Krásné nemoci ze skla. Model prasečí chřipky koupíte za tisíce dolarů

FOTO: bakterie_ze_skla1Malárie, neštovice nebo prasečí chřipka. Co má tohle společného s uměním? Spoustu. Britský umělec Luke Jerram totiž vytvořil věrné modely infekčních nemocí z foukaného skla. 

Jerram byl dlouhodobě pohoršen faktem, že v médiích jsou vždy bakterie a viry vyobrazovány barevně. Ve skutečnosti žádnou barvu nemají; jsou totiž menší, než je vlnová délka světla. Rozhodl se tedy kontaktovat virology z Bristolské univerzity a společně vyvinuli detailně přesné skleněné modely nejzávažnějších světových infekčních chorob. Ve spolupráci s prestižními skláři tak vznikly unikátní skulptury, které téměř připomínají šperky.

„Spousta lidí věří, že viry a bakterie jsou pestře zbarvené, a to ovlivňuje způsob, jakým je vnímají,“ říká umělec. Fotografie jeho čirých, bezbarvých modelů jsou už nyní hojně využívány v medicínských časopisech a učebnicích; jsou pro ně užitečné i z vědeckého hlediska.

Velký zájem o ně ale jeví především galerie a sběratelé umění. Metropolitní muzeum umění v New Yorku v současnosti některé kusy zařadilo do svojí trvalé expozice a do dubna budou také k vidění v Národním centru pro umění a design v Británii. Virus si koneckonců můžete koupit i pro sebe, připravte si ale částku okolo deseti tisíc dolarů.

Luke Jerram uvedl, že práci na projektu zahájil již v roce 2004: podle něj je zapotřebí, aby si lidé uvědomili, jak velký dopad infekční nemoci mají po celém světě.

Krásné nemoci ze skla. Model prasečí chřipky koupíte za tisíce dolarů
Ohodnoťte tento článek


Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*