Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Krycí jméno Onyx, aneb kam se schovat před lidmi

Eva Mácová

Eva Mácová

19. 11. 2009

onyx-1Pokud trpíte utkvělou představou, že Hospoda na Mýtince existuje jen ve fiktivním světě příznivců Járy Cimrmana, jste na omylu. Její modernější verzi můžete najít asi dvacet kilometrů od Brna v zapadlé uličce jihomoravského městečka Újezd u Brna.

Onyx - Hospůdka v uličce Foto: Eva Mácová, Topzine.cz

Onyx - Hospůdka v uličce Foto: Eva Mácová, Topzine.cz

Provozovat obchůdek s dárkovými předměty, keramikou a záclonami na hlavní ulici se zdá jako dobrý nápad, ale otevřít si přímo za ním hospůdku s vchodem z uličky, do které z bezpečnostních důvodů málokdo vejde s dobrým pocitem, může být už ošidné. Navíc – tak jako je Praha stověžatá, začíná být Újezd stohospodý. Což se bohužel negativně podepisuje na frekvenci návštěv tohoto podniku.

Nicméně když už se ve dvou statečně vydáte na průzkum terénu, nebudete litovat. Interiér působí příjemně, čistě a pohostinně. První dobrý dojem na vás udělá stále usměvavá paní majitelka čepující pivo, nebo roznášející převážně minutkové jídlo. Hned potom si nemůžete nevšimnout alternativní kopie inspektora Trachty. Je jím spolumajitel hospůdky tradičně sedící někde u druhého stolu od vchodu. Tím pravděpodobně vyčerpáte veškeré živé podněty v těchto končinách a můžete si prohlédnout cihlové zdi a prázdné stolky. A když už budete u těch stolků, nejspíš si zatoužíte i někam sednout a prověřit nápojový a jídelní lístek.

Foto: Eva Mácová, Topzine.cz

Onyx - obchod Foto: Eva Mácová, Topzine.cz

Na výběr máte rovnou ze tří možností, kde se usídlit. Buď zůstanete ve vstupní místnosti s pultem, kde se čepuje pivo a v televizi běží koncert, přičemž si budete užívat společnosti majitelů, nebo zaplujete do vedlejších prostor. Tam budete s nejvyšší pravděpodobností úplně sami a v soukromí si můžete povídat dlouhé hodiny. Zapálí vám k tomu i svíčku.

Posledním místem je zahrádka. V zimě pochopitelně ne moc ideální, pokud nejdete na rande a nepotřebujete se vzájemně zahřívat k prohloubení mezipartnerské důvěry.

Ráda bych řekla, že obsluze není co vytknout. Žel bohu je. Nadměrná pomalost. Ale pokud se s tím smíříte, a už dopředu tuto oázu klidu navštívíte spíše za účelem posezení a konverzace u sklenky vína, nebudete zklamáni. Vždyť jsou na to jen dva a za ty ceny… Jen prosím neočekávejte jídlo do pěti minut, to byste se načekali…

Foto: Eva Mácová, Topzine.cz

Interiér hospůdky Foto: Eva Mácová, Topzine.cz

K nesporným plusům této zapadlé hospůdky patří nekuřácké prostředí a v létě příjemný chládek. Také přívětivý personál spolu s jistotou, že zde pro vás bude vždy místo, působí doslova antistresově.  A účet jakbysmet. Pražské kavárny by se místním cenám zcela jistě vysmály. I já mám po častějších návštěvách brněnských ovlažoven co dělat, abych udržela svůj pitný režim na uzdě. S tím přímo úměrně souvisí další fakt: toalety.

Jsem žena, a ty si,  jak je všeobecně známo, potrpí na čistotu. Tady jsem ji vždy našla. Záchod je sice malinký, ale pro své účely naprosto dostačující. A hlavně se nemusíte štítit už při sahání na kliku!

Foto: Eva Mácová, Topzine.cz

Půlka z jedné porce smaženého Camembertu s hranolkami Foto: Eva Mácová, Topzine.cz

Ke kvalitě jídla, když pominu fakt, že k vám občas dojde už vychladlé, není mnoho co říci. V létě jsou suroviny ze zahrady 100% čerstvé a nejspíš i BIO. Na druhou stranu jsem přesvědčena, že vše ostatní čeká v mrazáku, a cestou na váš talíř si to udělá malou rekreační zastávku ve friťáku. Jenže kde ne… Obrňte se tedy trpělivostí a vydejte se hledat Hospůdku na Mýtince 21. století.

Onyx – hospůdka v uličce

ADRESA: Komenského 150,  Újezd u Brna 664 53

PROVOZNÍ DOBA:

Út-Čt: 17:00 – 22:00
Pá, So: 17:00 – 24:00
Jiný termín možný po dohodě.

TIP NA JÍDLO: 150g Smažený Camembert 75,-

TIP NA PITÍ: 0,5l točené medové pivo 14° Kvasar 22,-

HODNOCENÍ: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Krycí jméno Onyx, aneb kam se schovat před lidmi