Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Krása, utrpení i sex provází Kushielovu vyvolenou od Jacqueline Careyové

Lenka Zajícová

Lenka Zajícová

24. 3. 2011

Kushielova vyvolená - Jacqueline Careyová (obálka knihy) perexFanoušci mladé kurtizány se mohou těšit na další díl trilogie s názvem Kushielova vyvolená od spisovatelky Jacqueline Careyové. Pokračující dobrodružství zavede hlavní hrdinku do nejedné svízelné situace, ze které nebude tak lehké uniknout. Dokáže americká autorka druhým dílem ambiciózního románového debutu zaujmout?

Ilustrace na obálce knihy Kushielova vyvolená, autor: John Jude Palencar

Phèdre se narodila v zemi, o které se říká, že její obyvatelé vznikli ze spojení andělů a obyčejných lidí, a řídí se heslem Miluj dle touhy své.  Její životní úděl nezačal příliš snadno, protože už jako dítě byla prodána do otroctví a následně skončila ve službách tajemného šlechtice, který ji zasvětil nejen do umění poskytovat rozkoš, ale také do praktických dovedností. Phèdre se cvičila ve schopnostech pozorovat, analyzovat a mluvit cizími jazyky, které jí měly posloužit k tomu, aby byla nejen dobrou kurtizánou schopnou přijímat bolest, ale i talentovanou špionkou.

Po smrti svého pána zdědí titul a získá svobodu se svým věrným strážcem Joscelinem po boku. Z domnělého klidu ji vyruší balíček – pláštěnka. Je to vzkaz k další hře o získání moci od její dávné nepřítelkyně Melisandy, která o sobě dala vědět po útěku z vězení, když byla obviněna ze spiknutí. Phédre se vrací zpět do boje, netuší však, že vliv její dávné nepřítelkyně nyní sahá velmi daleko.

Příběh o nadpozemsky krásné dívce se odehrává v historicky laděném prostředí, ve kterém bohové a mýty žijí svým vlastním životem a není radno si s nimi zahrávat. Pojmenování bohů, cizí jazyky a nezvyklá spojení provázejí celé dobrodružství a příjemně ho doplňují. O hrozivé kletby a záhadné tvory taky není nouze a strastiplné chvilky zajišťují akčnost příběhu. Nehrozí tedy, že by kniha i přes svůj šestisetstránkový rozsah upadla u čtenáře v nemilost a přestala budit jeho zájem o další události.

Strasti krásné kurtizány

Někomu se může zdát takto rozsáhlé dílo příliš zdlouhavé, což je na jednu stranu pravda, pokud si čtenář nepotrpí na přílišné podrobnosti. Na druhou stranu i zde je možnost volby. V příběhu obestírajícím mladou kurtizánu lze totiž nalézt mnoho detailů, ať už o místech, jež hrdinka ve své honbě za Melisandou navštíví, nebo v popisu lidí a složitých jmen obklopujícím celé vyprávění. Pokud si někdo na takovéto maličkosti nepotrpí, může se soustředit na ústřední hrdiny a přeskočit pár odstavců. O nic důležitého v příběhu nepřijde.

Kushielova vyvolená Jacqueline Careyová (obálka knihy)

Neznalost prvního dílu Kushielova střela příliš nevadí, možnost zorientovat se ve složité hromádce postav čtenářům umožní úvodní strana, zahrnující všechny osoby, ať už z království nebo z jiných zemí, které v příběhu figurují. Charakter a praktiky Phédre a její protivnice  jsou protikladné jako cukr a sůl, i když je svým způsobem pojí velký vliv, kterým obě disponují. Mladá kurtizána dokáže díky své ochotě naklonit na svou stranu různorodé typy lidí pouhým slovem. Na druhé straně Melisanda neváhá využít všechny možné nekalé prostředky pro získání vlivu a trůnu. Kombinací obou taktik dostává příběh strhující spád.

Dobrodružství, ale i sex

V knize Kushielova vyvolená není nouze ani o nečekaná dobrodružství a ve chvílích, kdy se zdá, že už je všechno ztraceno, se otvírají malinké cestičky naděje, bohužel velice často neschůdné. Zajímavé jsou i popisy milostných dobrodružství mladé Phèdre. Detaily jejích sexuálních dobrodružství zaměstnají fantazii nejednoho čtenáře. Zklamané nebudou ani romantické duše, láska mezi kurtizánou a jejím strážcem však bude podrobena nemalým zkouškám.

Vzhledem ke své povaze i erotickému nádechu příběhu je kniha určena převážně starším čtenářům, kteří v Kushielově vyvolené najdou od všeho něco. Kvalitní zápletka, příjemné prostředí ostrůvků a dobrodružné mořské plavby s nejistým koncem zaujmou nejednoho sexuálního průzkumníka či romantika.

Název originálu: Kushiel´s Dart
Český název: Kushielova vyvolená
Autor: Jacqueline Careyová
Překlad: Olga Macháčová
Obálka: John Jude Palencar
Počet stran: 608
Vazba: vázaná
Rozměry: 200 x 130 mm
Vydal: Triton, Praha 2011
Doporučená cena: 459 Kč

Hodnocení: ***** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Krása, utrpení i sex provází Kushielovu vyvolenou od Jacqueline Careyové