Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Láká vás svatomartinské víno?

Redakce

Redakce

8. 11. 2010

Svatomartinské víno, svatomartinská husa, každoroční svatomartinské šílenství všech znalců vína i vinařských laiků – skvělý marketingový tah nebo zapomenutá tradice, která se před šesti lety opět do Česka vrátila?

FOTO:Vinotéka a vinárna u sv. Vincenta, Praha 6

Zdroj:vinom.eu

Mladá a první vína v roce se pod značkou Svatomartinská v Česku prodávají teprve od roku 2005. Tento skvělý současný marketingový tah ale má tradici již od dob vlády Josefa II.

V listopadu vinařům končila sezóna, sklizeň byla již pod střechou, tak se uplynulý rok zapíjel novým vínem. Bylo tomu tak vždy 11. 11. – na svátek sv. Martina. Jedlo se, pilo se, hodovalo se, neb za dveřmi byl advent a čas předvánočního půstu, tak bylo potřeba udělat si tukovou zásobu.

Populární zvyk i v našem století?

Tradice přetavena do 21. století ale stále přetrvává. Svatomartinské víno se rok od roku těší čím dám větší popularitě. Je to spojené s hodováním svatomartinské husy, jež jako menu nabízí skoro každá lepší restaurace, respektive každá, která má dobrého PR manažera.

Znalci vína stejně jako laici netrpělivě očekávají tuto každoroční vinařskou událost. Soudě dle vzestupné tendence lahví vín, které se rok od roku stáčejí, ctí Češi tradici sv. Martina na bílém koni náležitě. V roce 2009 bylo nalahvováno 1 100 000 láhví, o 300 tisíc více než v roce 2008, a předpokládá se, že produkce bude stoupat i v následujících letech.

FOTO: Hrozny

Foto: Barbora Šetenová, Topzine.cz

Svatomartinská vína před expedicí na prodejní pulty musejí projít kontrolou nezávislé komise složené ze sommeliérů a degustátorů. Jen vína jimi schválená se můžou pyšnit titulem Svatomartinská. Ale ne z každé odrůdy se dá svatomartinské víno vyrobit.

Z bílých vín to jsou Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, a z červených a růžových Modrý portugal a Svatovavřinecké. Svěží a ovocitá vína s příjemným charakterem primárního aroma ve vůni a vyváženým obsahem kyselin a cukrů. Může mít mírný obsah oxidu uhličitého, proto jsou někdy, zvláště růžová, perlivá. Vyrábějí se buď jako jednoodrůdová, nebo cuvée, tedy ze dvou odrůd v libovolném poměru. Maximální obsah alkoholu je však u bílých a růžových vín omezen na 12,5 % a u červených vín na 13 %.

Francie jde příkladem

Dalo by se říct, že svatomartinská vína jsou jakousi českou mutací francouzského Beaujolais Nouveau. Mladé víno z odrůdy Gamay, které je ve Francii ze zákona povoleno konzumovat od půlnoci 3. čtvrtka v listopadu. Tato tradice dodržující se od 50. let 20. století byla v roce 1951 dokonce oficiálně autorizována. Datum bylo stanoveno čistě náhodně a neodkazuje na žádnou historickou událost či výročí, jako je tomu u svatomartinského.

I přesto, že Beaujolais Nouveau hraje ve světě prim mezi mladými víny, u nás se větší popularitě těší svatomartinské. Co se týče vína, jsou Češi evidentně velcí patrioti.

FOTO: Víno

Foto: Barbora Šetenová, Topzine.cz

28. října znalci vína rozhodovali o tom, kterým z přihlášených vín dají svatomartinský štempl. Neváhejte si tedy pár lahví u svých vinařů objednat předem. Pár dnů si ale ještě budeme muset počkat. Do té doby si nachystejte recept na svatomartinskou husu, objednejte si ji u svého řezníka, pošlete pozvánku svým přátelům a 11. 11. uspořádejte svatomartinskou party. Na vinicích jsme se sice nenadřeli, ale důvod k oslavě je, tak proč ho nevyužít.

Víte, že?

Husa končí na pekáči za to, že kejháním vyzradila sv. Martina. Ten se ze skromnosti ukrýval před davem, který ho chtěl jmenovat svým biskupem. Proslul milosrdenstvím – jako římský voják totiž rozřízl svůj kabát, aby mohl dát půlku zmrzlému žebrákovi.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Láká vás svatomartinské víno?