Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Léčba tmou a jiné extrémní terapie: Důležité je se umět zastavit, říká PhDr. Andrew Urbiš

Taťána Kročková

Taťána Kročková

27. 11. 2010

„Žijeme v naprosto šíleném a uspěchaném světě. Naše nervová soustava je přetížena nejrůznějšími signály z okolí. Teprve ve tmě a v tichu dovolíte svému nervovému systému úžasným způsobem relaxovat. Nevidíte a neslyšíte. Já jsem si například během té doby vzpomněl na jména všech mých spolužáků z 1. třídy,“ říká PhDr. Andrew Urbiš.

Foto: Taťána Kročková, Topzine.cz

Bylo mi potěšením udělat rozhovor s člověkem, který léčí přetížené lidské duše. PhDr. Andrew Urbiš mě přivítal bosý ve své pracovně odkud se linula hudba, která dokáže navodit tranz. Během chvilky, kterou si na mě udělal čas,  jsem si dovolila položit mu pár otázek.

Jak jste se vlastně dostal ke své současné práci?

PhDr. Andrew Urbiš: Vystudoval jsem psychologii a léta pracoval ve vysokých řídících funkcích. Ve svých 53 letech jsem ze dne na den ukončil svou činnost a odletěl na Nový Zéland. Po svém návratu zpět jsem začal působit jako psychoterapeut Beskydského rehabilitačního centra v Čeladné. Vždycky jsem se věnoval alternativě a celostní medicíně a postupem času jsem si rozšířil pole působnosti a vybudoval si rozsáhlou klientelu. Absolvoval jsem také studium tradiční čínské medicíny, které jsem zakončil pobytem v Číně.

Čemu se tedy konkrétně věnujete? Jste znám svou zálibou v extrémních terapiích…

PhDr. Andrew Urbiš: Učím pacienty, aby se především uměli postarat sami o sebe a aby si nedělali iluze o tom, že je někdo zachrání. Učím je převzít zodpovědnost za své zdraví. V terapeutických skupinách vysvětluji příčiny jejich problémů a ukazuji tradiční čínská cvičení pro správnou údržbu organismu. Provozuji také terapii tmou, která je vhodná především pro přetížené osoby a vrcholové řídící pracovníky. V současné době mám naplněnou kapacitu na celý příští rok a beru objednávky na rok 2012. Specializuji se také na Feng Shuej a dělám projekty jak pro soukromé osoby, tak i pro firmy.

Zdroj: PhDr. Andrew Urbiš

Dělal jsem také výzkum účinků extrémního chladu na lidský organismus a podařilo se mi vytvořit světový rekord v pobytu v mínus 129 °C, vydržel jsem tam přesně 8 minut a deset vteřin pouze v trenýrkách. Extrémním terapiím se věnuji především proto, abych si ověřil účinnost některých energetických cvičení, která jsem se naučil při studiu tradiční čínské medicíny.

Co se týká tradiční čínské medicíny, nepovažuji se za nějakého experta. Já spíše využívám postupy a myšlenky čínské medicíny. Na to, aby se člověk stal expertem, musí, pod vedením zkušeného mistra, udělat 10 000 diagnóz a teprve pak se může považovat za odborníka. Z tohoto hlediska se domnívám, že v České republice není nikdo, kdo by tomuto měřítku odpovídal kromě některých Číňanů, kteří tady působí.

Můžete přiblížit, co konkrétního se na vaší terapeutické skupině děje?

Používám konkrétní postupy a techniky, které jsou blízké holotropnímu dýchání. Pomocí zrychleného dýchání a specifické hudby dochází k vyplavení stresových prožitků, uvolnění emocí a obnovení narušených energetických toků v těle. Mám řadu pacientů po těžkých haváriích. Lékaři jim dokážou sešroubovat tělo, ale energetické toky zůstávají porušeny. Po této terapii se dokážou znovu plně obnovit.

A co terapie tmou?

Terapii tmou jsem sám absolvoval a momentálně se připravuji na dlouhodobý několikatýdenní pobyt ve tmě, od ledna příštího roku. Nejkratší pobyt je 7 dnů a nejdelší 7 týdnů. Dosud jsem opakovaně vydržel ve tmě 10 dnů. Ono v podstatě nejde o vydržení, nepřekonávám žádný rekord, ale spíše o objektivní podmínky. To znamená kolik času, vzhledem k tlaku pacientů, se mi podaří na pobyt vyčlenit.


Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Léčba tmou a jiné extrémní terapie: Důležité je se umět zastavit, říká PhDr. Andrew Urbiš