Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Kouzlo bohémy ovanulo Prahu: Vítejte na exkurzi po Chelsea Hotelu!

Redakce

Redakce

9. 3. 2010

the-chelsea-girls-nico

Ale nemyslete si, že Chelsea kdy byl jen tak ledajakým ubytovacím zařízením. Přespání zde minimálně až do nedávna platilo jen za sekundární funkci; Chelsea Hotel byl vždy v první řadě místem umělecké tvořivosti, drog a vražd. Jeho hořkosladký odér můžete ještě do konce března zachytit na vlastní kůži v Pražském Centru současného umění DOX.

Zdroj: Galerie DOX

Zdroj: Galerie DOX

Chelsea Hotel s sebou nese neodmyslitelnou pachuť beatnické éry i šedesátkového popu. Je to místo, kde své texty psali Bob Dylan, Leonard Cohen i Patti Smith. Místo, kde tak trochu načerno přebývalo mnoho začínajících umělců včetně českého režiséra Miloše Formana. Místo, kde Sid Vicious zabil svou Nancy a kde si Janis Joplin šňupla překvapivě čistého kokainu. A v neposlední řadě také místo, jež učarovalo mimo jiné Andymu Warholovi, Robertu Mapplethorpovi, Harrymu Smithovi a Julii Calfee, čtyřem umělcům, jejichž díla jsou v DOX vystavena jakožto součást dvou souběžně probíhajících výstav Přízraky bohémy a Chelsea Hotel zevnitř.

Jediné, co po vstupu do DOX v jinak zdánlivě holém prostoru uvidíte, je velké plátno a dvě bílé plastové sedačky. Kompozičně velice trefné, přihlédneme-li k tomu, že se zrovna vysílá Warholův dvouset minutový snímek Chelsea Girls, film plný krásek a krasavců ze známé Factory. Chelsea Girls je Warholův pravděpodobně nejpopulárnější filmový počin, nejspíše proto, že narozdíl od takového Empire State Building nebo Sleep zahrnuje ještě celkem vydatnou dávku editace. Tak se alespoň nepatrně blíží k našemu dnešnímu vkusu zhýralému počítačovými efekty a propracovaným herectvím. Ale berte mě za slovo: opravdu pouze nepatrně. Překonáte-li však počáteční šok z toho, že si před kamerou Nico stříhá ofinu a to po dlouhých dvacet minut bez jakéhokoli důvodu nebo směru, a srovnáte-li se s faktem, že se za celý film nic výpravnějšího opravdu nestane, pak vězte, že si i na tu plastovou sedačku rádi zvyknete. A pokud ne, za zdí už nenápadně čekají homoerotické fotografie Roberta Mapplethorpa.

Zdroj: Galerie DOX

Zdroj: Galerie DOX

Dozorčí vás možná hlasitě upozorní na cedulku malým písmem varující, že vstup je vhodný až od osmnácti let, ale nebojte se, nečeká vás ani porno, ani násilí. Nemáte-li homofobní sklony, směle do toho. Kromě slavných fotek nahé Patti Smith, výjimečně dobře vypadajícího Andyho Warhola a Larryho, jak líbá Bobbyho, budete mít též možnost zhlédnout povedené filmy a videokompozice od Jonase Mekase a Michela Audera. A než se pustíte po schodech nahoru, nezapomeňte ještě najít v přízemním labyrintu DOX oddělení věnované Harrymu Smithovi a jeho barevným, modernistickým skládánkám. Obzvláště doporučuji film na pomezí dada, surrealismu a avantgardy, taktéž z díla tohoto umělce.

Dávali jste pozor? Blahopřeji. Nejen vám, ale i DOX za to, že v tomto bodě už má většina návštěvníků zcela jasno o atmosféře kultovního hotelu. Umělecké, psychické i sexuální orientace se tu ubíraly všemi směry a vy to tolerujete a snad i nadšeně přijímáte. A co víc, není to všechno, po již zmíněných schodech se teď pustíme za Julií Calfee.

Zdroj: Galerie DOX

Zdroj: Galerie DOX

Fotografie je pro Julii Calfee, celkem nedávnou obyvatelku Chelsea Hotelu, jen jedna z mnoha uměleckých disciplín, které ovládá. Bohužel pro ni je to i poznat. Dalo by se vytknout osvětlení, kompoziční chyby i mnohé rozostření, které se často nezdá být autorčiným prvotním záměrem. Je však nutno podoktnout, že snad k žádnému jinému tématu by se takovýto styl nehodil lépe, než-li právě k Chelsea Hotelu. Chelsea Hotel zevnitř dokonale doplňuje Přízraky bohémy, zvlášť ve spojitosti s posledním prvkem celé výstavy, výpovědí o nedávné metamorfóze celého hotelu.

Chelsea Hotel tak, jak jste ho právě nyní poznali, je totiž od roku 2007, přesně, jak to výstava hlásá, pouze přízrakem. Po sáhodlouhých rodinných hádkách byl vedení zbaven majitel hotelu Stanley Bard, člověk, který svým vstřícným přístupem k lidským zvláštnostem, k umění a k neplatičům celý tento kult způsobil. Chelsea Hotel se tak stává každým dnem ničím víc než celkem nákladnou turistickou atrakcí. Nemáte-li tedy na expres do New Yorku, zajděte aspoň do Holešovic.

Centrum současného umění DOX

Chelsea Hotel: PŘÍZRAKY BOHÉMY / Harry Smith, Andy Warhol, Robert Mapplethorpe, Michel Auder, Jonas Mekas

4/12/2009–29/3/2010

Julia Calfee: CHELSEA HOTEL ZEVNITŘ

4/12/2009–15/3/2010

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kouzlo bohémy ovanulo Prahu: Vítejte na exkurzi po Chelsea Hotelu!