Nejúspěšnější a nejvýraznější český režisér Jan Svěrák má na svém kontě řadu filmů i cen. Mezi nejprestižnější patří Oscar, jehož získal hned dvakrát. Poprvé za svůj studentský snímek Ropáci, podruhé za nejlepší cizojazyčný film Kolja.
Jan Svěrák se narodil 6. února 1965 jako syn známého českého humoristy, scenáristy, dramatika, textaře a herce Zdeňka Svěráka.
Jan Svěrák je absolventem pražské FAMU, kde vystudoval katedru dokumentární tvorby. Svá studia dokončil roku 1988. Již během studií natočil filmy Sbohem, nádražíčko, Však su vinař, dvě televizní cvičení Rozhovor a Jak kominíci přinášejí štěstí. Mezi jeho slavnější studentské počiny můžeme zařadit krátkometrážní film Vesmírná odysea II z roku 1986 a dokument Ropáci z roku 1988. Dokument sklidil nečekaný úspěch, Jan Svěrák za něho získal studentského Oscara.
Svěrákovým celovečerním debutem byla komedie Obecná škola z roku 1991. Do hlavních rolí obsadil Jan Svěrák svého otce Zdeňka Svěráka, ten napsal k filmu i scénář, a Jana Třísku. Film se stal divácky velmi úspěšným.
Spolupráce otce a syna Svěrákových pokračovala i nadále. V roce 1994 se Jan Svěrák scenáristicky podílel a natočil akční fantasy Akumulátor 1. Do hlavní role opět obsadil svého otce. Snímek ovšem nedosáhl takového diváckého ohlasu, jaký nastartovala Obecná škola.
Téhož roku natočil, dnes již kultovní, road movie Jízda, v té době se zcela neznámými herci, Annou Geislerovou, Jakubem Špalkem a Radkem Pastrňákem. Příběh o jízdě krajinou v zeleném kabrioletu a horkých letních hrách.
Vrcholem jeho režisérské tvorby je rok 1995, kdy byl uveden jeho neslavnější a nejúspěšnější snímek Kolja, v hlavní roli opět se Zdeňkem Svěrákem, který je i autorem scénáře, a Andrejem Chalimonem. Laskavá komedie o muži, který se domníval, že už nemůže být hůře a netušil, že právě prožívá nejkrásnější chvíle svého života. Kolja se dočkal mnoha ocenění nejen u nás (získal 6 Českých lvů), ale i ve světě. Byl uveden ve více než čtyřiceti zemích světa, včetně Velké Británie a USA. Po právu byl oceněn jednou z nejprestižnějších cen – Oscarem za nejlepší cizojazyčný film. Jan Svěrák se tak stal mezinárodní hvězdou, stejně jako kdysi před ním slavný český režisér Miloš Forman.
Po Koljovi se Jan Svěrák pustil do natáčení válečného velkofilmu Tmavomodrý svět, v hlavní roli s Ondřejem Vetchým, v němž společně se svým otcem složili hold českým pilotům, kteří v průběhu 2. světové války bojovali ve službách RAF. Tmavomodrý svět získal 5 Českých lvů, včetně ceny pro Jana Svěráka za režii a Českého lva pro divácky nejúspěšnější snímek.
V roce 2004 natočil společně s Martinem Dostálem celovečerní dokument o svém otci Tatínek, s podtitulem Mramorizace Zdeňka Svěráka.
O tři roky později Svěrák mladší natočil snímek Vratné lahve, hlavní role se opět zhostil Zdeněk Svěrák. Hrdinou příběhu je učitel v důchodu Josef Tkaloun, který přijme brigádnické místo ve výkupu lahví v jednom pražském supermarketu. Ve filmu Zdeňku Svěrákovi sekundují Daniela Kolářová coby Tkalounova manželka, Tatiana Vilhelmová, Jiří Macháček nebo Pavel Landovský. Vrátné lahve symbolicky ukončují volnou trilogii, kterou započala Obecná škola a Kolja.
Jan Svěrák ovšem nepůsobí pouze jako režisér, ale i jako producent. Začátkem roku 1995 založil vlastní produkční společnost Biograf Jan Svěrák, s. r. o. V roce 2006 poprvé produkoval snímek jinému režisérovi, respektive režisérce Alici Nellis, a tím byly Tajnosti.
Objevuje ve filmech coby herec, ale jedná se pouze o „štěky“. Jan Svěrák má společně s režisérem Filipem Renčem jakousi dohodu o tom, že se navzájem obsazují do filmů toho druhého, v tzv. cameo rolích. Jan Svěrák se tak např. mihl ve filmech Román pro ženy nebo Rebelové.
Jana Svěráka můžeme označit za takového českého Stevena Spielberga. Jeho filmy sklízejí úspěchy po celém světě a jsou divácky velmi oblíbené.
Dalo by se tedy říci, že jméno Jan Svěrák se stalo nejen u nás, ale i ve světě jakousi značkou kvality a úspěchu. Jan Svěrák se tak řadí mezi špičky ve svém oboru a stal si do jisté míry i určitým fenoménem současné filmové tvorby.