Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Lasturová vila. Muž použil mušle jako levný stavební materiál

Martina Knapová

Martina Knapová

29. 10. 2014

Pro fanoušky Harryho Pottera přichází ztvárnění Lasturové vily v reálném světě, neboť pan Xiao Yongsheng z čínského ostrova Ling Shan si vyzdobil vlastní dům mušlemi, které nasbíral v průběhu dvou let. Budova v současnosti slouží jako zajímavé muzeum.

Foto: CFP

Foto: CFP

Čilý 58letý muž vlastní tradiční čínský dům na pobřeží východní provincie Shandong, jenž získal i s malou soukromou pláží. Každý den sem chodil sbírat mušle, které po odlivu na pláži zůstaly. Nakonec pro ně našel velmi netradiční a obdivuhodné využití, když je použil k výzdobě svého domu.

Vlastník chtěl nejprve svůj dům nechat zrekonstruovat pod dohledem zkušených designérů, nakonec se však rozhodl na pracích ušetřit a o svém konečném rozhodnutí poznamenal: ,,Od malička jsem miloval sbírání mušlí, ale nikdy mě nenapadlo, abych je použil k většímu projektu. Až jednoho rána jsem se procházel po pláži, když jsem narazil na neobvykle zbarvenou lasturu. V ten moment jsem dostal nápad k výzdobě svého domu. Vždyť přede mnou ležel nádherný přírodní stavební materiál, tak proč bych ho nevyužil?“

0039da1980714d7796825d8b1016f0b4

Foto: CFP

Mušlemi muž pokryl prakticky celou střechu a nosné zdi. Celá výzdoba mu trvala zhruba dva roky a při svých kutilských pracích použil přes milion nalezených kousků. Největší použitá mušle váží přes čtyři kilogramy, zatímco ta nejmenší má na délku pouhé tři milimetry.

Dům nyní slouží jako muzeum, které má za úkol představit historii ostrova a seznámit návštěvníky s nelehkým úkolem obživy místních rybářů. Jak čínský kutil dodává, nikdy nechtěl svůj dům pojmout jako extravagantní turistickou podívanou, ale pouze jako vyplnění svého snu. Směle lze říci, že byl jeho sen posunut blíže k výstřednosti, poněvadž Lasturová vila se stala jednou z nejnavštěvovanějších místních atrakcí.

 

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Lasturová vila. Muž použil mušle jako levný stavební materiál