×
TOPZINE.cz

Křest desky Eddie Stoilow Oh My God! Kluci ze zkušebny dobyli pódia

Eddie Stoilow v Paláci Akropolis!Reportáž!Ve jménu hudby, textů a nového bookletu pokřtila skupina Eddie Stoilow svého druhého studiového potomka. O dva roky mladší sestru desky The Best Of vedle kmotrů Pavla Cejnara a Boba Klepla uvítala 4. května do světa hudebních žebříčků i zaplněná hala Paláce Akropolis. 

Eddie Stoilow v Paláci Akropolis
Oh My God! Eddie Stoilow křtili v Akropoli, Foto: Martin Chochola, Topzine.cz

Už v době, kdy malá hodinová ručička obléhala číslici sedm a velká ještě pozorovala dvanáctku z pozice vzdáleného příbuzného, začaly se ulicemi pražského Žižkova trousit skupinky lidí. Cíl jejich cesty nebylo nijak těžké uhodnout. Většina z nich se totiž pod vlivem stoupajícího hudebního vzrušení ovívala lupeny na křest alba skupiny Eddie Stoilow.

Soutěžit o CD Eddie Stiolow Oh My God! můžete zde.

Pravidelní návštěvníci pražské Akropole dorazili do žižkovské křtitelnice s ležérním klidem koncertních mazáků o něco později. To se ukázalo jako prověřená taktika, neboť právoplatnému začátku koncertu (tedy přesněji chvíli, kdy chlapci skutečně hrábli do strun) předcházely hned čtyři akademické čtvrthodinky.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/cz-praha-hudba-eddie_stoilow-04_05_2011/]

Ať už takticky nebo důvěřivě, sešli se nicméně s úderem půl deváté všichni hrdí vlastníci lístků pod podiem. Podkresová hudba linoucí se z reproduktorů totiž konečně pověsila řemeslo na hřebík a nad hlavami přítomných se rozevřelo hudební Nebe. A to doslova!

Ticho? Možná tak v Nebi…

Páni muzikanti sami sobě připravili opravdu osobité entrée. Na promítací plátno (střídavě plnící také funkci baneru a opony) nechali uniknout pětiminutovku skečů z filmového šuplíku kapely. Bránici tak mimo jiné pocvičila právě jednoaktovka frontmana Honzy Žampy, který za pomoci filmové techniky shlédl na zem z prostředí nebeského kúru.

S úsměvem a bez čepice (!) odtud seslal stylovou repliku hodnou filozofů „V nebi je krásně ticho“. Pro příležitost vítání CD-občánka s názvem Oh My God větička až rouhačsky povedená, co říkáte.

FOTO: Eddie Stoilow v Paláci Akropolis
V Akropoli na vás ve středu ticho rozhodně nečekalo, Foto: Martin Chochola, Topzine.cz

Poté se už ale do nebeských výšin vznesla i samotná opona a za ní na scénu slétli tentokrát hmotní a vlastním filmařským umem pobavení Eddie Stoilow. „Líbilo se vám to? My jsme se vzadu tak smáli, že jsme ani nevěděli, jestli vůbec můžeme přijít.“

Žampík oděný do slušivého fráčku a s čepicí opět typicky naraženou do čela nejprve protáhl hlasivky u několika starších hudebních kousků. Než se publikum osmělilo, stačil směrem k němu vyslat písně Telephone, HaHa Radio a větu „Máme hroznou radost, že jste přišli“.

S nástupem černého hitového koně Frozen z nového alba už ale nebylo potřeba si se skalními fanoušky dál pohrávat. Jejich svět se na celou hodinu a půl definitivně smrskl pouze na tři základní slova: Oh My God!

Eddie Stoilow nicméně není skupinou jednoho hitu (ba naopak), a tak po první hudební vyjížďce přišla na řadu Velká koncertní pardubická. Rytmy jedné písně se během následujících šedesáti minut předbíhaly s rytmy dalších: Floating, Oh My Gosh!, Today/Tomorow, Caroline (…).

