Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Krutodivadlo! Mladý divadelní soubor uvedl novou hru

V Žižkovském divadle Járy Cimrmana proběhla v pátek 28. ledna premiéra představení  Historky z lapáku, které inscenuje divadelní soubor Krutodivadlo! Třetí hra tohoto studentského spolku je opět složena z více historek, jež spojuje jednotné prostředí a téma.

Foto: Krutodivadlo: Historky z lapáku

Historky z lapáku Zdroj: krutodivadlo.cz

Studentský divadelní soubor, složen převážně ze studentů DAMU a pražské konzervatoře, vznikl v létě roku 2009, aby tak nalézal novou podobu nezávislého divadla v Čechách. Soubor o sedmi hercích režíruje Adam Skála. V současnosti se jeho repertoár skládá ze tří her.

Repertoár

První z nich, černá groteska Vařený hlavy, jako by rovněž předznamenávala novotinu souboru. Zde se sice nejedná o jednoaktové hry, ale jednání zdánlivě spolu nesouvisejících postav demonstruje jednu z hořkých stránek mezilidských vztahů – někdy není lehké rozpoznat faleš, kterou lidé hrají, a někdy ani hranici mezi domněnkami a předstíráním. Tato hra českého dramatika Marka Horoščáka získala ocenění v soutěži Alfréda Radoka a později se dočkala i rozhlasového zpracování pod režií Jana Antonína Pitínského. V podání souboru byla hra několikrát reprízována v pražském klubu Rock Café v hudebním doprovodu v tuzemsku renomované kapely Green Smatroll, jejíž klávesista a zpěvák rovněž platí i za člena souboru.

Sci-fi jak má být

Druhou hrou z repertoáru je dramatická sci-fi prvotina Petra HudskéhoKacířské nápady, jež byla původně napsána pro rozhlas a později byla také vydána jako jeho druhá kniha. Obdobně jako novinku souboru, několik aktovek zde spojuje pointa. Jedná se o sci-fi jak má být, neboť nejde primárně o podobu žánru, ale tematicky spadá až do absurdního dramatu. Tuto hru soubor představil např. na Freeze Festu 2010, alternativním kulturním festivalu.

Pokud vás na divadle zajímá právě takové osvěžující provedení, jakési zamyšlení se nad lidskostí, současnou dobou více, než si jít prohlédnout notoricky známé tváře, pak jste možná právě ve správných vodách, které by stálo za to prozkoumat a vyrazit za nimi do divadla.

foto: Krutodivadlo: Historky z lapáku

Krutodivadlo!

Poslední hra Historky z lapáku, jež měla právě premiéru, se skládá ze tří her, spojujících prostředí věznice. To může být ovšem zavádějící a evokovat jakousi rebelii na jevišti. Ve skutečnosti touto formou otvírá lidská témata – křivdu, manipulaci, potřebu vlastní identifikace, mezilidské vztahy  – aktuální pro jakékoli prostředí a jakoukoli dobu. Jednotlivé kousky pocházejí z per různých autorů – úvodní drama je dílem režiséra Jiřího Havelky, druhé pochází z cyklu aktovek Návštěvní hodiny známého rakouského dramatika a herce Felixe Mitterera, a třetí pochází z tvorby francouzského posledního prokletého básníka Jeana Geneta.

Ať už je pro někoho znamená „studentské provedení“ spíše plus a jakousi bezprostřednost, anebo mínus, v zajímavém propojení témat zmíněných dramatických kusů, si každý najde něco, co se jej více či méně nějak dotýká, nebo mu je bezprostředně povědomé.

Krutodivadlo!

Historky z lapáku

Režie: Adam Skála

Hrají: Jakub Skála, Dominik Linka, Natálie Řehořová, Filip Kaňkovský, Ondřej Černý, Vojtěch Havelka, Karel Wiencek

Premiéra: 28. 1. 2011, Žižkovské divadlo Járy Cimrmana

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Krutodivadlo! Mladý divadelní soubor uvedl novou hru