Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Lady Gaga, Rihanna, Eminem i Bruno Mars zpívají na jednom albu. Grammy Nominees 2011

Alena Uhlířová

Alena Uhlířová

23. 3. 2011

FOTO: Katy Perry na předávání Grammy AwardsTyto skladby mě provázely celý uplynulý rok – v rádiích, na televizních hudebních kanálech, na tanečních akcích, v nákupních střediscích. Některé z nich mě už přestaly bavit, některé jsem si zamilovala – představuji Grammy Nominees 2011.

FOTO: Katy Perry na předávání Grammy Awards

Katy Perry na předávání Grammy Awards, Zdroj: grammy.com

Grammy je jistě prestižním hudebním oceněním a nominované skladby musí být něčím zajímavé, hodnotné. Ne vždy se ale trefí do vkusu. U některých se rozzářím, u jiných zase rychle hledám ovladač k přehrávači, abych si je nemusela vyslechnout až do konce. Na albu jsou totiž i skladby, které postrádají lehkost, svěžest, zaujetí. Tím neříkám, že nejsou hodny nominace. Jen v nich, bohužel, nenacházím zalíbení.

Album skvěle odstartoval Cee Lo Green. Energickou skladbu Forget You si zpěvák užívá, dává do ní ze sebe vše. Navíc má úžasnou barvu hlasu, jakou se nemůže pyšnit jen tak někdo. Jeho chraptění v místech nejvyšší gradace skýtá nepopsatelný zážitek. Tahle píseň mě nakopne do nového dne i po probdělé noci.

Pomyslná laťka, která byla nasazena, je však záhy (po hitech Katy Perry a B.o.B.) velmi neobratně shozena. A to ve chvíli, kdy se ozvou první tóny skladby Telephone.

Lady Gaga se stala fenoménem současné popové scény. Marně si ale lámu hlavu proč. V jejím hudebním stylu mi chybí jakýkoli vkus. Telephone je podprůměrná skladba s příliš jednoduchým textem a prazvláštní melodií. Jediné světlé okamžiky vidím v částech, kdy začne zpívat Beyoncé a svým úžasným hlasem skladbu pozvedne na malinko vyšší úroveň.

Deska obsahuje velmi charakteristické skladby

Následuje Eminem doprovázený Rihannou. I když Eminem není nijak inovativní a jede si ve svých zajetých kolejích, Love the Way You Lie mě uklidňuje a zapomínám tak na otřesný telefonní zážitek. Letos měly poměrně velký úspěch také skladby, ve kterých se objevuje country v jakékoli podobě (Ready to Start, Beg Steal or Borrow, Need You Now, Half of My Heart). Jejich zpracování je zajímavé, nicméně nejsou to skladby, u kterých bych zůstala stát s otevřenými ústy.

Velmi mile mě překvapili Michael Bublé, Maroon 5 a Bruno Mars. Osobité podání a příjemné melodie jsou ideálními gardedámami. Stejně tak Jacksonova This Is It nepotřebuje delší komentář. Tyto skladby mluví za sebe. Na druhé straně jsou tu ale Train, kteří mě poněkud zarazili. Jejich Hey, Soul Sister je úžasná, ale na albu je nahraná live. Přesto, že Pat Monahan dokáže naživo zazpívat velmi dobře, u Hey, Soul Sister mu to příliš nevyšlo. Skladba tak pro mě ztratila na zajímavosti a exkluzivitě.

S albem Grammy Nominees 2011 se posluchačům dostává do rukou směsice různých potřeb, myšlenek a nálad. Je to složení nejrůznějších interpretů z různých koutů světa, s různým hudebním cítěním, s různým stylem. Byl by tedy zázrak, kdyby se někomu zalíbily naprosto všechny skladby. Ani já jsem se se všemi neztotožnila. Moje závěrečné hodnocení tedy zní: fajn album, když občas popoženete přehrávání a přeskočíte jisté hudební kusy.

Grammy Nominees 2011

Vydáno: 2011

Skladby: Forget You (Cee Lo Green), Nothin‘ on You (B.o.B. feat. Bruno Mars), California Gurls (Katy Perry feat. Snoop Dogg), Telephone (Lady Gaga feat. Beyoncé), Love the Way You Lie (Eminem feat. Rihanna), Need You Now (Lady Antebellum), Ready to Start (Arcade Fire), Whataya Want from Me (Adam Lambert), Half of My Heart (John Mayer), Haven’t Met You Yet (Michael Bublé), Just the Way You Are (Bruno Mars), This Is It (Michael Jackson), Beg Steal or Borrow (Ray Lamontagne and the Pariah Dogs), The House That Built Me (Miranda Lambert), Babyfather (Sade), The Only Exception (Paramore), Hey, Soul Sister (Train), Misery (Maroon 5), Don’t Stop Believin‘ (Glee Cast)

Celkový čas: 74:32

Vydalo: Sony Music

Hodnocení: 3 ½ ***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Lady Gaga, Rihanna, Eminem i Bruno Mars zpívají na jednom albu. Grammy Nominees 2011