Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Kouzlo 4D otevře bránu do čtvrté dimenze. Procházka vyčaroval další hru

Redakce

Redakce

11. 2. 2012

FOTO: Antonín Procházka v titulní roli své komedie Kouzlo 4D (DJKT, 2012)Po dvou a půl letech uvede Divadlo J. K. Tyla v Plzni světovou premiéru další hry svého dvorního dramatika Antonína Procházky. Komedii Kouzlo 4D diváci poprvé zhlédnou v sobotu 11. února na scéně Komorního divadla.

FOTO: Antonín Procházka v titulní roli své komedie Kouzlo 4D (DJKT, 2012)

Postavu kouzelníka Felixe si zahraje sám autor. Zdroj: Pavel Křivánek, DJKT

Hned po Novém roce se plzeňští činoherci pustili do zkoušek nové komedie svého kolegy, režiséra a dramatika Antonína Procházky s názvem Kouzlo 4D.

Procházkova v pořadí už desátá divadelní hra bude mít, stejně jako jeho devět her předchozích, světovou premiéru v plzeňském Divadle J. K. Tyla, a to v sobotu 11. února.

Navštivte také: Macbeth Stránský nadchl publikum

Hrdinou Procházkovy komedie Kouzlo 4D je dříve úspěšný kouzelník Felix, který se po letech nezdarů touží vrátit mezi kouzelnickou elitu. K tomu mu má dopomoci nový trik, kterým údajně dokáže nechat zmizet člověka. Kouzlo se mu však vymkne z rukou. Figurantku totiž neplánovaně přenese do čtvrté dimenze. A k potížím s časoprostorem přibydou ještě partnerské problémy.

FOTO: Kamila Kikinčuková, Michal Štěrba a Zdeněk Rohlíček v Procházkově komedii Kouzlo 4D (DJKT, 2012)

Jedna ze scén se odehraje v supermarketu.

Aby kouzlení a možnost cestování časoprostorem vypadaly věrohodně, požádal Procházka o konzultaci a rady iluzionistu Jaroslava Kunce a teoretického fyzika zabývajícího se teorií superstrun Luboše Motla.

S myšlenkou přenášení lidí do jiných časoprostorových dimenzí si Procházka pohrával už před 11 lety v komedii Ještě jednou, profesore, ve které vytvořil teleportační most mezi naší realitou a literárním světem Tolstého Vojny a míru.

Recenzujeme: Diváci prchali před Donem Giovannim s AIDS

Až na jednu výjimku platí, že co si Procházka napíše, to také zrežíruje a v tom si také zahraje. Nejinak je tomu i u Kouzla 4D. Kromě autora se v komedii mimo jiné objeví jeho manželka Štěpánka Křesťanová s dcerou Viktorkou a od letošní sezony nová členka činohry DJKT Kamila Kikinčuková.

FOTO: Antonín Procházka a Michal Štěrba v Procházkově komedii Kouzlo 4D (DJKT, 2012)

I v Procházkově nové hře bude dostatek směšných situací.

Hrát se bude v kostýmech Šárky Polak Hejnové (Fyzikové) a na scéně Petra Kastnera, který s plzeňským dramatikem výtvarně spolupracoval i na jeho zatím poslední uvedené komedii Ve státním zájmu.

Procházka je jako dramatik v Plzni oblíbený. Jeho hry se stávají tzv. kasaštyky a na repertoáru činohry DJKT se díky diváckému zájmu dokáží udržet tři nebo čtyři sezony. Dá se očekávat, že s Kouzlem 4D tomu nebude jinak.

Kouzlo 4D

Divadlo J. K. Tyla v Plzni

Autor: Antonín Procházka

Režie: Antonín Procházka

Hrají: Antonín Procházka, Kamila Kikinčuková, Štěpánka Křesťanová, Michal Štěrba, Zdeněk Mucha, Monika Švábová, Zdeněk Rohlíček, Veronika Holubová, Martin Chmelař, Jiří Dort a Viktorka Procházková

Premiéra: sobota 11. února

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kouzlo 4D otevře bránu do čtvrté dimenze. Procházka vyčaroval další hru