Menu
TOPZINE.cz
Čtenářský deník, profily spisovatelů

Labuť avonská, William Shakespeare

Redakce

Redakce

11. 5. 2010

Snad největší světový dramatik William Shakespeare se narodil asi 1564 ve Stratfordu nad Avonou, někdy se mu proto říká se labuť avonská. Mezi jeho nejznámější díla patří divadelní hry Romeo a Julie, Sen noci svatojánské, Hamlet nebo kniha sonetů. Zemřel roku 1616.

Rodina rukavičkáře

Shakespearův otec byl pravděpodobně rukavičkář, matka pocházela ze zemanské rodiny. Shakespearovi měli celkem osm dětí, William se narodil jako třetí. Jeho dvě starší sestry však zemřely… Jelikož rodinu založili jen dva Shakespearové, jejich rod vymřel již v 17. století. Potomci Williamova švagra však žijí dodnes.

Vzdělání a budoucnost

Shakespeare vystudoval střední školu v Anglii, kde se intenzivně vyučovala latina a klasické umění. Ve svých 18 letech se oženil s šestadvacetiletou Annou Hathewayovou. Narodila se jim dcera Susanna, o dva roky později dvojčata Hamnet a Judith. Hamnet však brzy zemřel, již v jedenácti letech, a po jeho otci se slehla zem. Zmizel na celých 7 let!

Zdroj: famouspoetsandpoems.com

Zdroj: famouspoetsandpoems.com

Dramatik a herec

Shakespeare nebyl jen slavným dramatikem, ale i divadelním hercem. Divadelní hry pro něj ale byly naplňující, proto se raději věnoval divadlu z pohledu zpoza pera. V roce 1593 se londýnská divadla na rok zavřela kvůli moru. V roce 1599 se Shakespeare stal vlastníkem jedné desetiny divadla The Globe, kde působila společnost Lord Chamberlain’s Men. Dá se říct, že od té doby si Shakespeare žil na vysoké noze.

Veliké jmění

Jelikož byl William dlouhý čas žádaným autorem, jeho majetek se neustále rozrůstal. Avšak ke sklonku svého života už byl méně populární. Ve své poslední vůli odkázal téměř všechen majetek prvorozené dceři Susanně. Jeho podmínkou však bylo, aby ho poté dostal její prvorozený syn. Shakespeare byl pohřben dva dny po své smrti v kostele Holly Triniti Church.

Zdroj: divadlodisk.cz

Zdroj: divadlodisk.cz

Divadelní hry

Asi každý zná alespoň jednu hru z pera Williama Shakespearea. Dochovalo se jich 39. Z jeho tragédií zmiňme především Romea a Julii či Hamleta, dále pak Mackbetha nebo Othella. Ke známým komediím patří například Kupec benátský, Komedie plná omylů, Marné lásky snaha nebo Mnoho povyku pro nic.

Shakespeare však psal také historické nebo pohádkové hry. K těm historickým řadíme třeba Richarda III., k pohádkovým pak hlavně Zimní pohádku.

Ostatní díla

Shakespeare se mimo divadelních her věnoval i psaní básní a sonetů. Kniha Sonety je plná sonetů určených především mužům.

Mezi básněmi bych uvedla Fénixe a hrdličku nebo Nářek milenčin.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Labuť avonská, William Shakespeare