Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Kurt Cobain a Sid Vicious. Legendární sebevražedníci v olomouckém Divadle Tramtárie

Redakce

Redakce

19. 4. 2011

Kurt a SidCo se stane, když se Kurtu Cobainovi zjeví Sid Vicious a pokusí se mu rozmluvit sebevraždu? Inscenace vychází ze scénáře britského dramatika Roye Smilese. V rámci projektu Studio Divadla Tramtárie se představuje režisér Jakub Hynrich. Hudba, drogy, láska, sláva, zoufalství. O čem si mohou dvě ikony povídat?

Kurt a Sid

Kurt, Sid a puška Zdroj: Divadlo Tramtárie

Studio Divadla Tramtárie je projekt, který chce dát šanci mladým režisérům a tvůrcům. Také otevírá dveře alternativním a experimentálním divadelním formám. Toho se chytil i režisér Jakub Hynrich a dal dohromady inscenaci s názvem Kurt a Sid. Co všechno dokáže fantazie drogami a slávou zničeného muzikanta, který chce spáchat sebevraždu? Představení je postaveno pouze na dialogu dvou hudebníků, který doprovázejí známé melodie od Nirvany a Sex Pistols.

Vyšinutý punker a grungeová legenda

Kurt Cobain je sám. Zničený drogovou závislostí, nezvládáním popularity a dlouhodobými depresemi svou mysl upíná k sebevraždě. Zatím ještě nemá sílu zemřít, proto si ve své pokřivené fantazii zavolá muže, kterého vždy obdivoval, Sida Viciouse. Dokáže Kurta hudebník, který sám sebevraždu spáchal, od ní odradit? Dva muži z různých zemí, každý z jiné doby, ale se stejnými problémy a koncem.

Základem celé hry je snaha vystihnout povahy obou postav. Vicious, punker jednou nohou v blázinci, a Cobain, zničená grungeová legenda. Sidovo hyperaktivní poskakování, škleby, pokřikování a sexuální narážky, ať už slovní nebo fyzické, se svým způsobem snaží tu trosku vedle sebe přivést zpět k životu.

Připomínka plánované sebevraždy je neustále přítomná. Je pochopitelné, že je hlavní náplní dialogů. Aktéři si mezi sebou předávají pušku, na stole je rozepsaný dopis na rozloučenou, na obrazovce svítí logo videohry Hunt Duck, při které později muži střílejí kachny.

Je lepší shořet, než vyhasnout.“ Kurt Cobain

Vicious se snaží Cobaina od jeho úmyslu odradit hlavně zesměšňováním věcí. Hraje si s puškou, posmívá se dopisu na rozloučenou, protože ho Cobain adresuje svému imaginárnímu příteli z dětství a nedokáže ho poslat své rodině. Čím více rozebírají jeho život, tím více propadá do depresí. Má vůbec proč žít? Poté, co si píchne heroin, už jeho vůle žít umírá. Veškeré Sidovy argumenty neguje, v tu chvíli už ho nepřesvědčí nikdo. Pak už slyšíme jenom výstřel z pušky.

Scéna je zařízena jako obývací pokoj. Uprostřed je stará sedačka, vedle křeslo, na levé straně stolek s rozepsaným dopisem na rozloučenou, v pozadí svítící monitor s nápisem Hunt Duck. Všude se válí odpadky, papíry, láhve od piva, kukuřičné vločky, krabice od mléka. Cobainovy představy dotváří písně obou kapel, jejichž melodie do ticha hraje Antonín Dlapa.

Ujetý pankáč a sjetý frajer

Hra je však plná vtipných situací, o které se postará hlavně Sid a které vycházejí z vlastních osobností obou zpěváků. Dělají si legraci ze svých národů, popularity, hudby, pohádek i ze sebe sama. Navíc v řeči ujetého punkáče a sjetého frajera. Musím říct, že oběma hercům se skvěle povedlo vystihnout své postavy. Slovní přestřelka nás neuvěřitelnou rychlostí vtáhne do děje.

FOTO: Sidův škleb a Kurtovo zoufalství

Sid se snaží Kurta přesvědčit nejrůznějšími způsoby

Ať jste či nejste fanoušci těchto dvou legend, zajděte se na představení podívat. Trvá méně než hodinu, což je naprosto odpovídající délka pro tento dialog. Jen bych vydala menší varování pro lidi, kterým vadí velké množství vulgarismů. Přece jen Sex Pistols se do povědomí britské veřejnosti dostali díky používání sprostých slov v živém televizním vysílání. Pokud vám to nevadí, tak  vám můžu slíbit, že se během představení budete bavit.

Kurt a Sid

Studio Divadla Tramtárie

Autor: Roy Smiles

Režie: Jakub Hyndrich

Hrají: Jan Konopčík, Václav Stojan

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kurt Cobain a Sid Vicious. Legendární sebevražedníci v olomouckém Divadle Tramtárie