Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Laserová operace očí: Není se čeho bát!

Nosíte od malička brýle a už jich máte dost? Vždycky jste si přáli dělat sporty, ale kvůli brýlím jste nemohli? Nebo si naopak namlouváte, že vám brýle nevadí? Taky jsem si to říkala, než jsem podstoupila laserovou operaci očí. Dnes si můžete přečíst užitečné informace ohledně této operace a v 2. části se s vámi podělím o osobní zkušenost s touto operací z pohledu pacienta.

Zdroj: Petra Prokopová, Topzine.cz

Proč vlastně vidíte ostře?

U zdravého člověka se paprsky vstupující do oka skrze rohovku lámou a dopadají na sítnici. Aby byl obraz ostrý, musí mít rohovka i čočka pravidelné zakřivení a jejich optická mohutnost by měla být v souladu s délkou oka.

U pacienta s refrakční vadou dopadá paprsek mimo sítnici a vznikají nejčastěji krátkozrakost, dalekozrakost nebo astigmatismus. Při krátkozrakosti dopadá paprsek před sítnici, oko je příliš dlouhé nebo optická mohutnost rohovky a čočky je příliš vysoká.

U dalekozrakosti se paprsky sbíhají za sítnicí a je možné tuto vadu zakřivením čočky korigovat. Ovšem po 40 roce vzniká potřeba nošení brýlí na čtení, což není způsobeno oční vadou, ale přirozeným stárnutím oka a jeho ztrátou schopnosti zaostřování do blízka, takže i když podstoupíte laserovou operaci, brýlím na čtení se pravděpodobně stejně nevyhnete.

Astigmatismus je nepravidelné zakřivení rohovky nebo čočky a je nejčastěji kombinována s jinou oční vadou. Laserovou operací je možné všechny tyto vady korigovat buď modelací rohovky, nebo nitrooční operací.

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Pro koho je operace vhodná?

Laserové operace očí jsou vhodné pro krátkozraké, dalekozraké i pacienty s astigmatismem. Krátkozrakým do určitého množství dioptrií se provádí tak, že se laserem upraví zakřivení rohovky.

Protože u krátkozrakých je rohovka příliš vyklenutá, laserem se „odpaří“ přílišné zakřivení a dojde ke zploštění rohovky. U dalekozrakosti jde naopak o zvýšení lomivosti. Protože astigmatismus je nepravidelné zakřivení rohovky, laserem dochází k jejímu vyrovnání.

U krátkozrakých se provádí úprava rohovky do cca -7 dioptrií (záleží na tloušťce rohovky), u vyšších dioptrií nebo příliš tenké rohovky se implantuje tzv. faktická čočka (eventuelně extrakce čiré čočky u starších pacientů).

Pro dalekozraké je vhodná úprava rohovky pouze do cca + 3 dioptrií, u více dioptrií se většinou implantuje k vaší čočce druhá čočka nebo u starších pacientů se čočka vymění. Pokud je třeba implantovat faktickou čočku, provádí se operace nejdříve jednoho oka a v odstupu cca tří týdnů následuje operace druhého oka.

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Koho nelze operovat?

Pacienty s patologickými stavy rohovky (např. keratokonus, rohovkové dystrofie, s abnormálně tenkou rohovkou, závažnější choroby sítnice, některé formy šedého či zeleného zákalu, apod.). Abyste zjistili, zda Vám bude možné udělat laserovou operaci, musíte se nejdříve objednat na vstupní prohlídku. Tato prohlídka je zpoplatněná a ceny se pohybují okolo 1500-2500 Kč.

Na vstupní prohlídce vám změří zakřivení a tloušťku rohovky, nitrooční tlak, stanoví přesnou oční vadu, udělají vám test slzivosti, vyšetří vám přední segment oka a oční pozadí po rozkapání zornic speciálními kapkami a informují vás o tom, zda je pro vás operace vhodná, případně doporučí, jakou metodou by se vaše oční vada dala operovat.

Před operací i vyšetřením byste minimálně 3 dny neměli nosit kontaktní čočky (v případě tvrdých kontaktních čoček až 3 týdny) a ženy by si neměly líčit oči.

Mýty ohledně laserových operací

„Na oční operaci jsem moc starý(á).“

Operace se doporučuje dělat lidem ve věku kolem 18-30 let, ale to neznamená, že se nemůžete nechat operovat ve vyšším věku. Starší člověk musí ovšem počítat s tím, že po odstranění krátkozrakosti bude potřebovat s přibývajícím věkem brýle na čtení. Navíc ve vyšším věku se mohou objevovat další nemoci, které operaci znemožňují. Operace se neprovádí pacientům mladším 18 let a to z toho důvodu, že oční vady ještě nejsou ustálené a mohou se měnit.

„Na operaci nemůžu jít, dokud jsem nerodila.“

Operace nemá na porod vliv. Nedoporučuje se pouze provádět operace v těhotenství, spíše kvůli tomu, že tlumící léky neprospívají plodu.

„Operaci nemohu podstoupit, protože šilhám.“

Šilhání nebývá vždy problém. Na vstupní prohlídce lékař dělá specializované strabolické vyšetření, které ukáže, jestli budete moci podstoupit operaci. V některých případech totiž souvisí postavení očí s dioptrickými vadami. Mohlo by se tedy stát, že by operace šilhání ještě zvýraznila nebo by se objevilo tzv. dvojité vidění.

Kolik to stojí?

U úpravy rohovky se ceny pohybují kolem 15-25 000 Kč za jedno oko. Implantace čočky nebo její výměna se pohybuje kolem 22-30 000 Kč za jedno oko. Pojišťovna tyto zákroky nehradí a ani na ně nepřispívá.

Zatím můžete začít přemýšlet, jestli tuto operaci podstoupíte a pokud ještě nejste rozhodnuti, přečtěte si i druhou část, kde se dozvíte, jak operace probíhá z pohledu pacienta a co během operace cítíte.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Laserová operace očí: Není se čeho bát!