Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Kvasinková infekce útočí! Jak se jí ubránit?

Redakce

Redakce

2. 4. 2010

Kvasinková infekce pochvy trápí v dnešní době velké množství žen. Původcem je nejčastěji kvasinka bílá neboli candida albicans.

Zdroj: traveleasy.com.au

Zdroj: traveleasy.com.au

Kvasinky jsou mikroorganismy patřící do kategorie vřeckovýtrusných hub. Jak už název napovídá, podílejí se na kvašení. Využívají se tedy při kvasných procesech v potravinářství, například při výrobě piva, vína a chleba. Nemusí být ale vždy nápomocné, konkrétně candida albicans nám v současné době velmi často znepříjemňuje život.

Kvasinky jsou běžnou součástí organismu. Vyskytují se nejen v oblasti genitálií, ale také v ústech a trávicím ústrojí. Za normálních okolností nepůsobí žádné obtíže. Mohou se ale přemnožit – tomuto stavu říkáme kandidóza (u dětí mohou kvasinky zapříčinit také nemoc moučnivku). K přemnožení dochází následkem oslabení imunitního systému, užívání antibiotik a hormonální antikoncepce a také kvůli nadměrnému množství cukru

Zdroj: rooftopkitchen.com

Zdroj: rooftopkitchen.com

Infekce pochvy

Většinou je mykózou postižena pochva a zevní genitál. Typickým příznakem je svědění a výtok. Ten bývá bílý a připomíná tvaroh či směs mouky s vodou. Může se objevit i pálení a bolest. Oblast genitálií je zarudlá a může být napuchlá.

Na místě je návštěva lékaře. Kvasinková infekce totiž zřídka zmizí samovolně a z neléčeného zánětu se může stát chronický problém. Gynekolog při prohlídce provede výtěr z pochvy, většinou ale nemoc rozpozná ihned podle typických příznaků a předepíše léky. Pokud trpíte infekcí kvasinkami často a příznaky tedy již znáte velmi dobře, je v dnešní době možnost pořídit léky i bez lékařského předpisu. Lékárny nabízejí antimykotické masti a také účinnější vaginální tablety (čípky).

Vhodné doplnění léčby spočívá v užívání probiotik. I ty jsou snadno dostupné v lékárnách, nejčastěji jde o laktobacily. Takzvané hodné bakterie najdete i v některých jogurtech. Jako u všech nemocí je i u této mykózy potřeba posilovat imunitu. Té pomůže například vitamín C a echinacea.

Zdroj: ehow.com

Zdroj: ehow.com

Co se týká hygieny, musí být přiměřená. Příliš časté a intenzivní umývání problémy zhoršuje, výplachy pochvy nejsou vhodné, dojde totiž k narušení přirozeného pH. Místo klasických mýdel používejte speciální přípravky pro intimní hygienu, které jsou k dostání v lékárnách i drogeriích. Ale i tady pozor, všeho s mírou! Kvasinky jakožto houby mají rády vlhko a teplo, vyvarujte se tedy nošení silonového spodního prádla, příliš těsných, neprodyšných kalhot, mokrých plavek. Neprospějí vám ani delší horké koupele, parfémovaná mýdla nebo parfémované intimní vložky.

Dieta

Ne:

  • Cukr (sladkosti, kečup, limonády)
  • Bílá mouka
  • Sladké ovoce (banán, hrozny)
  • Černá káva, alkohol
  • Konzervovaná zelenina

Ano:

  • Libové maso (kuřecí a rybí)
  • Bílé jogurty, kefíry, podmáslí
  • Celozrnné pečivo, rýže, brambory, pohanka
  • Ovoce – vhodné je to kyselejší (citrusy, zelená jablka)
  • Zelenina – kysané zelí, cibule, pórek, česnek, křen

A co pánové?

Onemocnění se může přenést sexuální stykem. Infekce se u mužů projevuje zánětem předkožky a žaludu. Výtok nebývá. Mnohdy mykóza u mužů probíhá zcela bez příznaků, což ovšem není zárukou, že partner není nakažen. Pokud má totiž kandidózu také muž, ačkoli léčena je jen žena, dochází k opětovné nákaze a vzniká tak bludný kruh. Je tedy nutné buď vynechat pohlavní styk, nebo používat kondom, případně léčit i partnera (antimykotickou mastí).

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kvasinková infekce útočí! Jak se jí ubránit?