Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Laserová operace očí: Moje zkušenost

V minulém díle jsem slibovala, že se s vámi podělím o osobní zkušenost s laserovou operací a své sliby plním. Možná ještě stále váháte, jestli tuto operaci podstoupit a tak doufám, že vám tento článek pomůže tyto obavy odstranit. Samotná operace trvá necelou čtvrt hodinku, takže v podstatě než se začnete bát, je po všem.

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Jmenuji se Kristýna Hrášková, je mi 29 let a brýle nosím od malička. Krátkozrakost je v našem rodě dědičná, můj otec také nosí brýle celý život. První brýle, takové obrovské kostěné, jsem začala nosit asi v devíti letech. V té době jsem byla jediné dítě ve třídě, které mělo brýle a možná i kvůli tomu jsem si vysloužila od ostatních dětí spoustu posměšných poznámek.

Od té doby se mi každý rok zhoršovaly oči přibližně o půl dioptrie. Časem se začaly vyrábět krásné brýle, začaly být módním doplňkem a mně nijak zvlášť nevadily. Přesto jsem ale bloudila na koupalištích, u moře jsem se drala na cizí deku a usmívala se na cizí muže s vírou, že je to můj manžel. Nemohla jsem nosit sluneční brýle, dělat některé sporty, šnorchlovat a při vstupu ze studeného prostředí do vytopené místnosti se mi skla okamžitě zamlžily a musela jsem čekat než se skla zase vrátí do původního stavu.

Asi před rokem se mi oči přestaly zhoršovat. Na vysoké škole jsem se seznámila se spolužačkou, která na laserové operaci byla stejně jako její přítel a nemohla si to vynachválit. Začala jsem tedy o laserové operaci přemýšlet také a dnes jsem opravdu ráda, že jsem se k takovému kroku odhodlala. A to jsem považovala za nejhorší operaci, u které jste při vědomí a všechno „vidíte„.

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Laserová operace LASIK z pohledu pacienta

Absolvovala jsem vstupní prohlídku, na které mi byla doporučena metoda LASIK. Laserová operace LASIK patří dnes asi k nejšetrnějším způsobům. Ideální je pro ty z vás, co nosíte brýle do dálky a máte do pěti-šesti dioptrií (záleží na tloušťce rohovky). Operace se provádí tak, že přístroj udělá přesnou lamelu na rohovce, čímž oddělí tenoulinkou svrchní vrstvu rohovky od spodní vrstvy rohovky.

Tento řez je z pohledu pacienta asi to nejnepříjemnější z celé operace, protože vám na oko přiloží čočku přístroje a musíte 10 vteřin vydržet bez hnutí. Naštěstí to trvá opravdu jen deset vteřin. Kdybyste se pohnuli, stroj okamžitě přestane pracovat, takže se nemusíte bát, že by se řez nepovedl. Protože máte oči rozkapané, nic vás nebolí ani nemáte nutkání mrknout.

Laicky řečeno to vypadá po řezu asi tak, jako kdybyste měli na rohovce tenoulinkou igelitovou vrstvu, která se odkryje. To samé se dělá rovnou na druhé oko. Vidíte pouze v dálce zelené světýlko uprostřed čočky a pak jen cítíte, že čočka „dosedla“ na vaše oko.

Přístroj zavelí jako na horské dráze: „Ready, go!“ Deset vteřin musíte vydržet, přičemž doktoři vám říkají, kolik vteřin vám ještě zbývá. Když se přístroj vzdálí, máte pocit, že skoro nic nevidíte. Pak vás přesunou k druhému přístroji, kde už pracuje samotný laser ze vzdálenosti asi 10 cm.

Necítíte nic, jen vidíte nejprve rozmazané bílé kolečko, pak ostré (tím si to přístroj zřejmě měří) a pak vidíte jen červené paprsky uprostřed kolečka, jak laser pracuje a kolečko kolem se zostřuje. Tato procedura trvá dalších 10 vteřin na každé oko.

Když přístroj skončí, mrknete, čímž se tenoulinká vrstva rohovky vrátí zpět na své místo, nic vám nešijí, vy vstáváte, vidíte a nic vás nebolí. U laserové úpravy rohovky, pokud máte méně dioptrií, se dělají obě oči najednou, takže celý proces včetně vykapání očí, přípravy, atd. trvá přibližně čtvrt hodiny.

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Těsně po operaci, když se oči probouzí k životu, necítíte žádnou bolest, jen máte pocit jako byste měli v oku smítko, což vás nutí slzet a mít zavřené oči. Dostanete jeden Ibuprofen a jedete domů. Řez se hojí už po několika hodinách, takže pokud chcete, můžete si po čtyřech hodinách vzít preventivně další Ibuprofen, ale není to nutné. Doporučuje se nosit sluneční brýle, aby vás neozařovalo světlo.

Druhý den

Druhý den jdete na kontrolu, kde vám oči zkontrolují. Měsíc se nesmíte koupat, dělat kontaktní sporty, nemnout si oči, vyvarovat se úderů do oka, prašnému nebo zakouřenému prostředí.

Týden až čtrnáct dní po operaci vidíte ostře, ale jakoby přes špatně vyčištěné brýle. Může se objevit světloplachost a slzení. Tyto příznaky odezní. U implantace čočky vidíte ostře bez „mlžení“ hned. Oči musíte cca 4x denně kapat kapkami, které jste dostali a každé tři týdny chodíte na kontroly.

Tak už jste se rozhodli stejně jako já? Nemáte se čeho bát. Jen nesmíte zapomenout na to, že na noc si už nemusíte vyndavat čočky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Laserová operace očí: Moje zkušenost