Menu
TOPZINE.cz
Krása

Kousání nehtů: Zlozvyk dětí i dospělých

Redakce

Redakce

20. 12. 2010

Někteří pijí, jiní kouří a další si koušou nehty. Zlozvyk, který může snižovat sebevědomí i ohrožovat naše zdraví. Tak proč si lidé koušou nehty?

Foto: Michal Sojka, Topzine.cz

Kousání nehtů začíná u dětí přibližně ve 3 letech a bývá to projev napětí, také však potlačování agrese, strachu nebo nervozity.
V případě potlačovaného vzteku či napětí má dokonce svůj lékařský název – onychophagie. Kousání nehtů může mít však i jiný důvod, možná dítěti jen chybí vápník a kousáním nehtů si ho tak přirozeně doplňuje. V tom případě je třeba obohatit jídelníček o mléko, jogurty a další mléčné výrobky.

Tato činnnost se nejčastěji objevuje v dětství, může však přetrvat i do dospělosti, pokud není nahrazena jiným zlozvykem (nejčastěji kouřením či přejídáním se).

V případě, že se jedná jen o zlozvyk, i tak hrozí, že si jej dítě zafixuje a nezbaví se jej ani v dospělosti. Jedná-li se o návyk, pak si mnohdy postižený své jednání ani neuvědomuje.

Foto: Michal Sojka, Topzine.cz

Ruce jako vizitka

Ruce s okousanými nehty nejsou žádnou ozdobou a jejich majitelé se za ně stydí a schovávají je, to může mít vliv na jejich sebevědomí (především u žen), ale také na úspěch při hledání zaměstnání. Okusování nehtů může také způsobit zdravotní komplikace. Pod nehty a na rukou se i při pečlivé hygieně nachází vysoký počet bakterií, které si kousáním posíláte rovnou do organismu. Okousané nehty a poraněná kůže kolem nich je náchylná k proniknutí infekce a bakterií.

Jak se toho zbavit?

První možnost, jak se kousání zbavit, je samozřejmě silná vůle a motivace. Někdy pomáhá si vsugerovat, že upravené ruce a nehty jsou ozdobou a manikúra nezbytnou součástí hygieny, k čemuž může pomoci návštěva speciálního salonu, kde vám nehty odborně upraví.

Další variantou je speciální lak proti kousání nehtů, který je k dostání v lékárnách a drogeriích. Je zdraví neškodný, ale chutná odporně hořce. Pomáhá také těm, kteří si nehty koušou nevědomky. Lak je navíc průhledný a nenápadný, takže ho mohou použít i muži. Nemusí ovšem pomoci všem, jelikož někteří si na hořkou pachuť zvyknou a nehty si koušou dál.

Další možnost, která může zabrat, je aplikace gelových nebo akrylových nehtů. Umělé nehty jsou tvrdé a pevné, takže se kousat nedají, a ke všemu umělá hmota chutná opravdu odporně. Nevýhodou je, že se při modelaci vaše opravdové nehty ztenčí pilníkem a ty jsou pak slabé. A samozřejmě i ceny za neustálé doplňování a péči nejsou zanedbatelné.

Foto: Michal Sojka, Topzine.cz

U dětí je to trošku složitější. Pokud chcete, aby si přestalo kousat nehty dítě, budete za ním muset běhat jako policajt. Dokud nebude mít samo potřebu mít hezké, zdravé a upravené nehty, patrně s tím moc nesvedete.

Dětem vysvětlete, proč se to nedělá a že je tato činnost škodlivá. Pomáhá také motivace dítěte za každý neokousaný nehet, když ho pochválíte či odměníte. Pomoci může také kineziolog. V případě, že nic z uvedeného nepomohlo, raději vezměte dítě k psychologovi, který může najít příčinu kousání nehtů a vašemu dítěti pomoci.

Kousat si nehty někdy lidé přestanou sami, ale jsou také případy, kdy je potřeba pomoct, proto kousání nehtů nepodceňujte.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kousání nehtů: Zlozvyk dětí i dospělých