Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Kratom a jeho pěstování

Kratom je prášek z listů stromu Mytragina Speciosa. Tento strom řadíme do čeledi mořenovitých rostlin, což je stejná čeleď, jako například kávovník. Upražená a na jemno rozemletá zrna kávy obsahují kofein, kratom však obsahuju jiné látky kolem čtyřiceti alkaloidů, ze kterých je důležité zmínit mitragynin, 7-hydroxymitragynin a Pseudoindoxyl mitragyninu. Jaká je cena tohoto „zeleného zlata“, jak se občas kratomu přezdívá? Vše záleží na množství a na kvalitě, přičemž zákazníci nejčastěji objednávají kratom po sto gramech, což je asi nejvýhodnější poměr ceny a množství pro sběratele. Dlouhodobí sběratelé kratomu vědí, že čím větší množství koupí tím více ušetří. Proto si někteří lidé koupí i celé kilo.

Ceny kratomu se mohou lišit hned z několika důvodů. Svou roli zde například hraje fakt, jak dlouho je e-shop (prodejce) na trhu, jestli láká nové zákazníky na příznivou cenu, nebo zda již má vybudované dobré jméno na základě referencí. U začínajících prodejců se můžeme setkat s cenou i pod tři sta korun, ovšem nízká cena bývá často doprovázena i nezkušenostmi obchodníků s kratomem. Na druhou stranu existují e-shopy, které na českém trhu působí již mnoho let a nabízí kupujícím sto gramů kratomu i za naprosto neuvěřitelných osm set korun. Mohou si to však dovolit, protože již mají s kratomem zkušenosti a také portfolio zákazníků, kteří jim důvěřují, a kteří spolu s kratomem dostanou i mnohdy cenné rady a doporučení.

Kratom

Tím se pozvolna dostáváme k radám a informacím. Hned v úvodu bych rád připomněl, že ne všemu, co se o kratomu napsalo, je možné věřit. Velká hromada informací je v podstatě k ničemu, a proto je dobré z nich vybírat a selektovat. Některé jsou jen nepřesné, ale tu a tam můžeme najít informace i zcela nepravdivé. Pro příklad můžeme zmínit poměrně rozšířené teorie, že barva kratomu se určuje podle toho, jaké mají listy barvu žilek. Jiná teorie tvrdí, že barva kratomu se odvíjí podle technologie výroby kratomu, tedy je určena podle sušení a dalším zpracování. Rozpor je i v názorech na počet odrůd, neboli strainů. Lidé, kteří s kratomem začínají tomu věří a dále opakují tyto nepodložené informace. Jako příklad můžu uvést Red Malay, Green Maeng Da, Gold Bali, mnoho dalších. Toto však nejsou odrůdy, ale mixy základních barev – bílé, zelené a červené.

Jaký kratom zákazníci kupují ?

Nejvíc oblíbený a tím i nejprodávanější je zelený kratom. Dalším velmi oblíbeným je bílý kratom a nakonec je to červený kratom, který má svou vybranou skupinu zákazníků.

Je kratom legální ?

Ne úplně všude. V České Republice zatím legální je, a můžete si ho opatřit v různých e-shopech jako sběratelský produkt. Bohužel, na Slovensku byl v minulém roce zcela zakázán a to od 9.12.2021. Dalšími zeměmi, kde není povolen prodej kratomu je Polsko, Rumunsko, Bulharsko, Turecko, Rusko, Británie, Francie, a nebo Itálie.

Zákazu se dočkal také v určitých státech USA, jako je Arkansas, Alabama, Indiana, Vermont, Tennessee a Wisconsin. V ostatních státech USA je buď zcela legální nebo regulovaný dle zákona. Pak jsou země, kde si kratom zakoupíte bez nejmenších problémů, jako příklad Řecko, Chorvatsko, Španělsko, Německo, Belgie, Rakousko, Maďarsko.

Kratom

Legislativa se však každou chvíli mění, a proto pokud se rozhodnete cestovat do některé evropské, či jiné destinace, raději si zjistěte aktuální stav legislativy spojené s dovozem kratomu do dané země.

A jak je to s pěstováním kratomového stromu v našich končinách? Mitragyna specioza je tropický strom, který v naší republice pěstovat samozřejmě nelze. Už při teplotách pod 15 stupňů začíná stromek velmi strádat až nakonec zahyne.

Na druhou stranu, nic není nemožné. Pokud nemáte venkovní vyhřívaný skleník, a pokud nepožadujete mít dvacetimetrový strom jaký roste v Indonésii, je přece jen možné rostlinu pěstovat jako pokojovou rostlinu.

Samotný začátek pěstování není snadný. Vypěstovat rostlinu ze semínek není jednoduché a já jsem zkoušel různé možnosti Nakonec se mi zadařilo a ze semínek mi vzešly dvě krásné rostlinky, které po půl roce života již měly 70 cm. Nakonec jsem je prodal jinému nadšenému pěstiteli a zkouším své štěstí dál. Také jsem potkal jednoho šikovného pěstitele, který úspěšně pěstuje tyto rostliny pomocí techniky řízkování. A daří se mu. Dohodli jsme se na spolupráci a v tuto chvíli tedy máme v naší nabídce tyto sazenice, které pochází asi z dvouleté rostliny.

Jak rostlinky pěstuji? Osobně nevlastním, žádný skleník, proto jsem umístil rostliny do koupelny, kde je jen malé střešní okno, navíc směrem na sever, nikoliv na jih jak by bylo asi nejlepší. Na druhou stranu, mají poměrně dost rozptýleného světla, nikoliv přímého slunečního záření. Důležitý je také každodenní přísun vody. Je to rostlina tropická, tudíž jí dělá velice dobře i vlhko, které v koupelně je. Pokud nemáte okno v koupelně, nezoufejte, jsem si jistý, že jí postačí například rosit ráno a večer. Jinak není Mitragyna nijak náročná. Postačí jí obyčejný substrát pro pokojové rostliny a tu a tam ji můžete přihnojit tyčinkami pro pokojové rostliny, které seženete prakticky kdekoliv. Takže neváhejte, a zkuste si sami pěstovat tuto půvabnou „krásku“ z tropických lesů Indonésie.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kratom a jeho pěstování