Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Láska, život a smrt v Celetné

Eva Marková

Eva Marková

14. 4. 2010

Vzhůru do Sklepů!V pondělí 12. dubna proběhl v Klubu K4 v Celetné ulici první literární večer z cyklu Vzhůru do Sklepů! Hosty večera byli spisovatel Ivan Klíma a básník Jiří Dědeček. 

Vzhůru do Sklepů! Foto: Kateřina Mikešová, Topzine.cz

Vzhůru do Sklepů! Foto: Kateřina Mikešová, Topzine.cz

Ačkoli slovo sklep evokuje něco nepříjemného a temného, nenechte se splést! Literární večer ve Studentských Sklepech v Celetné totiž rozhodně nebyl temně depresivní a díky širokému spektru aktivit, jimž se oba hosté věnují, bylo co poslouchat i na co se dívat.

Ležel jsem na boku a psal

Přesně takhle reagoval Jiří Dědeček na dotaz, jak a proč psal básničky pro děti. Spolu s Ivanem Klímou se pak shodli na tom, že s dětskou tvorbou začali oba v době, kdy byli jejich děti malé.  Ale nemluvilo se jen o knížkách pro děti, převahu měla témata vážnější a neméně zajímavá. A samozřejmě se také četlo, především z Klímových pamětí Moje šílené století.

Ivan Klíma Foto: Kateřina Mikešová, Topzine.cz

Ivan Klíma Foto: Kateřina Mikešová, Topzine.cz

O čem se tedy ještě mluvilo? Třeba o tom, proč ani jeden z přítomných umělců neodešel do zahraničí, a to jak v neveselých časech totalitních, tak ani v době bouřlivé a porevoluční. Láska k vlasti, jazyku, ženě a potažmo rodině zvítězila. A jak podotkl Ivan Klíma, nerozuměl těm problémům, kterými se zabývali třeba Američané na přelomu 60. a 70. let. Mluvilo se i o historii a současné činnosti Českého centra Mezinárodního PEN Klubu. To vše prokládal svými písničkami současný předseda PEN Klubu, Jiří Dědeček.

Ivan Klíma, Jiří Dědeček Foto: Kateřina Mikešová, Topzine.cz

Ivan Klíma, Jiří Dědeček Foto: Kateřina Mikešová, Topzine.cz

Otázky z klobouku

Druhá část večera, jež byla vyhrazena dotazům diváků, se začala nečekaně. Během přestávky se totiž nerozprchli diváci, nýbrž umělci. Lépe řečeno: Ivan Klíma se vydal do publika s kloboukem, jenž byl připraven na divácké dotazy, a nutno podotknout, že se vrátil s opravdu úctyhodným množstvím otázek. Mezitím stihl Jiří Dědeček odvyprávět příběh knihy Rispetti e Dispetti, (k údivu některých diváků) podvržených překladů renesanční poezie. Povedená literární mystifikace…

Dědeček, Jiří: Rispetti e Dispetti Zdroj: archív nakladatelství Galén

Dědeček, Jiří: Rispetti e Dispetti Zdroj: archív nakladatelství Galén

A na co se diváci ptali? Třeba na to, co ze současné české literatury číst (z mnoha jmenovaných zmiňme třeba Antonína Bajaju anebo Ivana Kopeckého). Anebo jakou tvář měl jejich první počítač. A co je to literatura.

„Literatura by měla na rozdíl od duchovních věd, které rozvíjejí obecné anebo věčné poznání, rozvíjet a organizovat jazyk na úrovni, která přesahuje běžný jazyk a jazyk sdělovacích prostředků. Samozřejmě má také svůj obsah, který je strašně těžké vytyčit. – Literatura bez příběhu je jako krajina bez lidí.“ (Ivan Klíma)

Podívejte se na fotky z tohoto večera a určitě se přijďte podívat 12. května na další z pořadů cyklu Vzhůru do Sklepů, tentokrát s dechberoucím zpěvem Jany Šteflíčkové a originálními překlady Honzy Jíchy!

Pořádá Studentská rada FF UK, záštitu nad akcí převzalo České centrum Mezinárodního PEN Klubu. Mediálním partnerem akce je Topzine.cz.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Láska, život a smrt v Celetné