Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Kvůli vzácnému onemocnění musí Němec vypít 20 litrů vody denně, jinak zemře

Redakce

Redakce

8. 12. 2017

Bez lahve vody nedá ani ránu, jinak hrozí, že během pár hodin zemře na dehydrataci. Němec Marc Wübbenhorst přibližuje život s diabetes insipidus.

Pětatřicetiletý německý architekt Marc Wübbenhorst rozhodně nemá lehký život. Musí vypít nejméně 20 litrů vody denně, jinak u něj hrozí riziko dehydratace. Nejde o žádný umělecký záměr, ani pokus zviditelnit se, ale o vzácné metabolické onemocnění zvané diabetes insipidus jinak zvané žíznivka nebo úplavice močová. Hlavními příznaky nemoci jsou intenzivní pocity žízně a časté vylučování velkého množství zředěné moči.

Kdyby Wübbenhorst nedodržoval přísný pitný režim, během několika hodin by zemřel žízní. Pocit žízně je součástí Marcova života snad od nepaměti. Výrazně se liší od běžného pocitu dehydratace, který občas zažíváme. Pokud se zapomeneme napít a poté vypijeme sklenici vody, je po problému.

Za hodinu pociťuje takové příznaky, jako jiný člověk až po téměř třech dnech

Pro Marca by byl takový přísun vody nedostatečný a to proto, že jeho tělo nedokáže vodu zadržet. Marcovi ledviny eliminují vodu stejně tak rychle jako ji vstřebávají. Kvůli tomu nesmí Marc žízeň nikdy podcenit a ignorovat ji déle jak hodinu. Pokud by pitný režim zanedbal, začnou ho trápit vážné příznaky dehydratace, například popraskané rty, závratě a zmatek. To jsou příznaky, které by zdravý člověk zažil až po třech dnech bez přísunu tekutin.

Nástup diabetes insipidus může být různý. Většina lidí jím začne trpět až v průběhu života. Marc se s tímto onemocněním narodil. V dětství svou nemoc tolik neprožíval, byl totiž obklopen mnoha přáteli a žil relativně normální život. V jednom okamžiku ale nastoupily hluboké deprese. „Byla to jakási deprese z vyčerpání,“ svěřil se Marc německému regionálnímu deníku. „Nechtěl jsem chodit do školky nebo si kreslit.“

Marc spí maximálně 2 hodiny v kuse

Každý den v Marcově životě začíná velkou lahví vody, která uspokojí jeho žízeň, ale ne na dlouho. V noci je to ještě horší a Marc přiznává, že nikdy nespal víc jak dvě hodiny v kuse. Neustále vstává, aby se napil a následně všechny tekutiny vyloučil. Toaletu navštěvuje až padesátkrát denně. Pokud si chce Marc cokoliv naplánovat, ať v pracovním nebo osobním životě, musí vzít v úvahu svůj zdravotní stav a přizpůsobit mu své plány.

Marcovi je například zapovězeno létání na dlouhé vzdálenosti. Kdyby se cokoliv během letu stalo, v případě nouze by si se svou situací nedokázal poradit. Podobně jsou na tom některé sportovní aktivity. Wübbenhorst se deníku svěřil také se svým snad nejdramatičtějším incidentem, kdy ho nemoc téměř zabila. Měl tehdy náročný pracovní den a díky tomu zůstal v kanceláři o něco déle.

Život mu může ohrozit každá nečekaná situace

Domů odjížděl někdy v půl jedenácté večer – bez lahve vody. Protože jeho cesta do práce nebývá tak dlouhá, obvykle není důvod k obavám. Jenže toho večera se vlak porouchal a Marc zůstal bez vody déle, než očekával. Už v momentě, kdy vystupoval z vlaku zažíval vážné příznaky dehydratace. Byl dezorientovaný a zmatený a nutně se potřeboval napít.

Měl štěstí, že na zastávce potkal své blízké přátele, kteří o jeho nemoci věděli. Hned mu sehnali vodu a Marcovi tak zachránili život. Říká se, že když vám život nadělí citróny, udělejte z nich citronádu. A to je i případ Marca. Sice nemůže cestovat na dlouhé vzdálenosti, ale o to víc si cení své domoviny v Bielefeldu. Už dlouhou dobu se angažuje v komunitních projektech a letos pořádá veletrh Sennestädter Weihnachtsmarkt.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Kvůli vzácnému onemocnění musí Němec vypít 20 litrů vody denně, jinak zemře