Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Král nad králi v Divadle Ta Fantastika

Poslední dvě představení muzikálu Excalibur před koncem sezony uvedlo známé divadlo v Karlově ulici. Především vracející se Lucka Vondráčková přilákala nespočet lidí. Stálo to za to.

Lucka Vondráčková jako zlá Morgana Foto: Petr Marek

Příběh o králi Artušovi zná každý druhý. Stejně tak snad každý druhý muzikálový nadšenec viděl jeho ztvárnění na  scéně Divadla Ta Fantastika, kde muzikál proslavila populární Lucie Bílá. Právě v tomto divadle už ho můžete spatřovat obdivuhodných sedm let.

Láska hraje prim

Excalibur vypovídá o stejnojmenném legendárním meči, jehož se zmocnil Artuš a stal se tak králem. Nebyl by to pravý muzikálový příběh, kdyby v něm nebyla zakomponovaná láska. Tu cítí rytíř Artuš ke Ginevře, která však pokukuje po jiném. Právě milostný cit, vpletený do historického kontextu, oslňuje diváky mnoha generací. Když se k tomu připočte melodická hudba, ze které srší energie, úctyhodné herecké a především pěvecké výkony, je úspěch téměř zaručený!

Nejvíc baví Morgana s Merlinem

Dílo režiséra Vladimíra Morávka je rozděleno do několika obrazů, na jejichž začátku je divák vždy upozorněn, čeho se budou týkat. Nikdo se tedy v jinak evidentně chaotickém příběhu tříhodinové podívané neztratí a dokáže tedy udržet pozornost po celou dobu. Hlavními vypravěči se stávají čarodějnice a zároveň Artušova nevlastní sestra Morgana a mocný kouzelník Merlin. Právě tyto dvě postavy excelují nejvíce, bez nich by bylo představení nudné. Oba hýří vtipnými hláškami, neutuchající energií a skvělou choreografií, která jako by byla napsaná aktérům přímo na tělo.

Kamil Střihavka v hlavní roli krále Artuše

Role byly svěřeny více zpěvákům, než hercům. Nicméně muzikálu to neubírá na kvalitě. Vybráni byli totiž s takovou pečlivostí, že je vše dokonale zamaskováno. O všestranném talentu Kamila Střihavky, jenž představuje hlavní roli Artuše, netřeba podrobně hovořit. Iva Marešová, která po jeho boku sekunduje coby Ginevra, svým sametovým hlasem jistě pohladí citlivou duši každého z nás. Herecká složka však u ní trochu pokulhává. Její výkon je neslaný, nemastný. Škoda, že byl dán jen velmi malý prostor Artušovým rodičům – Utherovi Václavu Bártovi a Igrain Zlatě Kinské. Jejich pěvecké výkony bych označila jako nejzdařilejší. Zvláště pak Kinské, která je pro mnohé téměř neznámou tváří, pro fanoušky Divadla Ta Fantastika však zajisté ceněnou muzikálovou pěvkyní. Syn z nechtěného početí krále a Morgany Mordred měl prostor především v druhé části představení.

Vondráčková vybarvuje celé představení

Po přestávce jste se tedy mohli těšit buď na úctyhodný výkon drsného Radima Schwaba, který zvládá všechny muzikálové prvky, nebo na Viléma Čoka, jenž je v této roli o dost slabší.  Zmiňovaná Morgana má také dvě tváře – Lucii Vondráčkovou a Michaelu Zemánkovou. Je těžké tyto dvě skvělé zpěvačky porovnávat. Každá totiž svoji roli pojala jinak. Nicméně v předposledním představení sezony 2010 to byla právě Vondráčková, která dokázala diváky zvednout ze židle.  Divákům předvedla více než zdařilý výkon, do kterého dala skutečně vše.

Zlý Radim Schwab

Druhá půlka se moc nezdařila

Tři hodiny představení je skutečně dost. Pokud je však kvalitní, diváci se ani tak nenudí. Sice tuto hru jako zdařilou označím, její druhá půlka však nabírá chvilkami až na nudnosti. Grády jí dodá opilecký výstup Martina Pošty, který bych celkově označila za nejlepší. Je to nejvtipnější část muzikálu, řekněme i nejlépe podaná herecky.

Máte-li rádi legendární příběhy a zajímavou hudbu Michala Pavlíčka, určitě neotálejte a zavítejte do Fantastiky. Derniéra je naplánovaná už na neděli 28. listopadu 2010.

Excalibur

Divadlo Ta Fantastika

Režie: Vladimír Morávek

Hrají: Kamil Střihavka, Honza Toužimský, Iva Marešová, Lucie Vondráčková, Michaela Zemánková, Martin Pošta, Vladimír Marek, Vilém Čok, Radim Schwab, Viktor Dyk a další…

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Král nad králi v Divadle Ta Fantastika