Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Koštování piva – práce snů či životní poslání?

Redakce

Redakce

3. 9. 2010

FOTO: PivoDnes jednasedmdesátiletý Brian Moore z britského města Sheffield v hrabství Jižní Yorkshire je zarputilým koštérem piva již od 70. let 20. století, kdy si začal zapisovat všechny druhy piva, jež ochutnal. Mooreův rekord je o to kurióznější, že se ve všech případech jednalo o piva britských značek!

FOTO: Pivo

Foto: Vojta Herout, Topzine.cz

Moore, dnes již trojnásobný dědeček, je v kruzích komunity, která sama sebe nazývá „beer tickers“ (volně přeloženo jako ochutnavači piva či pivní testeři), skutečnou živoucí legendou. Přezdívá se mu Brian „Šampión“ Moore. Pan Moore od 70. let ve své pivní databázi eviduje více než 46 000 vzorků piva. Bývalý zahradník v rozhovorech vyvrátil domněnky mnohých, že by ochutnávání piva bylo jeho vysněným kariérním cílem, naopak uvádí, že se jednalo spíše o náhodu.

Moore si již v mládí začal pro svoji vlastní potřebu dělat poznámky o oblíbených druzích piva.  Časem se seznámil s dalšími mladými nadšenci a spolu s nimi vytvořil zpočátku velmi malou komunitu ochutnavačů piva. Cestovali po celé Velké Británii a ochutnávali místní značky. Moore tvrdí, že dříve se jednalo o skutečně uzavřenou skupinu, kde se všichni vzájemně znali. Sám Šampión začal svou kariéru v hospodě domovského města Sheffieldu jménem „The Fat Cat“ (česky Tlustá kočka, případně přeneseně velké zvíře, či pracháč).

FOTO: Pivo

Foto: Martin Peška, Topzine.cz

Dnes si, jak sám říká, rád dá jakékoliv pivo, na které má zrovna chuť. Brian Moore také vyvrací mnohé fámy, které o koštéřích piva kolují, jako například to, že jsou to zarostlí pupkáči a že jsou značně asociální. Legendární pivní znalec si rád užije skutečné pivo ve společnosti svých známých, případně také spolu se svou ženou, se kterou žije již přes 40 let. Dnes se již v pití piva pan Moore krotí, tvrdí, že výdrž není, co bývala, nicméně v mládí pil i 100 pint piva týdně.

Phil Parkin, režisér z Mooreova rodného Sheffieldu, se rozhodl natočit o Brianu Mooreovi a o jeho třech kolezích, taktéž ochutnávačích, dokumentární film s výmluvným názvem Beertickers: Beyond The Ale (česky volně přeloženo Pivní testeři: Více než pivo). Vznik dokumentu také mapuje současnou situaci v regionu Yorkshire, kde v posledních několika letech dochází k obrodě malovýroby piva. Konkrétně je tento region v oblasti pivního průmyslu v současnosti nejaktivnějším místem v celém Spojeném království.

FOTO: Pivní sklo

Foto: Martin Peška, Topzine.cz

Pokud by se rozdávaly ceny za věrnost a přínos řemeslu a dlouhé roky služby, zaslouží pan Moore již několikanásobný metál. Z původně undergroundové záliby se v dnešní době z koštování piva stává již poměrně rozsáhlá a oblíbená činnost. Chtě nechtě se nabízí dojem, že česká mládež má k tomuto novému sportovnímu odvětví více než blízko.  Když už mluvíme o pivu, je nasnadě zmínit nejznámější českou lež… Jdeme na jedno?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Koštování piva – práce snů či životní poslání?