Kluci nezanedbali jedinou položku z koncertního desatera, takže samotný zvuk útočil na ušní bubínky se silnou, ale zároveň jemnou naléhavostí. Zcela podle nejdůležitějšího bodu: Dobře nazvučíš.

Šestým hráčem je publikum

S blížící se cílovou rovinkou koncertu (deadline byl v deset hodin) se už do světla reflektorů přiblížili i pyšní kmotři Pavel Cejnar a samotné numero uno, persona grata a mafiozní otec kapely, Bob Klepl. Obřadní sprškou slov a bublinek zkropili svou novou chráněnku od obalu až k placce. A za zvuku šestičlenného chorálu (přece nebude kapela jen přihlížet) ji jedním hodem vyslali do světa na zkušenou.

FOTO: Kapela Eddie Stoilow

Přesně v deset hodin odkázal zákon Akropole kluky do patřičných míst (zákulisních samozřejmě). A tak jsem se po jejich stopách vydala pochytat několik bezprostředních dojmů z úst nejpovolanějších. Euforickou ránu jsem chytla hned u dveří, což klávesista David s omluvným úsměvem okomentoval slovy: „Po koncertě jsme trošku mimo, před ním jsme menší ufo.“ Mně se nicméně atmosféra v mateřské lodi hodně zamlouvala.

Kluci, povězte mi, jak se vám dneska křtilo?

Honza: Křtilo se úplně bezvadně, protože Akropole je prostě na křtění úplně nejlepší klub. (smích)

David: To byla úplná křtěcí párty. (smích) Byla plná Akropole, takže spokojenost. Děkujeme všem.

Honza: Jenom nás mrzí, že nemohli přijít David Koller a Xindl X, protože měli vlastní koncerty. Rozhodně na desku přispěli a já jsem jim vlastně ani nepoděkoval…

Tak teď k tomu je skvělá příležitost…

Honza: Davide, Ondro, mockrát vám děkujeme za přirozenou…

David: …Hezké Vánoce…

Honza: …nefalšovanou, pravou a upřímnou spolupráci.

Jak jste se k sobě s Davidem Kollerem vůbec dostali?

David: Zaplať Pánbůh úplně přirozeně. Potkáváme se na stageích a v šatnách. David má rád mladý party a je hrozně vitální. Řekl nám: „Kluci, já za vás položím život,“ a položil…

A jak se tedy potom k novému albu nachomýtli Pavel Cejnar a Bohouš Klepl?

Foto: David Šmidt ze skupiny Eddie Stoilow
Tak trošku ufo, David Šmidt, Foto: Martin Chochola, Topzine.cz

David: Jsou to pro nás nejbližší lidi. Bob nám měl křtít už naše první cédéčko, ale byl v divadle. Slíbili jsme mu, že pokřtít to druhé, tak si na nás dneska udělal volno. A Pavel je historicky první kmotr našeho prvního cédéčka.

Honza: Hlavně je to, podle mě, nejlepší motivátor tady v České republice. Motivátorů tady moc není.

Když je to tak, nezasloužili si pánové o kapánek víc prostoru, aby ukázali, co dovedou?

Honza: My jsme je právě museli včas utípnout. Bob Klepl a Cejnar mají tu tendenci nám ukrást kytary a být tam třeba čtyřicet minut. To jsme nepotřebovali. Deadline je už v deset … (smích)

Tak, už zbývá se jenom zeptat: Co byste sami popřáli svému novému CD?

David: Aby bylo míň unavený než my. (smích)

Honza: Aby neúnavně vyskakovalo z regálů do…

David: … do tašek! A z tašek do dalších regálů… v ložnici. (smích)

Kdo na koncertě byl, pochopil, jak lehce dokážou stoilowci člověka obrátit na hudební víru, za kterou si sami pevně stojí. Kdo ve středu v pražské Akropoli chyběl, může si to na vlastní uši vyzkoušet při poslechu jejich (nyní již oficiálně pokřtěného) alba.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..