Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Koulování v létě? V Teplických skalách žádný problém

Samcová Jana

Samcová Jana

20. 6. 2011

Utéci v létě před horkem nebývá snadné. Kam ale vyrazit, když příliš nedáte vodním radovánkám? Ideální jsou Teplické skály. Poskytují vítaný stín a v těsných soutěskách dokonce i sníh. A to zpravidla i v letních měsících.

FOTO: Teplické skály

Teplické skály, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Teplické skály jsou jedním z mnoha skalních měst, jimiž se Česká republika může pyšnit. Nacházejí se v těsném sousedství se skalami Adršpašskými u města Teplice nad Metují v severovýchodních Čechách. V širší známost vešly Teplické skály až roku 1824, kdy byl lesní porost vymýcen ničivým požárem, který odhalil dříve takřka neznámé skalní město.

Ke středověkému hradu jen na vlastní nebezpečí

Věhlas tato destinace mívala už ve 13. století, kdy byl ze skalního masivu upraven středověký strážní hrad Střmen, k jehož ruinám s úchvatnou vyhlídkou musíte zdolat velmi strmý a místy ne zcela bezpečný výstup po schodech a žebřících. V turistické sezóně je navíc výšlap k vyhlídce poměrně náročný, protože místo je poměrně hojně turisticky navštěvováno.

Jelikož nahoru i dolů vede jen jedna opravdu úzká cestička, v hlavě nejednoho turisty vyvstane otázka, proč není na obou stranách schodů instalován semafor.

K absolvování okruhu Teplickými skalami jsou potřeba minimálně tři hodiny čistého času. Bezmála šestikilometrová modře značená trasa je prošpikována zajímavými skalními útvary, často pojmenovanými podle toho, co na první pohled připomínají. Kdo má dobře vyvinutou fantazii, snadno mezi skalami rozpozná kornout se zmrzlinou, ježka na žábě nebo třeba řeznickou sekeru.

FOTO: Teplické skály

Teplické skály, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Kromě zábavných útvarů je bezesporu nejzajímavějším místem tohoto okruhu část nazvaná Sibiř. Sám název napovídá, že je záhodno si do těchto prostor vzít na sebe něco víc než jen tričko s krátkým rukávem. A to i v létě. Úzké soutěsky mezi vysokými skalními masivy jen zřídka propouštějí sluneční paprsky, proto se zde až do léta často drží sníh – ke spontánní radosti dětí i dospělých, kteří houfně odhazují zábrany a koulují se mezi sebou hlava nehlava.

Příjemným zjištěním je možnost napojit se do vedlejších Adršpašských skal na již zakoupenou vstupenku (plné vstupné 60 korun, snížené vstupné 30 korun). Ovšem jen v případě, že se od teplické Ozvěny – dřevěného altánu – vydáte po žluté stezce divokou Vlčí roklí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Koulování v létě? V Teplických skalách žádný problém