Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Ladislav Smoljak zemřel. Odešla tak legenda českého divadla a filmu

Petra Duhajská

Petra Duhajská

7. 6. 2010

Ve věku nedožitých 79 let podlehl dlouhé těžké nemoci v neděli kolem třetí hodiny ranní. Potvrdil to jeho syn, herec David Smoljak, i manažer divadla Járy Cimrmana Václav Kotek. Statečně bojoval až do poslední chvíle, ještě 27. května se naposledy objevil na žižkovských prknech ve hře České nebe.

Ladislav Smoljak jako mlynář ve filmu Na samotě u lesa, Zdroj: archiv

Ladislav Smoljak se narodil 9. prosince 1931 v Praze. Po maturitě na gymnáziu se neúspěšně hlásil na divadelní režii na DAMU. Nakonec vystudoval matematiku a fyziku na Vysoké škole pedagogické. Pedagogicky působil na Fakultě technické a jaderné fyziky Karlovy univerzity i na středních školách. Později se začal věnovat práci novinářské a nakladatelské.

Cimrman, filmy i politika

Se Zdeňkem Svěrákem a Jiřím Šebánkem založili v polovině šedesátých let Divadlo Járy Cimrmana. V 70. letech se Smoljak stal scenáristou Filmového studia Barrandov. Se Svěrákem psali hry pro žižkovské divadlo (celkem jich vzniklo šestnáct, mj. Akt, Blaník nebo Švestka) i scénáře k filmům. Často se Smoljak ujal i režie, v mnoha filmech si také zahrál. Za všechny jmenujme aspoň snímky Na samotě u lesa (1976, režie: Jiří Menzel), Jára Cimrman ležící, spící (1983), Rozpuštěný a vypuštěný (1984) a Nejistá sezóna (1987).

Ladislav Smoljak se často vyjadřoval k aktuálním politickým problémům. Angažoval se v různých občanskoprávních protestech a iniciativách. Například v roce 2000 v průběhu televizní krize se postavil za stávkující zaměstnance. Podpořil i stavbu radarové základny USA v České republice.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ladislav Smoljak zemřel. Odešla tak legenda českého divadla a filmu