Menu
TOPZINE.cz
Z domova

Kvůli dluhům málem připravil babičku o bydlení

Doba je čím dál náročnější. Situace kolem koronaviru, krachy firem a propouštění ze zaměstnání je důsledkem ztráty příjmů u mnoha lidí. V tomto článku se dočtete, čeho je lépe se vyvarovat a přemýšlet o tom, jak hospodaříte, s předstihem.

Nezodpovědné zacházení s penězi v kombinaci s potížemi v práci se stalo málem osudným panu Robertovi z Plzně. Kvůli své nerozvážnosti málem přišel o dům, který byl jen kousek od nedobrovolné dražby nemovitosti a ve kterém bydlela jeho babička. Do podobné situace se může dostat kdokoliv, proto je třeba být opatrný.

I babička, která vnukům půjčila, může přijít o dům

Lidé v těžké životní situaci často hledají pomoc u příbuzných. Z určitého pohledu je to rozumné, protože se vyvarujete vysokých úroků a poplatků za prodloužení u některých typů nebankovních online ihned půjček. Alternativou může být online půjčku zdarma nebo si půjčit u příbuzných, kteří po vás úroky také chtít nebudou. Nesmí to ale dostat do problémů je samotné.

Robert vydělával slušné peníze, utrácel, plnil si přání, dobré jídlo, drahé auto, cennosti, a dovolené, a zvykl si na vysoký životní standard. V práci se mu ale přestalo dařit, snížili mu plat, ale chtěl si uchovat svou životní úroveň, peníze si začal půjčovat, aby pokryl své nadstandardní náklady, na které si zvykl.

Vzal si půjčku ve výši několika set tisíc korun na vybavení bytu pomocí srovnávače rychlých půjček bez registru. Výše půjčky byla ale příliš veliká a nezvládal půjčku splácet.

Dům jako zástava se může vymstít

Přestože byl Robert při půjčování peněz opatrný, nabral si půjček moc a situace se mu vymkla z rukou. Díky krizi přišel i o dobrou práci, kde měl 40 tisíc měsíčně a dluhy neměl z čeho platit. Měsíc za měsícem se zvyšovaly. Musel proto hledat rychlé řešení, jak se z dluhů vymotat, protože věřitelé se začali ozývat.

Oficiálně byl vlastníkem staršího rodinného domu, který na něj přepsala jeho babička. Přestože v domě stále bydlela na základě tzv. věcného břemene, rozhodl se nemovitost využít k zástavě, aby mohl svou půjčku konsolidovat na výhodnější úrok a delší dobu splácení. Pevně věřil a doufal, že vše splatí dřív, než se babička cokoliv dozví.

V určitou dobu se výše dluhu dostala na úroveň 3 milionů korun. Neměl na splácení, a na dům mu padla exekuce. Nedařilo se mu najít dostatek peněz na splacení a vážně hrozilo, že jeho babička o rodinný dům, kde odmalička vyrůstala, v hodnotě 5 milionů korun, přijde.

Naštěstí se Robert na poslední chvíli dozvěděl o možnosti zpětného odkupu nemovitosti. Začal situaci řešit a zjistil, že mu umožní, aby babička v domě zůstala, a on dostane vyplacené peníze za nemovitosti. Ve smlouvě s firmou uzavřel právo na přednostní odkup nemovitosti, takže až bude moct, přes hypoteční kalkulátor si najde tu nejvýhodnější hypotéku a získá nemovitost zpět. Nyní ale babička  může zůstat tam, kde vyrůstala a měla to ráda. To vše za únosný nájem, který jí platí vnuk Robert.

Tím získal čas, aby našetřil na zpětný odkup nemovitosti.

Zpětný odkup nemovitosti – peníze na dluhy a zachování bydlení

Panu Robertovi se  nejen podařilo zachránit dům, ale dostal také vyplacené peníze na své vysoké dluhy. Díky konsolidaci půjček se mu měsíčky splátky z částky 25 000 Kč snížily na 6000. Díky zpětnému odkupu nemovitosti může jeho babička stále bydlet doma a díky konsolidaci ušetří měsíčně 13 000 korun.

Z našetřené částky mohl později svůj dům odkoupit zpátky. Odkoupení nemovitosti zpět za stejnou cenu mu zajistila hypotéka. Banka by mu hypotéku kvůli výši dluhů zamítla. Naštěstí narazil na šikovné poradce, kteří mu hypotéku zajistili. Ušetřil tak nejen na splátkách předchozích závazků, ale podařilo se mu i výhodně získat nemovitost zpět.

Autor: Petra Černinská

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kvůli dluhům málem připravil babičku o bydlení