Menu
TOPZINE.cz
Nákupy a nakupování

Kroket, petanque nebo badminton? Sedm her, které si určitě zahrajete

Redakce

Redakce

4. 8. 2010

Prázdniny se nám přehouply do druhé poloviny a mnoho z vás přemýšlí, co ještě podniknout. Pokud se chystáte na dovolenou, nebo jen plánujete strávit letní odpoledne s přáteli, prostudujte si následující řádky. Přinášíme vám v nich sedm tipů na pomůcky, které si koupit pro případné vyhánění nudného odpoledne.

Letní hry, Zdroj: pictures.com

Badminton je jedním z olympijských raketových sportů. Přestože pravidla přikazují hrát jej na speciálním badmintonovém hřišti se sítí, dá se obstojně zahrát i doma na zahradě. Potřebujete k němu jen dvě pálky a míček. Historie badmintonu sahá až do 7. století, kdy jej v hojné míře hráli obyvatelé Číny, Indie a dalších asijských zemí. Později, v polovině 19. století, se hru naučili britští vojáci, kteří ji přinesli do Anglie.

Svůj dnešní název získal badminton díky anglickému vévodovi z Beafortu, který pořádal na svém panství jménem Badminton turnaje v této hře a jeho hosté tak začali onomu pinkání říkat badminton.

Zdroj: pictures.com

Badminton se dá hrát ve dvou až čtyřech lidech. Jeho jedinou nevýhodou je, že se ke hře používá péřový míček, který je snadno ovladatelný větrem. Proto patří badminton mezi halové sporty. Za hezkého bezvětrného počasí je však ideální hrou pro letní odpoledne. Nejlevnější badmintonovou pálku seženete zhruba za dvě stovky, sada míčků stojí okolo padesáti korun.

Podobným sportem je plážový tenis. Jde o kombinaci prvků plážového volejbalu, tenisu a badmintonu. Vznikl v Itálii, kde se hraje na písčitých hřištích podobných těm volejbalovým. Zahrát si ho můžete opět i doma na zahradě a potřebujete k němu dvě dřevěné pálky a míček. Cena celé sady se pohybuje okolo sta korun.

Zdroj: pictures.com

Je libo kroket nebo petanque?

Klidnější, avšak pro někoho neméně zábavnou hrou je kroket. Pravidla kroketu spočívají v tom, že hráči na travnatém hřišti posouvají pomocí dřevěných holí koule skrze branky k vytyčenému cíli. Na trhu se dají sehnat kroketové sady pro čtyři až šest hráčů. Sady obsahují hole, koule a branky, které si potom libovolně rozmístíte po hrací ploše.

Hru podobnou kroketu hráli již staří Římané. Podle jejich pravidel hráči chodili po poli, holí trefovali míček a snažili se zasáhnout mladé stromky, které na poli rostly. Tato hra se později vyvíjela dvěma směry – vznikl z ní golf a kroket. Kroketovou sadu pořídíte za cenu sto padesáti korun, záleží také, pro jaký počet hráčů kroket pořizujete.

Zdroj: pictures.com

Další pohodovější hrou nejen na zahradu je petanque. Sada šesti koulí a jedné menší kuličky odlišné barvy, tzv. prasátka, se dá koupit za cenu od sto padesáti korun výše. Princip hry je poslat větší kouli co nejblíže kouli menší.

Moderní pravidla hry petanque pocházejí z Francie. Jedním z původních pravidel hry bylo, že se hráči před hodem koulí museli rozeběhnout. To se však změnilo roku 1907, kdy v jednom provensálském městečku probíhal turnaj hry petanque, jehož se účastnil i vynikající hráč Jules Hugues. Jelikož však v té době trpěl revmatismem, házel koule z pozice vsedě. Ostatní hráči ho začali ze solidarity napodobovat a házeli taktéž z jednoho místa. Hráli tedy pieds tanqués, což v češtině znamená s nohama u sebe. Z tohoto názvu vzniklo i pojmenování hry – petanque.

Zdroj: pictures.com

Nejen do letních her se dají zařadit klasické šipky. Nepotřebujete k nim nic jiného než terč a šipky. Levnější terče stojí v průměru pět set, papírové dokonce tři sta korun. Sady šipek koupíte přibližně za stovku. A odkud vlastně šipky pocházejí? Budete se divit, ale jejich kořeny sahají až do pravěku, kdy si lidé obstarávali obživu lovem. K němu používali dlouhé oštěpy.

Poněkud dražší záležitostí je stolní tenis. Tzv. ping pong má kořeny v Anglii. Tady se ale nápad na tuto hru převzal z Číny. Na trhu jsou dnes k dostání stoly venkovní, vnitřní, skládací či přenosné. Cena za stůl může být různá, záleží na typu a kvalitě stolu, ani ty nejlevnější však nejdou pod dva tisíce korun. Vzhledem k tomu, že jde o dlouhodobější investici, určitě se vyplatí na stole nešetřit. Sada nejlevnějších míčků obvykle stojí dvacet korun, pálka se dá sehnat i za třicet korun. Pamatujte však na to, že levnější vybavení většinou bývá méně kvalitní.

Zdroj: pictures.com

Poslední hrou pro letní odpoledne je frisbee neboli létající talíř. Historie létajících disků sahá, jak jinak, než do starověkého Řecka. Na tamních olympijských hrách se házelo kulatými disky a také se traduje, že řečtí vojáci využívali své štíty ve tvaru disků při boji.

Zdroj: pictures.com

Moderní historie frisbee začíná ve čtyřicátých letech 20. století, kdy jistý J. Morisson vytvořil první plastové frisbee a nechal si je pod tímto názvem patentovat. V dnešní době známe frisbee jako hračku pro psa, zábavu na odpoledne pro přátele a také jako sportovní disciplínu. Obyčejné létající talíře koupíte za třicet korun. Pokud však sháníte něco více profesionálního, můžete se dostat až na cenu osmi set padesáti korun za jeden létající disk.

Samozřejmě si můžete nakoupit všechnu tuto zábavu najednou a vaše prasátko tak zhubne zhruba o patnáct set korun, pokud si stůl na ping pong někde jen půjčíte.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kroket, petanque nebo badminton? Sedm her, které si určitě zahrajete