Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Kouzlo Modrého meče Robin McKinley

Redakce

Redakce

12. 10. 2009

robin-mckingley-modry-mec-perexOd roku 1982, kdy Robin McKinley napsala toto poutavé dílo, již uběhlo sice pár let, ale na jeho kvalitě nezanechal zub času žádnou ránu. Na začátku letošního září vydalo nakladatelství Talpress Modrý meč a udělalo tak radost nejen vyznavačům horalů, ale i všem milovníkům romantické fantasy literatury.

Za pomoci poutavého vyprávění se ocitáme v kouzelné pouštní zemi Damar, která je již znavena mnoha zkouškami v podobě pohraničních bojů se Seveřany i lidmi z Domoviny. Sama autorka přirovnává prostředí knihy době kolonizace Ameriky, kdy Evropané zatlačují indiánské kmeny, jež jsou tak nuceny bojovat i se svými dosavadními spojenci. Kdo četl ostatní příběhy patřící do cyklu Damar, ví nejlépe, o jakou situaci v knize jde. Je škoda, že autorka používá neustále jedno prostředí. Na druhou stranu však díky malé návaznosti, potěší i čtenáře, který předešlé díly nezná.

robin-mckingley-modry-mec

Jak je již u Robin McKinley dobrým zvykem, vytvořila velice osobitou hlavní postavu, Angharad Crewowou. Harry, jak zní zkrácená forma jejího jména, symbolizuje moderní, nezávislou, mladou ženu, která je však shodou okolností donucena spoléhat na dobrotu ostatních lidí. Přistěhuje se do Damaru, jenž obývají přistěhovalci z její rodné Domoviny a tajemní horalé, ovládající kouzla a chovající překrásné, hrdé koně. Při svém příjezdu ale ani zdaleka netuší, že se ocitne uprostřed války, při níž na ni bude vymírající národ spoléhat jako na Harimad-sol (hrdinku). Jak to vše tato mladá a tvrdohlavá žena zvládne? Kde získá onen Modrý meč (Gonturan), po němž nese dílo název, a zda vůbec dostojí svým závazkům, které jí předurčil osud a původ? To vše zodpoví tato výjimečná kniha, která se bez nadsázky čte jedním dechem.

Příběh je vyprávěn velice jemným způsobem, kdy čtenář nenásilně získává informace o kultuře původního obyvatelstva, charakteru hlavních postav i kouzelného Daru vládců Damaru. Tento krásný způsob podání však narušuje začátek a hlavně konec díla, které se zdají být až přehnaně umělé a kýčovité oproti dnešním fantasy knihám.

Na prvních stranách se dostává čtenář do mysli nudící se Harry, která je už znavena postavením zchudlé šlechtičny, a touží po dobrodružstvím zmítaném životě a objevování nekonečných plání nádherné, pouštní země. Jak už je ze začátku patrné, nejvíce ji lákají krásní koně, kteří poslouchají jen hrdé horaly. Jak by také ne, když spisovatelka žije na farmě, kde chová právě tato překrásná stvoření? Bylo by až nepochopitelné, kdyby se v některém jejím díle neukázala. Postupem času se však zápletka rozvíjí a děj nabírá na spádu. Ten, kdo vydrží úvod do děje, rozhodně nebude litovat. Děj nabírá neuvěřitelně rychlý spád, a i když je to pro mnohé včetně mne zvláštní, dokáže Robin McKinley překvapovat do poslední chvíle stále novými a novými zvraty. Rozhodně se tedy nedá říci, že by čtenář již po pár odstavcích věděl, jak se příběh bude vyvíjet, či jak dopadne celá kniha. Navíc na sebe jednotlivé pasáže navzájem navazují a měnící se pohledy postav tak dotváří děj i prostředí Damaru.

To, co knihu pohřbívá, je jednoznačně přeromantizovaný konec. Je potěšení číst opět po dlouhé době klasickou hrdinskou, romantickou fantasy literaturu. Ovšem při některých závěrečných stránkách má čtenář pocit, že se ocitl ne v mistrovsky stvořeném královském světě, ale v tichém, tmavém koutku v sekci s „červenou knihovnou“. I tak, však lze toto dílo zařadit mezi příběhy, které stojí za to si při volném večeru přečíst.

I přes všechny nedostatky působí text uceleně a díky neskutečně velkému vypravěčskému talentu je čtenář vtažen do děje s překvapivou lehkostí. Nestane se, že by se kdokoli ztratil v záplavě postav, dialogů či zvratů, což hodnotím jako velké plus tohoto díla.

Bohužel, vydání by chtělo v lecčems upravit. Barevné ztvárnění obálky podtrhuje nádech tajemna a odhodlání vycházející nejen z Harry ale i se samotné pouštní země. Což je v dnešní době velice vzácný jev. Pozorného čtenáře zaujmou mnohé nesoulady ve výtvarném a slovním podání podoby Harimad-sol, meče či oblečení. Rovněž až do očí bijící hrubky, překlepy a občas až zcela nepochopitelné věty nepřidají žádnému čtenáři požitek z dějově nádherného příběhu.

Modrý meč by si měli přečíst ti, kteří hledají přitažlivý příběh slibující oddech a romantiku ve světě fantasy. Ovšem nejen oni. Díky nekončícím zvratům osloví i náročnějšího čtenáře, který se nespokojí s průměrem a touží po knize, která poskytuje nejen ucházející příběh, ale i stimulaci pro zamyšlení se nad životem a smyslem knihy, hlavní postavy a hlavně jejich otisky v duši kteréhokoli člověka a světa kolem nás.

Název originálu: The Blue Sword
Český název: Modrý meč
Autor: Robin McKingley
Překlad: Veronika Krajňanská
Obálka: Milan Dubnický
Počet stran: 324
Vydal: Talpress, Praha 2009
Hodnocení: 60%

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kouzlo Modrého meče Robin McKinley