Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Koření voní, chutná i léčí!

Koření chuťově obohacuje naše pokrmy dnes a denně. Dodává jim lepší, výraznější a bohatší chuť. Doprovází je příjemnou vůní a někdy i vzhledově obohatí. Méně známé jsou nám ale léčebné účinky koření. Podívejme se společně na to, jaké poklady skrývají vaše kořenky.

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Bazalka podporuje chuť k jídlu, zlepšuje činnost žaludku, snižuje nadýmání, je vhodná proti křečím střev a napomáhá vylučování nežádoucích zbytků z organismu. V kuchyni můžete uplatnit čerstvé bazalkové listy, ty se skvěle hodí do salátů, k tvarohům i sýrům. Sušenou bazalku lze přidávat do zeleninových i masitých jídel, do omáček i k těstovinám.

Bobkový list (vavřín) podporuje trávení a chuť k jídlu. V kuchyni jej lze používat čerstvý i sušený. Především ve formě čaje má schopnost snižovat cukr v krvi, pomáhat při dně, revmatismu a odstraňovat odpadní látky z organismu. Při vaření se hodí do polévek, omáček, k masu, rybám i bramborám. Kromě pokrmů si jej můžete přidat i do koupele, odstraňuje únavu.

Cibule podporuje trávení a činnost střev, snižuje hladinu škodlivého cholesterolu v krvi, pomáhá při jaterních potížích, má silné antibakteriální účinky (dezinfikuje dýchací, trávicí i močové cesty), příznivě působí na dýchací cesty a stimuluje srdeční činnost. Nejlepší pro zdraví je jíst ji čerstvou. V kuchyni můžete používat i sušenou, granulovanou, osmaženou a přidávat ji snad ke všem možným slaným pokrmům při vaření, dušení, pečení i nakládání. Účinkuje na rány po kousnutí a bodnutí hmyzem.

Česnek má silné antibakteriální vlastnosti, po požití se dostává do zažívacího traktu, ale i do plic, do kůže a všude dezinfikuje, proto nám pomáhá při bolestech v krku, při rýmě, chřipce a střevních infekcích. Celkově posiluje imunitní systém a pomáhá i jako prevence před infekcemi. Snižuje krevní tlak, hladinu cholesterolu v krvi a reguluje cukr v krvi. Nejzdravější je konzumace čerstvého česneku; zápach se sníží pojídáním čerstvé natě petržele (avšak zápach proniká i do potu). V kuchyni má obrovské využití a přidávat jej můžete snad úplně ke všem slaným pokrmům. Též účinkuje na rány po kousnutí a bodnutí hmyzem.

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Hřebíček podporuje chuť k jídlu, dezinfikuje ústní dutinu, žaludek a střeva (ničí choroboplodné zárodky), zabraňuje nevolnostem, působí proti nadýmání. Při bolestech zubů můžete hřebíček žvýkat. Příznivě působí i na bolavé klouby – hřebíček vyluhujte v lihu (zkuste Alpu) a klouby si mažte, takto působí i na plíseň na nohou. V kuchyni je vhodný do kompotů, povidel a svařeného vína. Také do některých omáček, masových vývarů i k pečením.

Kmín zlepšuje chuť, povzbuzuje trávení, výrazně působí proti nadýmání, zabraňuje nadměrné plynatosti, podporuje zažívání (pomáhá trávit těžká jídla) a zmírňuje žaludeční křeče. Lepší je kupovat kmín celý, protože si zachovává své účinné látky. Hodí se do brambor, polévek, slaného pečiva, k drůbeži, pečením i rybám. Využívá se také při výrobě likérů.

Kopr zlepšuje zažívání, působí proti nadýmání a křečím střev. Má uvolňující a uklidňující účinky. Působí proti mikrobům. Abyste uchovali všechny cenné složky, přidávejte kopr až do hotového pokrmu a krájejte jej těsně před použitím. Hodí se do polévek, omáček, tvarohových pomazánek, k vaječných pokrmům i grilovaným rybám.

Majoránka podporuje trávení, zklidňuje střeva, působí proti plynatosti, mírně snižuje krevní tlak, rozšiřuje cévy, uklidňuje nervovou soustavu a působí proti nespavosti. Hodí se do polévek, guláše, dušených mas, pečení, mletých mas, ryb, vaječných pokrmů (omeleta) i nádivek. Lze ji používat sušenou i čerstvou, tu ale přidáváme až těsně před dohotovením jídla.

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Oregano (dobromysl) podporuje trávení, dezinfikuje střevní trakt, působí proti průjmům a má žlučopudné a protizánětlivé účinky. Léčivě působí na kašel. V kuchyni jej můžete použít při přípravě guláše, pizzy, do sekaných mas, rajčatových pokrmů, k rybám, zelenině a lze vyzkoušet i do těstovin.

Paprika podporuje trávení, krevní oběh, působí proti kornatění cév. Říká se o ní, že dokonce omezuje výskyt mozkových a srdečních příhod. Ostrá paprika dezinfikuje vnitřnosti a působí i proti bakteriím, jež způsobují žaludeční vředy. V kuchyni se hodí do gulášů, polévek, masitých pokrmů, drůbeže, sýrů, tvarohů i ke grilování.

Pepř černý, bílý, zelený stimuluje trávení, činnost žaludku a srdce. Je močopudný, podporuje metabolismus a má hřejivé účinky. Pozor na nadměrné pepření, které není prospěšné. Pepř zelený – nezralé bobule, jež se suší. Pepř černý – nedozrálé bobule, jež se suší na slunci či v sušárnách. Bílý pepř – zcela zralé bobule, jež se máčí, je z nich odstraněna slupka a následně se suší; hodí se k bílým masům, do omáček, pomazánek, omelet a salátů. Pepř používá i do slaných a sladkých pokrmů (sušenky, čokoláda). Také do nápojů (čaj).

Skořice je v podstatě usušená kůra skořicovníku cejlonského (hladká, tenká, světle žlutohnědá) nebo skořicovníku čínského (hrubá, tlustá, tmavě červenohnědá). Podporuje zažívání, mírní nadýmání, působí proti křečím v žaludku a ve střevech, má povzbudivý účinek a pomáhá při bolestivé menstruaci. Skořicový čaj zabírá proti potížím způsobeným chřipkou (1 lžička přelitá 2 dcl vody). Použít ji můžete do koláčů, buchet, dezertů, sušenek, kompotů, mléčných a rýžových pokrmů a také do nápojů. V některých zemích se používá i do slaných pokrmů.

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Tymián ničí střevní parazity, působí proti průjmu. Čaj z něj mírní kašel, uvolňuje hleny a dezinfikuje dýchací cesty (3 lžičky na 0,5 l vroucí vody, nechejte odstát). V kuchyni lze užívat čerstvý i sušený. Hodí se k masu (hovězí, skopové, zvěřina, kachna, králičí), i do sekaných mas, k sýrům a luštěninám.

Jak správně skladovat koření?

Uchovávejte koření na temném, suchém, nepříliš teplém místě, v tmavých utěsněných kořenkách (skleněné, nejlépe tmavé sklo; keramické; se závitem či utěsněnou zátkou). Vyhněte se místu nad sporákem, zde koření ztrácí vůni i chuť, přejímá cizí pachy z vaření a může zplesnivět. Není dobré nechávat koření v zakoupeném sáčku, obzvláště otevřené, ztrácí vůni i chuť a vzájemně se pachově ovlivňuje. Koření je dobré po roce obměnit.

Koření je jako snůška kouzel, která obohacuje naše těla i duše.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Koření voní, chutná i léčí!