Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Krakov ochraňuje tajemná dračí síla

Redakce

Redakce

27. 8. 2010

FOTO: KrakovChtěli jste se někdy podívat do města, jež v mnohém připomíná Prahu, ale přesto je v mnoha ohledech jedinečné? Město, jež je charakteristické svým historickým kouzlem, a jež jako jediné Polské město zůstalo nedotčeno hrůzami druhé světové války: Majestátní a starobylý Krakov.

FOTO: Krakov

Krakov, Foto: Petr Koutský, Topzine.cz

Po cestě k obřímu hradu Wawel stoupá dlouhý průvod. Za mnoha ozbrojenci kráčí množství šlechticů, služebných a dalších lidí z královského průvodu. Jsou následováni jásajícím davem lidí, který provolává slávu novému panovníkovi polského království. Vždyť dnes je velký den pro celé Polsko – právě probíhá korunovace polského krále Jana I. Olbrachta, jehož staršího bratra Vladislava Jagellonského známe dodnes jako polského krále českých zemí. Píše se druhá polovina 15. století…

Slavnostní ceremoniál korunovace tehdy proběhl jako mnohokrát předtím i potom, právě v krakovském hradě Wawelu. V místě, které je pro Poláky dodnes stejně významné a symbolické jako pro nás Pražský hrad. Wawel zkrátka není obyčejným místem, je nepokořeným symbolem polského národa, který odolal těžkým časům až do dnešních dob…

Wawel je nenajvštěvovanějším polským městem

Krakovský hrad Wawel, jenž byl sídelním a korunovačním místem polských králů, můžete navštívit i dnes. Přestože Krakov již dávno není hlavním městem Polska, je dodnes nejatraktivnějším a turisticky nejnavštěvovanějším městem této země. A není se čemu divit! Vždyť město se může pyšnit zapsáním v seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO. Zachovalý Wawel je totiž jen střípkem architektonického a historického bohatství Krakova. Hrad s některými prvky zámku, je pozoruhodný kombinací několika architektonických slohů.

V obrovském areálu hradu si můžete zdarma prohlédnout katedrálu s kryptami polských králů, hrdinů a biskupů, obrovské nádvoří hradu, nebo již za nemalý peníz nádherný královský palác a komnaty, sály, zbrojnici a královskou pokladnici. V pondělí jsou však prohlídky části Wawelu zdarma. V bývalých královských pokojích se setkáte s nádhernou výzdobou a neméně pěknými obrazy od slavných malířů. Mezi nimi v komnatě zvané Alchymie, vyniká známý obraz Poslední soud od Hieronyma Bosche.

FOTO: Krakov

Krakov, Foto: Petr Koutský, Topzine.cz

V královské pokladnici jsou dodnes uloženy pozůstatky původně obrovského polského pokladu, jehož původ se datuje až ke korunovaci polského krále Boleslava v roce 1025. Ohromný majetek obsahoval několik stovek klenotů, zlatých a stříbrných nádob, dekorativních zbraní a dalších věcí výjimečné historické hodnoty. Avšak celý soubor dopadl podobně jako rudolfínské sbírky na Pražském hradě za třicetileté války. Za pruské okupace Krakova v roce 1795 byla většina zdejších předmětů Prusy odvezena a mnoho z nich roztaveno. Dnes tak ve Wawelu najdeme pouze zbytek kdysi ohromného pokladu.

Mezi průvody zahraničních turistů a polských školáků si zde můžete zavzpomínat na dobu největší slávy tohoto města, která se datuje až do roku 1609, kdy se stala hlavním městem Polska Varšava. Pod Wawelem najdete Staré město, které se pyšní velmi zachovalým historickým rázem. Historické centrum Krakova je velmi příjemné. Lemují ho zbytky mohutných hradeb, ale přitom se dá celé prohlédnout za necelé tři hodiny – není příliš rozlehlé. Najdete v něm množství kostelů, i židovských synagog, které upomínají na někdejší dobu rozkvětu a národnostní rozmanitosti města.

Všechny cesty vedou do Krakova

Dnešní Krakov, to jsou však i charakteristické kavárny, restaurace a malé obchůdky, které najdete na každém kroku. Mezi nimi se proplétají turisté i samotní Poláci, s nimiž většinou není problém se alespoň na základních věcech domluvit česky (na složitější domluvu je potřeba angličtina). Ceny jsou příjemně podobné českým, jen si musíte dát pozor na dražší pivo v restauracích. Pro polskou kuchyni jsou charakteristická chutná jídla ze zelí, klobás a pirohů, nebo tradiční preclíky. Co se týká levného ubytování, dá se sehnat za slušnou cenu buď v centru města v některém z hostelů, nebo v kempech na okraji města.

Pokud se říká, že všechny cesty vedou do Říma, v Krakově vedou na jeho největší náměstí – čtvercový Rynek Glowny (česky Hlavní náměstí).  Nalézá se na něm charakteristická podloubí s restauracemi, radniční věž, nebo kostel svatého Vojtěcha. Ano – toho Vojtěcha, který do Polska přišel z Čech a byl později prohlášen za svatého. Dodnes zde najdete v charakteristické budově renesanční tržnice zvané Sukiennice trhovecké stánky, které jsou připomínkou toho, že zdejší tržiště bylo ve středověku jedním z největších v celé střední Evropě.

Najdeme zde však další paralelu s hlavním italským městem. Krakovu se pro jeho důležitost, starobylost a působnost církevních hodnostářů někdy říká polský Řím. Působil zde mimo jíné arcibiskup a kardinál Karol Wojtyła, pozdější papež Jan Pavel II.

FOTO: Krakov

Krakov, Foto: Petr Koutský, Topzine.cz

V Krakově si možná budete připadat jako doma. Nejenom, že je toto město blízko Česka, ale město bylo také nějaký čas součástí Českého království, což zde dodnes zanechalo stopy. Kromě toho, tato metropole nad řekou Vislou také v mnohém připomíná stará česká města.

Starobylý Krakov je též centrem vysokých škol a muzeí. Škol má každý jistě dost z domova, ale na muzea se podíváme blíž. Najdete tu Přírodovědné muzeum, Galerii polského malířství a dřevořezby ze 14. až 18. století, Archeologické nebo Lékárenské muzeum. Koho nenadchnou muzea, může jít na nákup do ohromných nákupních center v centru města, jejichž ceny jsou podobné českým a výběr zboží nesrovnatelně větší než u nás.

Avšak nechybělo mnoho a nádherný Krakov byl za druhé světové války zničen nacisty. Podle staré legendy žil kdysi ve skále pod Wawelem drak, podle něhož je dodnes pojmenována zdejší jeskyně Smocza Jama. Podle další historky je však tento drak pouze metaforickým vyjádřením jakési dračí síly, která údajně ochraňuje celý Krakov. Ať je tomu jakkoliv, suvenýry ve tvaru draka uvidíte v tomto městě na každém stánku.

Více se o Polsku můžete dočíst zde, o bývalém koncentračním táboře Osvětimi tady a o Mazurských jezerech zde.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Krakov ochraňuje tajemná dračí síla