Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Kryštof v poločase vyhrávají. Bude následovat i prodloužení?

Ivana Goláňová

Ivana Goláňová

18. 9. 2009

V téhle zemi je zná snad každý, včetně generace nejstarší. Není možné zapnout si rádio a neslyšet alespoň jeden jejich hit. Státní operu, která má mimochodem kapacitu 1 056 míst, vyprodávají tak, že to vysoce  převyšuje  její kapacitu. Získávají jedno ocenění za druhým. Naposledy to byl Anděl 2008 za nejlepší skladbu Atentát. Ano, řeč je o skupině Kryštof…

Kryštof, Zdroj: archiv

Kryštof, Zdroj: archiv

Snad nikdo si nemyslí, že Kryštof je jen jeden člověk, i když spousta lidí na koncertech chodí a říká: Hele Kryštofe, podepiš se mi, jak prohlásil frontman a zpěvák skupiny, Richard Krajčo, s jehož jménem je existence a úspěch určitě pevně spjat. Po vystudování Janáčkovy konzervatoře se nekompromisně vrhl na příležitost, kterou dostal. Vyplatilo se. Hned na uvítanou obdržel cenu Alfréda Radoka v kategorii objev roku.  Také moderuje hudební televizní pořad Medúza, objevil se ve spoustě filmů a na prknech, co znamenají svět, je jako doma.

Každý zná příjemné melodie podkreslené saxofonem, trumpetou, pozounem či klavírem. Ne všichni však tuší, v jakém rytmu se nesly začátky kapely v roce 1993.

Tehdy se ještě jmenovali THE Kryštof a tím zvýrazněným anglickým členem se vysmívali garážovým skupinám se špatnou výslovností a příliš velkými ambicemi. Hráli punkfolk a tvořili návštěvní rekordy domovských klubů v Havířově. Až když THE Kryštof nahráli třetí demo, všiml si jich vydavatel.

Od počátku skupinu pronásledovaly velké změny v osazenstvu, které se na současných sedmi členech ustálilo až v roce 2001. Tehdy, tentokrát už jako Kryštof, vydali debutové album Magnetické pole, odrazový můstek své kariéry.

Po úspěchu, který následoval přišla na řadu alba V siločarách z roku 2002 a 03, jako už sám název říká, o rok později. V roce 2004 se opět vrhli do nahrávacího studia. Vzniklo album Mikrokosmos, o dva roky později album Rubikon, které je podle jejich fanoušků nejvydařenější. Na svém kontě si pevně drží osm Andělů a spoustu dalších ocenění.

Když v roce 2007 vydali své Best off, mysleli to jako poločas, po kterém ovšem může přijít prodloužení. V současnosti pilně pracují na novém albu. Mělo by obdržet jednoduchý název Jeviště, odvozený od titulní písně alba. Po desce bude následovat turné po třech největších českých městech: Praze, Brnu a Ostravě, kde skupina oslaví své patnáctiny.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kryštof v poločase vyhrávají. Bude následovat i prodloužení?