Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Květiny vyrobené ze zvířecích kostí: Je to zvrácenost, nebo umění?

Štěpánka Tupá

Štěpánka Tupá

10. 6. 2013

Co mají kosti a květiny společného? Japonský umělec je přesvědčen, že mnoho. Jeho dílo tyto dva pojmy dokonale spojuje: ze zvířecích kostí skládá krásné, i když roztodivné rostliny v květu.

Podle vědeckých výzkumů se už na kostech neandrtálců našly částečky pylu, což prý značí, že již v těchto dobách lidé uctívali své zesnulé květinami. Této souvislosti si povšiml právě Hideki Tokushige; jeho kostěné květiny tak mají vzdát hold této tradici, která trvá napříč celými věky a kulturami.

„Moje práce je inspirována cyklem života a smrti a jeho propojením s květinami,“ říká japonský umělec. „Celé to začalo jednoho dne, když jsem na cestě domů uviděl mrtvého medvídka mývala. Ignorovat ani zahodit jsem ho nechtěl. Místo toho jsem ho donesl domů a jeho kosti použil k uměleckému vyjádření.“

Jakkoliv se to zdá morbidní, Tokushigeho výtvory jsou na pohled skutečně neobyčejně krásné. Sám si pořizuje i jejich fotografie, aby potom kosti zesnulých živočichů mohl pohřbít do země. „Každý z nás tak nakonec skončí. Kosti jsou to, z čeho pocházíme a v co se obrátíme,“ dodává výtvarník.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Květiny vyrobené ze zvířecích kostí: Je to zvrácenost, nebo umění?