids., Zdroj: BiggBoss

V knize se objeví například Vladimir 518, Kato či DJ Wich. Najdete zde jejich portréty doplněné kratšími profily. Křest proběhne v pražském Lucerna Music Baru, a to za spoluúčasti některých osobností.

Autorské čtení s Markétou Pilátovou (24. ledna 2013, Svitavy)

Markéta Pilátová ve svém románu Má nejmilejší kniha čerpá ze svého pobytu v latinskoamerickém prostředí, kde strávila pět let. Ve Svitavách bude nejen číst ze svých knih, ale těšit se můžete i na cestovatelskou besedu právě o Jižní Americe.

Český bestseller za rok 2012 (26. ledna 2013, Praha)

Pokud patříte k těm, kdo si v žebříčcích nejprodávanějších knih hledají inspiraci pro své čtení, anebo jste jen zvědaví, komu z českých spisovatelů se v loňském roce podařilo vydat největší bestseller, nepropásněte galavečer při příležitosti vyhlášení Českého bestselleru za rok 2012. Bestsellerem roku 2011 byly Nové povídky od Jana Svěráka. Kdo získá titul letos?

Večer u příležitosti nedožitých 52. narozenin Jana Balabána (29. ledna 2013, Praha)

FOTO: Jan Balabán

Jan Balabán by letos oslavil 52. narozeniny., Zdroj: archiv nakladatelství Host

Vzpomínce na Jana Balabána je věnováno literárně-hudební setkání u příležitosti jeho nedožitých 52. narozenin. Editor a básník Petr Hruška představí nejnovější, v pořadí třetí svazek Balabánových spisů s názvem Publicistika a hry.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Leden přináší novou dávku literárních akcí. Na co se můžete těšit?