Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Krásné nemoci ze skla. Model prasečí chřipky koupíte za tisíce dolarů

Štěpánka Tupá

Štěpánka Tupá

27. 2. 2013

Malárie, neštovice nebo prasečí chřipka. Co má tohle společného s uměním? Spoustu. Britský umělec Luke Jerram totiž vytvořil věrné modely infekčních nemocí z foukaného skla. 

video
play-sharp-fill

Jerram byl dlouhodobě pohoršen faktem, že v médiích jsou vždy bakterie a viry vyobrazovány barevně. Ve skutečnosti žádnou barvu nemají; jsou totiž menší, než je vlnová délka světla. Rozhodl se tedy kontaktovat virology z Bristolské univerzity a společně vyvinuli detailně přesné skleněné modely nejzávažnějších světových infekčních chorob. Ve spolupráci s prestižními skláři tak vznikly unikátní skulptury, které téměř připomínají šperky.

„Spousta lidí věří, že viry a bakterie jsou pestře zbarvené, a to ovlivňuje způsob, jakým je vnímají,“ říká umělec. Fotografie jeho čirých, bezbarvých modelů jsou už nyní hojně využívány v medicínských časopisech a učebnicích; jsou pro ně užitečné i z vědeckého hlediska.Velký zájem o ně ale jeví především galerie a sběratelé umění. Metropolitní muzeum umění v New Yorku v současnosti některé kusy zařadilo do svojí trvalé expozice a do dubna budou také k vidění v Národním centru pro umění a design v Británii. Virus si koneckonců můžete koupit i pro sebe, připravte si ale částku okolo deseti tisíc dolarů.

Luke Jerram uvedl, že práci na projektu zahájil již v roce 2004: podle něj je zapotřebí, aby si lidé uvědomili, jak velký dopad infekční nemoci mají po celém světě.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Krásné nemoci ze skla. Model prasečí chřipky koupíte za tisíce dolarů