Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Láska a léto – nudný mistr detailu William Trevor

Jana Dobešová

Jana Dobešová

26. 9. 2010

FOTO: Ilustrační fotoNová kniha Williama Trevora, zkušeného autora z Britských ostrovů, nese název Láska a léto. Vychází v nakladatelství Mladá fronta. Nepobaví vás, nerozpláče vás, ale možná se to někomu bude líbit.

FOTO: Ilustrační foto

Léto už je na sklonku..., Zdroj: Topzine.cz, Foto: Šárka Braumová

Knížka středních rozměrů s pestrým přebalem, s názvem, jenž přislibuje romantiku a teplou atmosféru, napsaná autorem, který již má ve světě své jméno, budí dojem, že by mohlo jít o příjemný román s milostnou tématikou. Jednoduše takové lehké čtení právě na konec léta. Jenže není tomu tak. Základní dějová linie se sice točí kolem lásky, ale kdyby se mě někdo zeptal, o co v knížce Láska a léto šlo, řekla bych, že o nic moc.

O lásce

Hlavních hrdinů je několik a každý z nich si prošel svou životní tragédií, ale teď už žijí poměrně ustáleným způsobem. První tragédií je úmyslný potrat slečny Connultyové – čekala nemanželské dítě, nyní je z ní zahořklá stará dáma. Druhá tragedie se stala panu Dillahanovi, jehož manželka zemřela i s dítětem, když na ni nacouval autem, protože ji přes náklad neviděl. Tragédií je i život sirotka Ellie, která si vzala Dillahana bez lásky. Také je tu Florian, který zdědil po rodičích hromadu dluhů.

FOTO: Ilustrační foto

Florian zdědil po rodičích mnoho dluhů..., Zdroj: Topzine.cz, Foto: Anna Šafářová

Příběhy těchto a dalších lidí se proplétají a vytváří děj knihy. Hlavní linii však tvoří nečekaná láska Ellie k Florianovi, který ji však spíše lituje než miluje. Nakonec Ellie zůstane s manželem, jehož osud je tak nešťastný, že mu Ellie nedokáže způsobit další bolest. A to je vlastně celé. Navíc je vše podáno tak, že ani když už si Ellie málem balí kufry, čtenáře to nezvedne ze židle.

Smysl pro detail

Už od začátku popisuje William Trevor až příliš detailně každou činnost nebo maličkost. O rychlosti vyprávění se nedá mluvit – vše je tak moc pomalé, že některé části působí až nudně. Vlastně čekáte celou knížku na nějaký silný zvrat, který ale vůbec nepřijde. Vleklost, s jakou se William Trevor nimrá v detailech, mi vůbec nesedla. Přitom ale vlastně nijak extrémně nezabíhá například do popisů osob nebo do nějaké psychologické analýzy hrdinů.

Dojmy

FOTO: Láska a létoNa druhou stranu možná některým čtenářům bude toto tempo vyhovovat. Po uspěchaném dni v uspěchaném světě bude tahle vleklost jako pomalý balzám na jejich uspěchanou duši a pomůže tomu i divoká příroda Irska. Já bohužel mezi takové čtenáře nepatřím. Mám ráda svižnost, více šťávy, po dočtení jsem byla ráda, že už to mám za sebou. Negativní naladění způsobují i chybně značené mluvené slovo nebo nemístně vložené čárky. Také anotace ke knize obsahuje hned několik mylných informací.

Možná bych více ocenila, kdyby William Trevor zvolil jinou formu – třeba povídku. Možná by se mohl více zaměřit na jednotlivé tragédie, které se zde odehrávají jen v náznacích a hlavně pouze v rámci několika vět. Myslím, že by kniha pak byla mnohem záživnější, ale otázkou je, zda nebylo právě záměrem autora napsat takovou línou knížku s ospalou atmosférou.

Podepřel sloupek, aby vydržel tlak pletiva. Nad čtvercovaným ovčím pletivem musel být ještě dvojitý ostnatý drát, kdyby na dolní pastvinu někdy pustil jalovice. Pomocí železných kleští napnul druhý drát. Zatloukl úchyt a pak ještě jeden, než kleště uvolnil. Musel teď vyjít ze stínu a slunce už pálilo. Košili měl propocenou a jedno předloktí červené, jak se spálil o kopřivu.

Název: Láska a léto
Název originálu: Love and Summer
Autor: William Trevor
Překlad: Petra Nagyová
Počet stran: 216
Vazba: Vázaná vazba s přebalem
Rozměry: 210 × 140
Vydal: Mladá fronta, Praha 2010
Doporučená cena: 259 Kč

Hodnocení: ** (55%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Láska a léto – nudný mistr detailu William Trevor