Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Láďa Kerndl dal filmovým songům nový, zlatý kabát

Hana Dittrichová

Hana Dittrichová

1. 12. 2010

Originální dárek k 65. narozeninám si prvního listopadu věnoval jazzman Láďa Kerndl. Na dlouho plánovaném albu se známými melodiemi z velkofilmů s ním pracovala i dcera Tereza.

Na desce Láďa Kerndl 65 - Filmové melodie s otcem spolupracovala i dcera Tereza, Zdroj: Oficiální foto zpěváka

Deset stop, deset skladeb, deset příběhů, deset songů s neuvěřitelnou atmosférou. Tak se dá krátce charakterizovat nová deska jednoho z nejlepších jazzových zpěváků naší scény. Přestože Láďa Kerndl už dlouho nepatří mezi mladé hvězdy hudebního nebe, jeho hlas je snad rok od roku charismatičtější, barevnější a zajímavější.

Album jako celek se dá považovat za vydařené. Hudba je kvalitní, a to nejen díky skvělým muzikantům, kteří se na nahrávání instrumentální části podíleli, ale zároveň i díky hudebníkovi Janu Gajdošovi. Ten je autorem nových aranží skladeb. A samozřejmě samotný Láďa Kerndl je právě ten, jehož nádherný hlas dělá z alba skvost. Na většině míst.

První a poslední

Úvodní skladbou je You Are My Last, My First, My Everything, u níž se vyznamenal především doprovodný orchestr, který pevnou rukou podkresluje nakřaplý hlas Kerndla. Jedinou útěchou po jejím poslechnutí je fakt, že rozhodně není poslední stopou desky. Následuje Speak Softly Love z filmu Kmotr, která zaujme už houslovým intrem na motivy Smetanovy Vltavy. V ní tentokrát zazní Kerndl v nezastřené hlasové variantě.

At Last, třetí píseň CD, je pohodové blues, kde nadchne zpěvákův rozsah. Uším jeho tón lahodí jak v nižších, tak i vysokých polohách. Známá melodie z filmu Butch Cassidy and Sundance Kid s názvem Rain Drops Keep Falling On My Head navazuje na předchozí svou bezstarostnou atmosféru, kterou zlehčuje zvuk trumpety s dusítkem. S další skladbou, The Way We Were ze stejnojmenného filmu (Takoví jsme byli), přichází už melancholičtější tempo, nálada i slova. A opět nezanedbatelnou roli hraje orchestr.

Otec s dcerou

Sedmá skladba je sólovkou Terezy Kerndlové. What The World Needs Now Is Love z filmu Top Gun chytne za srdce už v úvodu, kdy zazní jasný tón pozounu v kontrastu se sametem Terezina hlasu. Následuje píseň, od které jsem již podle názvu čekala nejlepší song alba. Only You se však Kerndlovi moc nepovedlo. Nástup je nepřesný a ani aranžmá této podle mého názoru ohromně znějící skladby nepatří mezi nejpovedenější. A tak se z favorita stala spíše slabina desky.

Český jazzman si věnoval nejlepší dárek k narozeninám

Mona Lisa z filmu Captain Carey však Kerndla opět vrátí do sedla. S jemným podkladem orchestru a vyhrávkami klavíru opět slyšíme píseň, která stojí za to pustit si ji třeba i pětkrát po sobě. Duet otce s dcerou na deváté stopě Just One Last Dance je rozpačitý. Na album příliš tvrdý rytmický podklad v bicích, který více než doplňuje, ruší. Ale pokud pomineme tento nedostatek, kombinace hlasu táty a dcery zní lahodně. A v mnohých místech nabízí Terezina linka zajímavé harmonické postupy.

Závěrečná skladba je mimořádná. Jedná se o píseň Svůj osud znám z filmu Love story, k níž český text napsal René Mayer. Krásný úvod umocní nezvyk slyšet Kerndla zpívat česky. Slova jsou však povedená, takže není čeho litovat. Aranžmá zpěv výrazně podporuje přesně v místech, kde má. Poslední, co od Kerndla na desce uslyšíme, jsou slova: „Musím už jít.“ Naštěstí tentokrát stačí stisknout jediné tlačítko a vrátit se zpět k You Are My Last, …

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Láďa Kerndl dal filmovým songům nový, zlatý kabát