×
TOPZINE.cz

Lady Gaga propaguje homosexualitu a alkohol, tvrdí ruský soud

FOTO: Lady Gaga
škoda, kdyby platilo původní datum zveřejněné na webu zpěvačky, Praha mohla být prvním evropským městem, kde letos vystoupí. Zdroj: Universal Music

Lady Gaga loni v prosinci vystoupila v Petrohradě. Nyní, rok po koncertě, uznal ruský soud žalobu divačky, která koncert shledala pobuřujícím a nevhodným pro děti.

Lady Gaga Zdroj: Universal Music

Žalobu podala obyvatelka Petrohradu Naděžda Petrova, která na koncertě byla se svou třináctiletou dcerou. Obsah koncertu shledala nevhodným pro nezletilé. Konkrétně ji pobouřilo napodobování pohlavního styku mezi ženami a ponoukání obecenstva k pití alkoholu – k obojímu údajně na pódiu došlo.

Promotéři z agentury Planeta Plus podle rozsudku porušili ruský zákon o ochraně mládeže před „informacemi, které mohou narušit jejich zdravý vývoj“. Dostali za to pokutu, která sice není extrémně vysoká (v přepočtu něco přes 12.000 korun), ale umožňuje žalobkyni, aby se soudila dále a požadovala náhradu za psychické trauma.

Otázka, proč žalobkyně dítě na koncert brala, když je zpěvaččina provokativnost přímo notoricky známá, zůstává nezodpovězena.

Politika přináší bojkot ze strany muzikantů

Generální ředitel promotérské agentury Jevgenij Filkenštejn to komentoval: „S rozsudkem nesouhlasíme, protože nás nikdo nevyslechl. Veškeré obecenstvo trpí těmito zákony proti tzv. gay propagandě, které byly v Rusku přijaty,“ domnívá se Filkenštejn.

Má pravdu v tom, že dění v ruské politice již odradilo některé umělce od vystupování na ruské půdě. Koncertovat v Ruské federaci odmítli třeba Peter Gabriel nebo Mark Knopfler, v obou případech zde byla souvislost také s procesem s Pussy Riot. Na druhé straně, podobná žaloba byla letos podána na Madonnin moskevský koncert a soud ji smetl se stolu.

Lady Gaga je obecně populární mezi homosexuálními posluchači, z gay scény vzešla a otevřeně se k tomu hlásí. O jejím postoji k homosexualitě svědčí i to, že šla za kmotru dítěti Eltona Johna, jež adoptoval se svým partnerem. Není tedy divu, že se zpěvačka nezamlouvá extrémně konzervativním ruským úřadům.

Kontroverzní zákon byl podepsán letos v červenci a zakazuje jakékoli zmínky o homosexualitě tam, kde by se s nimi mohly setkat děti, tedy prakticky všude. Je protizákonné veřejně se hlásit k homosexuální orientaci i podporovat práva homosexuálů. Homosexualita byla v Rusku do roku 1993 vedena jako trestný čin a do roku 1999 jako duševní choroba.

 Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..