Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Léčba stravou: Co jíst, když jsme nemocní

Existují potraviny, které mají prokazatelné léčivé účinky. V podstatě se dá říci, že všechny potraviny nás léčí. Je však důležité vědět, které potraviny je vhodné při konkrétních potížích konzumovat. Naše tělo nám obvykle samo říká, co potřebuje. Naučme se tedy správně mu naslouchat, abychom byli zdraví.

Ze všeho nejdůležitější je prevence. Nedovolme nemoci, aby dostala šanci vstoupit do našeho těla. Konzumujme vitamíny a antioxidanty ve zvýšené míře, zejména na jaře a na podzim. Mezi antioxidanty, které mají protirakovinné účinky, můžeme zařadit například rajčata, mrkev, kiwi, hroznové víno, zelí, jablka, brokolici nebo rakytník, který je opravdovou vitamínovou bombou.

Pokud už k onemocnění dojde, přicházejí na řadu přírodní antibiotika, která jsou na rozdíl od těch standardních naprosto neškodná a prostá jakýchkoli nežádoucích účinků. Mezi tyto léčivé potraviny patří česnek a cibule, která zároveň výborně podporuje vykašlávání a působí také proti virům (stejně jako křen nebo echinacea), dále borůvky, brusinky a Lichořeřišnice větší, které jsou první pomocí na angíny a záněty močových cest – spolehlivě likvidují bakterie. A v neposlední řadě zázvor, který působí nejen proti virům a bakteriím, ale také proti žaludečním nevolnostem, kinetóze a bolestem hlavy.

Několik osvědčených doporučení na konkrétní zdravotní problémy:

Při nachlazení a chřipce:

Kromě horkého lipového nebo heřmánkového čaje s medem, který nám uleví od bolesti a horečky a pomůže nám se vypotit, je první dobrou volbou tinktura z echinacey, která se užívá i preventivně a je známá také pod názvem Třapatka nachová. Podporuje činnost bílých krvinek, zvyšuje odolnost organismu a ničí choroboplodné zárodky a viry. Můžeme zkusit také užívat sirup z Rakytníku řešetlákového, který našemu nemocí oslabenému tělu dodá potřebné vitamíny. Chřipku z těla ven se můžeme také pokusit vyhnat strouhanými jablky s křenem nebo třeba pochutnáváním si na kandovaném zázvoru, který bývá k dostání v prodejnách zdravé výživy.

Při angíně:

Ideální kombinací je v tomto případě pojídání borůvek a užívání tinktury z Lichořeřišnice větší, která spolehlivě hubí bakterie, například streptokoky nebo E.Coli.

 

Lichořeřišnice větší, Foto: Taťána Kročková, Topzine.cz

Lichořeřišnice větší, Foto: Taťána Kročková, Topzine.cz

Při zánětu močových cest:

Kromě kvalitního urologického čaje z lékárny a již zmíněné tinktury z Lichořeřišnice větší, která je velmi účinným lékem na záněty močového měchýře, je dobré pojídat brusinky, opět mohou být kandované (k zakoupení také ve zdravé výživě). Dobré je zároveň pití velkého množství slabého heřmánkového čaje po malých doušcích, které pomohou pročistit ledviny a vyplavit nežádoucí bakterie. Výrazně močopudné účinky mají také tyto potraviny: celer, cuketa, meloun, ředkvičky, chřest, zelí, třešně, březová šťáva. Jsou výbornými prostředky k pročištění ledvin a celkové detoxikaci organismu.

Při trávicích potížích:

K celkové regeneraci, detoxikaci a ozdravení střev se doporučuje šťáva z Aloe vera. K detoxikaci jater semena Ostropestřce mariánského, která lze užívat již nadrcená nebo žvýkat celá.

Při průjmu se doporučuje suchá rýže, mrkev nebo vařené jablko, také borůvky.

Při zácpě jsou výborné datle, fíky, sušené švestky, třešně, zelí nebo také již zmíněná aloe.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Léčba stravou: Co jíst, když jsme nemocní