×
TOPZINE.cz

Lázně Luhačovice lákají na Janáčkovu vilu

Návštěvníkům Luhačovic a lázeňským hostům začala od 1. června opět sloužit věhlasná Vila pod lipami. Přes půl století sloužila jako sídlo místního muzea, po rozsáhlé rekonstrukci jí Lázně Luhačovice a. s. vrátily původní podobu i ubytovací účel.

Vila pod Lipami, Foto: Lázně Luhačovice a.s

Vila pod lipami stojí na místě původního Slanovodského mlýna z roku 1699. Ten v roce 1883 přestavěl lázeňský správce a stavební mistr Václav Pirchan na obytný dům. Bydlel v něm také zakladatel Akciové společnosti lázní Luhačovických MUDr. František Veselý se svou ženou Marií Calmou. Ta se zde seznámila se skladatelem Leošem Janáčkem, který se v Luhačovicích často léčil, a právě ona mu následně pomohla otevřít vytouženou cestu do pražských a evropských hudebních síní.

Obnova vily si vyžádala investici cca 15 milionů korun a byla prováděna pod dohledem pracovníků památkové péče. Jejím završením beze změny vnějšího vzhledu budovy je nové vnitřní dispoziční řešení, které zahrnuje devět dvoulůžkových pokojů. Poloha vily blízko tenisových kurtů nyní nabízí vedle standardních léčebných a relaxačních pobytů také možnosti pro speciální pobyty zájemců o tenis. Vila samotná je klasickým příkladem architektury tzv. alpského (švýcarského) stylu konce 19. století.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..