Štrasburku, městu na levém břehu Rýna, se někdy spolu s Bruselem přezdívá hlavní město Evropy. Každý druhý týden se sem stěhuje Evropský parlament a s ním houfy úředníků, stohy dokumentů i turisti.

Evropský parlament, Foto: Sandra Štefaniková, Topzine.cz
Spojit příjemné s užitečným je populární způsob, jak oživit šedost a nudu tradičních zahraničních zájezdů. V České republice poznávací cesty do významných sídel Evropské unie pořádá nezisková organizace EUTIS.
Po úspěšné vzdělávací cestě do Bruselu uspořádal EUTIS letos v říjnu pro studenty a absolventy středních a vysokých škol výlet do Štrasburku, křižovatky Evropy.
EUTIS, o.p.s.
EUTIS je nevládní nezisková organizace založená v roce 2005, jejímž hlavním cílem je prohlubovat povědomí a znalost české široké veřejnosti i specializovaných skupin o evropské integraci, především o Evropské unii.
Poskytuje příležitost k poznání evropské integrace na základě kvalitních informací ze studijních pobytů, akademických aktivit, publikací a vzdělávacích cest do Bruselu a Štrasburku.
Pilotním projektem je model zasedání Rady EU „Rozhoduj o Evropě“, během něhož mají studenti českých středních škol možnost se vžít do kůže premiéra nebo prezidenta členské země. EUTIS také pořádá diskuze s odborníky.
Během tří dnů měli studenti možnost navštívit Radu Evropy, Evropský parlament, Kancelář evropského ombudsmana a samozřejmě i historické město Štrasburk. Součástí programu bylo i setkání a živá diskuze s místopředsedou Evropského parlamentu Liborem Roučkou a českým europoslancem Edvardem Kožušníkem.
V Štrasburku se historie střetává s aktuálním děním
Ojedinělou atmosféru kosmopolitnímu Štrasburku propůjčují historické a geografické okolnosti. V minulosti toto alsaské město patřilo střídavě pod správu Německa a Francie, aby se v roce 1947 definitivně připojilo k zemi Galského kohouta. Vlivy dvou odlišných kultur jsou ve Štrasburku cítit na každém kroku.

Rada Evropy ve Štrasburku
Z kaváren a obchodů jde slyšet francouzštinu i němčinu. Místní, zejména starší generace, výborně ovládají oba jazyky. Monumentální katedrála ve středověkém centru, jež před dokončením Eiffelovy věže zastávala po staletí post nejvyšší budovy světa, nezapře své německé kořeny. O několik kroků dál v půvabné čtvrti La petite France (Malá Francie) se už ovšem návštěvníci nacházejí ve světě dlouhých baget, červeného vína a kavárenské kultury.
Právě lehkost koexistence a splývání dvou kultur, jejichž vzájemné vztahy v minulosti by se daly popsat všelijak, jen ne přátelskými, byly důvodem, proč tu jako symbol francouzsko-německého smíření od roku 1949 začaly vznikat hlavní evropské instituce. Pro oživení paměti připomeňme, že to byla v roce 1949 Rada Evropy, 1952 Evropský parlament a v roce 1959 Evropský soudní dvůr pro lidská práva.
Mladý kolektiv se zájmem o diskuzi
Skladba účastníků vzdělávací cesty byla rozmanitá. Účastnili se jí studenti práv, mezinárodních vztahů, ekonomie i žurnalistiky. Všichni čtyřdenní výlet zhodnotili pozitivně a cenili si zejména mladého dynamického kolektivu, který má každý večer i přes nabitý program dostatek energie diskutovat o svých zážitcích do pozdních nočních hodin.
„Nejvíc se mi líbilo plenární zasedání Evropského parlamentu, diskuze s panem Rouškou a Kožušníkem a dobrá atmosféra mezi účastníky cesty. Dobře jsem se bavil, a navíc jsem si rozšířil pomědomí o EU. Vzdělávací cesta s EUTIS splnila má očekávání. Možná se s nimi pojedu podívat i do Bruselu,“ svěřuje se jeden s účastníků.
[youtube_660]Oz_MTWDAE2Y[/youtube_660]