Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Lebky z magnetofonových pásek. Umělec dává nevyužitým věcem nový smysl

Štěpánka Tupá

Štěpánka Tupá

19. 8. 2013

Tisíce metrů hudebních nahrávek na magnetofonových páskách, které až na pár fajnšmekrů už nikdo nikdy nepřehraje… Co teď s nimi? Brian Dettmer je taví a vyrábí z nich skull-ptury: modely lebek a kostí.

Věrně napodobená lebka krávy, trofej dvanácteráka nebo dokonce kompletní lidská kostra. To vše v životní velikosti; a zhotovené z roztavených magnetofonových pásek. Brian Dettmer je přesvědčen, že vhodnější využití pro tento retro hudební nosič už těžko někdo nalezne.

„Věk informací v hmotné podobě je pomalu na ústupu, starým médiím neúprosně zvoní umíráček,“ říká přesvědčeně umělec. „Nová média se naopak hbitě přizpůsobují a mění formu, nejsou omezovány svou fyzickou podobou. Chci poukázat na to, že čím víc se vlastní hmotné historie zbavujeme, tím víc riskujeme, že po nás samotných zbude jen spousta nehmotného; jinými slovy – nic.“

Toto své tvrzení využívá jako argument pro nešťastné fanoušky, kteří na jeho výstavách pláčou nad zničenými páskami s Tinou Turner, Police a dalšími legendami. A co teprve když zjistí, že Dettmer tvoří i ze starých, nevyužitých knih… Mrkněte na jeho oficiální stránky!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Lebky z magnetofonových pásek. Umělec dává nevyužitým věcem nový smysl