Menu
TOPZINE.cz
Studium

Krize ve zdravotnictví může ohrozit i studium mediků

Zuzana Černá

Zuzana Černá

12. 2. 2011

PorodBoj lékařů za lepší platové ohodnocení a akce Děkujeme, odcházíme by mohla ohrozit vzdělávání mediků. Myslí si to Akademický senát Univerzity Karlovy. Zároveň však vyjadřuje protestujícím lékařům podporu a žádá vládu, aby se s lékaři dohodla co nejdříve.

Porod

Péče o nejmenší děti je ohrožena, Zdroj: sxc.hu

Lékařské, zdravotnické a farmaceutické obory studuje jen na nejstarší univerzitě u nás 14 tisíc lidí. Akademický senát Univerzity Karlovy ve svém prohlášení píše:

Ohlášené ukončení pracovních poměrů lékařů v nemocnicích, včetně nemocnic fakultních, ovlivní negativně výukový proces realizovaný na lékařských fakultách UK. Odchod lékařů je důsledkem nahromadění problémů ve zdravotnictví, které nejsou dlouhodobě řešeny a negativně ovlivňují především další vzdělávání absolventů studijního programu všeobecného lékařství a platové ohodnocení práce lékařů.

Odchod lékařů, kromě ohrožení péče o nemocné, představuje i bezprostřední riziko kolapsu výuky klinických oborů na lékařských fakultách. Vzhledem k závažnosti této situace AS UK apeluje na vládu České republiky, aby ji řešila s pochopením pro oprávněné požadavky lékařů a s maximální odpovědností v co nejkratší době dosáhla dohody s lékaři tak, aby lékařské fakulty měly možnost nerušeně plnit své nezastupitelné povinnosti při výuce nových lékařů.

Systém je špatný, lékař po škole nedostane ani hypotéku

Celková nejistota ve zdravotnictví trvá už několik měsíců. Denně se přitom závěry jednání odborářů, České lékařské komory a ministerstva mění. Medici jsou naštvaní, ale víc dělat nemohou. Mladý lékař Roman Durdis na webu studentů medicíny píše:

Mladí lékaři by se měli vzdělávat ve své specializaci, jenže systém vzdělávání je u nás rozvrácený. A ohodnocení práce mladého lékaře? 100 korun hrubého na hodinu, mnohde ani to ne. Mnoho mladých lékařů je nuceno podepisovat nevýhodné „kvalifikační dohody“, někteří z nich dokonce pracují plné pracovní úvazky za desetinné mzdové úvazky. Po sdělení svého zaměstnání mladý lékař nedostane ani hypotéku.

Kvalifikovaný atestovaný nemocniční lékař s dlouholetou praxí, tedy člověk ve středním věku, začne vydělávat 120 až 150 korun hrubého na hodinu. Všude uváděné vysoké platy lékařů jsou zavádějící, protože ve skutečnosti se jedná o dva pracovní úvazky, které je lékař nucen vykonávat (tedy včetně nezákonného množství přesčasů). Plat za hodinu a celkový objem práce jsou účelově zamlčovány.

K výzvě Děkujeme, odcházíme se přihlásily necelé čtyři tisíce z 16 tisíc nemocničních lékařů. Důvodem jsou nízké mzdy. Lékařský odborový klub v čele s Martinem Engelem chce, aby základní plat lékaře bez přesčasů vzrostl až na trojnásobek průměrného platu v České republice. Nástupní plat mladých lékařů se pohybuje kolem 17 tisíc korun, atestovaní dostanou dvakrát tolik. Lékaři se brání, že na průměrný plat 50 tisíc korun, o kterém mluví politici, většina z nich nedosáhne.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Krize ve zdravotnictví může ohrozit i studium mediků