Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Kruh může mít různý obsah. Dokladem je výstava S=π.r²

Kamila Nováková

Kamila Nováková

19. 1. 2012

FOTO: Jakub Tomáš - Kino Rio, 2010-2011Do neděle 22. ledna máte možnost vidět v Domě U Zlatého prstenu, prostoru Galerie hlavního města Prahy, neobvyklou výstavu. Tvoří ji obrazy, kterým schází rohy. V rámci projektu Start up II se zde představuje další mladý umělec, Jakub Tomáš.

FOTO: Jakub Tomáš - Kino Rio, 2010-2011

Ke kulatým formátům se Jakub Tomáš dostal při vytváření cyklu Kina Zdroj: ghmp.cz

Když se řekne obsah kruhu, většina z vás začne lovit v paměti, ať už více či méně úspěšně, dlouho nepoužívaný vzorec pro jeho výpočet S=π.r2. Současná expozice v Domě U Zlatého prstenu nenese svůj název v podobě rovnice kvůli lásce malíře Jakuba Tomáše k matematice, ale odkazuje k tvaru vystavených pláten a jejich obsahu.

Jakub Tomáš je studentem posledního ročníku ateliéru malby na pražské Akademii výtvarných umění. V současné době žije střídavě v Jihlavě, Londýně a Praze. Vyučuje na uměleckoprůmyslové škole v Heleníně.

K tvorbě převážně kulatých a zaoblených pláten umělec dospěl během loňského roku při práci na cyklu Kina. Při zkoumání starých biografů si všiml, že jsou často situovány do kruhu, což ho zčásti k myšlence přivedlo. Náznaky eliminace rohů se však objevují i ve výtvorech ranějších. Příkladem je například malba Scéna z roku 2009 s kruhovým vymezením.

Podle Tomáše jsou pravé úhly obdélníkových obrazů přebytečné, poněvadž tvary ovalné a oblé jsou oku daleko příjemnější. Rohy, jež ve svém zorném poli nemůžete dobře vidět, jsou pak spíše rušivými prvky.

Drama na plátně

Každý z obrazů, které vás obklopí v prostoru Start up (přízemí Domu U Zlatého prstenu), zobrazuje určitou scénu. Zatímco cyklus Kina zobrazoval opuštěné objekty a v dílech byla obsažena jakási neměnnost a statičnost, vystavované malby zaplněné množstvím postav zachycují pozastavený příběh. Toto divadelní pojetí umocňuje skutečnost, že obrazy mají tvar kruhu či formátů z něj vycházejích.

FOTO: Jakub Tomáš - Včelín, 2011

Dramatičnost scény na obraze Včelín (2011) kontrastuje s harmonií barev

Harmonická barevnost děl i jejich vnitřní rozvržení působící ať už přirozeným či lehce dramatickým dojmem zaručují příjemnou podívanou. Úsměv na vaší tváři může vzbudit pohled na Inverzní večer (2011), zobrazující večer inverzní v obou smyslech slovního spojení. A i když se vám koutky nepozvednou, někdo se přesto bude v galerii smát. Kdo? Obraz sám, jehož pobavení způsobené rukou autora možná bylo, možná nebylo účelem.

JAKUB TOMÁŠ/S=π.r2 – Galerie hlavního města Prahy

15.12.2011 – 22.1.2012
Kurátorka: Olga Malá

Otevírací doba: út-ne 10.00 – 18.00
Vstup: zdarma

Hodnocení: 4*

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kruh může mít různý obsah. Dokladem je výstava S=π.r²