Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Kryštof na Jevišti, aneb fialová je taky dobrá

Redakce

Redakce

20. 2. 2010

kapela-krystofDlouho očekávané turné kapely Kryštof odstartovalo včera v pražské Tesla Aréně, kterou podle odhadu navštívilo asi 10 000 fanoušků. Místy se zdálo, že se chystají samým nadšením Arénu zbořit, k čemuž je také s nadsázkou v průběhu koncertu vyzval frontman kapely Richard Krajčo.

Zdroj: Barbora Bednaříková, Topzine.cz

Kryštof, Foto: Barbora Bednaříková, Topzine.cz

Roli předskokana přijal hudebník Xindl X, civilním jménem Ondřej Ládek. Ten se do uší posluchačů zapsal především hitovkou Anděl, která dosud neúnavně okupuje česká rádia.

Za doprovodu baskytaristy, bubeníka a výtečného saxofonisty se spolu s publikem také vyznal, že je dysgrafik a dyslektik, v srdci má žár a v oku má tik, za což si vysloužil hlasité ovace.

Po třiceti minutách příjemné zábavy a hudební improvizace se pánové rozloučili a po jednadvacáté hodině se na pódiu, které připomínalo divadelní točnu, objevila kapela Kryštof, aby zahájila svou koncertní minišňůru. Součástí scény bylo plátno osvětlené fialovými reflektory, což způsobilo, že se v přestávkách mezi písněmi z publika hlasitě ozývala věta: „Fialová je dobrá, fialová je sexy!“, kterou účastníci koncertu brzy přijali jako svůj slogan.

Sedmičlenná formace zahájila vystoupení singlem Jeviště, tedy pilotní skladbou nového alba, které se po dvou dnech na pultech obchodů stalo nejprodávanějším albem v České republice. K tomu jim přišli poblahopřát také zástupci hudebního vydavatelství EMI a při té příležitosti jim předali Zlatou desku za prodej této nahrávky.

„Kryštof je hodná kapela, každé jejich album bylo platinové a něčeho takového se určitě dočkáme i v případě Jeviště,“ uvedl k nahrávce šéf vydavatelské firmy EMI Vladimír Kočandrle.

Sladby z aktuálního alba v koncertním podání především bavily. Ať už díky videoprojekci v případě singlu DigiHrách, který sžíravě komentuje virtuální svět se všemi jeho mániemi jako je skype, icq a facebook, nebo díky podání, to se týkalo hudebního úletu OstravSKA balada. Objevuje se v něm fiktivní rozhovor s Jaromírem Nohavicou, ve kterém Richard Krajčo ujišťoval ostravského barda, že Tesla Aréna je plná lidí, kteří fandí Baníku.

Zdroj: Barbora Bednaříková, Topzine.cz

Kryštof, Foto: Barbora Bednaříková, Topzine.cz

Pro ty, kteří nové album neznají, byl asi koncert překvapením. Především po hudební stránce. Pokud vás nenapadlo spojovat si kapelu s takovými žánry jako je reggae nebo ska, vězte, že nic není nemožné, ačkoli vás to asi trochu zaskočí.

Takže pokud na jejich aktuálním koncertě očekáváte zasněné výrazy fanoušků, kteří mají ruce nahoře a mávají jimi do tonů tesklivých skladeb, musíte svoji představu poopravit. Spíše než to vás čeká divoce poskakující dav.

Samozřejmě nesměly chybět ani notoricky známé skladby jako jejich nejstarší singl Lolita, který byl doprovázen videoprojekcí zachycující deset let profesionální kariéry kapely.

Diváci nadšeně jásali při tónech hitů Obchodník s deštěm, Ženy, Tak nějak málo tančím a obzvlášť při skladbě z filmu 2Bobule cyRáno.

Richard Krajčo se ke konci vystoupení takříkajíc prošel po fanoušcích napříč Arénou, a mimo jiné způsobil, že se stadion otřásal v základech, to když si fanoušci dupáním a řevem opravdu doslova vydupali přídavek.

Koncert dokázal, že obliba kapely rozhodně neklesá, naopak. Richard Krajčo vzpomínal, jak si na podzim 2001 odbývali předskokanský křest ohněm s kapelou Roxette také v Tesla Aréně. „Pamatuju si, jak jsem říkal klukům: Kluci, tohle si zapamatujte, před tak početným publikem už nikdy nebudeme hrát. Pak, když uběhlo těch šest nebo sedm let, tak jsem tu stál znovu a říkal jsem: Kluci, pamatujete si, když jsme hráli před Roxette a říkal jsem, že na nás nikdy nepřijde víc lidí, než kolik bylo na nich? Lhal jsem. Dneska tady bude o čtyři tisíce lidí víc.“

Včera se v Tesla Aréně sešlo na deset tisíc těch, kteří slepě milují každou jejich skladbu, i těch, kteří znají jen pár písní.

Bavit se ovšem mohli všichni. Vždyť fialová je taky dobrá.

V rámci svého krátkého turné zahraje kapela ještě 23. února na Výstavišti v Brně a 26. února v ČEZ ARÉNĚ v Ostravě.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kryštof na Jevišti, aneb fialová je taky dobrá