Menu
TOPZINE.cz
Sex a vztahy

Kupte si svůj čas. Zmrazení vajíček vám umožní mít děti později

Zmrazení vajíček už rozhodně nepatří do kategorie sci-fi – tzv. Social freezing dnes volí už mnoho žen, jejichž nejčastějším motivem je pojistit si své mateřství „na dobu neurčitou“. Aktuálně totiž například budují kariéru nebo ještě nepotkali vhodného partnera. Co všechno je před zmrazením vajíček zajímá?

V kolika letech je ideální myslet na zadní vrátka?

Oddalování rodičovství dnes už nikoho nepřekvapí, nemilým překvapením však bývá, když se pak párům nedaří otěhotnět. Aby se komplikacím s početím miminka v budoucnu předešlo, volí mnoho žen zmrazení vajíček. A v kolika letech by měla žena o zmrazení vajíček začít uvažovat? Vzhledem k tomu, že se kvalita vajíček s přibývajícím věkem snižuje (stejně jako šance na otěhotnění) doporučuje se ženám zmrazení vajíček do 35 let, kdy je žena nejplodnější, tedy i její vajíčka jsou pro zmrazení nejvhodnější.

Kde se zmrazení vajíček dělá?

Zmrazení vajíček je „věda”, vyžaduje proto péči embryologů a reprodukčních specialistů, kteří pracují na IVF klinikách. A protože „ve hře není málo”, je nejdůležitější vybrat si takovou kliniku, kde působí odborníci s dostatkem a odpovídajícím vzděláním. Vyplatí se také ptát se na úspěšnost kliniky v oblasti reprodukce, na metody, které používá a na to, zda má vlastní laboratoř.

Proč je důležité ptát se na to, zda má klinika vlastní laboratoř?

I když se to může zdát jako naprostá banalita, tak zázemí laboratoře má v úspěchu vašeho budoucího oplodnění zásadní vliv. Výzkumy potvrdily, že kvalita laboratoře, kde vám vajíčka zmrazí, zvyšuje úspěšnost toho, zda se vám s nimi v budoucnu podaří otěhotnět, a to, pozor, až dvojnásobně. Laboratoř by proto měla disponovat nejmodernějšími technologiemi, které zajistí vajíčkům optimální prostředí, a měla by být přímo v budově kliniky – některé kliniky sice využívají laboratoře externí, ovšem kontrola nad všemi procesy je pak v takovém případě menší. 

Kde a na jak dlouho mi vajíčka uskladní?

S vajíčky musí lékaři zacházet „jako v bavlnce“, což jim naštěstí dnešní úroveň medicíny umožňuje – aby se správně zakonzerovala, umístí je lékaři do tekutého dusíku v tzv. Dewarových nádobách, kde se udržuje stabilní teplota -196 stupňů Celsia. Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi citlivý materiál, měl by být tento prostor kliniky správně zabezpečen a monitorován, proto se kromě délky zmrazení ptejte i na systém, jakým zmrazené buňky klinika zabezpečuje. A na jak dlouho vám vajíčka uskladní? To se může lišit – většinou dostanete nabídku balíčku v jehož ceně je jak proces odebrání a zmrazení, tak určitý počet let, po které vám klinika vajíčka uschová.

Co se stane s vajíčky, až se je rozhodnu využít?

Jakmile naznáte, že nadešel čas přepnout výhybku směrem rodičovství, musí se vajíčka v laboratoři rozmrazit a oplodnit tzv. in vitro (IVF) – vzniklá embrya pak lékaři transferují zpět do dělohy. Z tohoto důvodu je nutné vědět, zda se o vás klinika, která vám vajíčka zamrazila, postará i během IVF oplodnění, a to se stejnými lékaři a zařízením, které jste poznala již během zmrazení. Výhoda „mít všechno pod jednou střechou“ je nesporná, nicméně pokud se ocitnete v situaci, kdy budete chtít svá vajíčka použít v jiném zařízení, je dobré si ještě před samotným social freezingem domluvit, jaká budou pravidla a podmínky pro jejich převoz.

Kolik vajíček bych si měla nechat zmrazit?

Na tuto otázku vám lékaři jednoznačnou odpověď neposkytnou, jelikož záleží na tom, kolik vám je let, a také na tom, jak početnou rodinu byste si v budoucnosti přála. Většinou však platí pravidlo, že čím je vyšší věk ženy, tím se doporučovaný počet zmrazených vajíček zvyšuje. Stejně tak pokud chcete rodinu početnější, pak jistě dává smysl uchovat si do banky vajíček více.

Kolik to stojí?

Před rozhodnutím, zda social freezing podstoupit, zajímá mnoho žen také to, kolik to všechno bude stát. Tady platí, že co klinika, to jiná cena – předem se však ptejte na celkový rozpočet, tedy cenu zmrazení i skladování, který si kliniky každý rok účtují. Najdete i kliniky, které vám v jednom balíčku nabídnou veškeré procedury a první rok skladování zdarma.

Ohodnoťte tento článek:
1,5
Právě čtete

Kupte si svůj čas. Zmrazení vajíček vám umožní mít děti později