Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Léčba klaustrofobie je zdlouhavá a náročná

Redakce

Redakce

27. 5. 2011

Klaustrofobií u nás trpí jen okolo pěti procent obyvatelstva a moc často se o ní nemluví. Proto tato fobie patří k méně známým. Co to klaustrofobie znamená, jestli je léčitelná a jak, to se dozvíte v tomto článku.

Klaustrofobik uzavřený v stísněném prostoru může dospět až ke stavu zbláznění, Zdroj: sxc.hu

Obecně kterákoli fobie znamená určitou poruchu, strach a pocit nejistoty z něčeho, co kolikrát nedovedeme vysvětlit. Je to jakýsi pocit úzkosti. Člověk, který nějakou fobii má, o ní ví, přesto však v dané situaci reaguje většinou stejně i přes snahu utěšování sebe samým. Fobie mohou mít různé příčiny: trauma z dětství, špatná zkušenost či nepříjemná vzpomínka.

O čem se mluví, když se řekne klaustrofobie?

Klaustrofobie je definována jako strach z uzavřených prostorů. Lidem trpícím klaustrofobií nedělají dobře uzavřené, tmavé, malé prostory, jako jsou například výtahy, jeskyně, letadla. Dalo by se říct, že je to určitý psychický blok.

Do takto stísněných prostor klaustrofobik ani nenahlédne

Pokud se člověk – klaustrofobik dostane do uzavřeného prostoru, přepadne ho úzkost, strach. Každý má jinou reakci. Mírnější může být pouhý špatný pocit, pocit jakési nejistoty na určitém místě, zkoprnělost, ale i záchvaty nebo případné omdlení. Tato porucha by se neměla brát na lehkou váhu.

Léčba klaustrofobie

Pokud ale zjistíme důvod, proč klaustrofobii máme, dá se vyléčit. Jedná se o dlouhý proces terapií, které obnášejí seznámení se strachem a postupné zacházení s ním nebo vyrovnání se se svými pocity. Další léčba je takzvané postupné vystavování obávaným situacím.

Začíná se s méně obávanými situacemi a postupně se překonávají další. Toto však musí být tak pomalu, aby se na danou rychlost nemocný cítil. Nutný je i jeho souhlas s touto terapií.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Léčba klaustrofobie je zdlouhavá a náročná