Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Kontroverzní reality show přímo z Everestu. Výprava pozná, co je smrt

Redakce

Redakce

26. 1. 2014

Chlad, omrzliny, halucinace, srdeční záchvaty, kolaps, ztráta končetin, smrt; to je daň, kterou si Everest bere. Jak velká bude pro skupinu dobrodruhů, kteří se ho pokusí v rámci reality show zdolat?

Foto: Everest - Kurt Hefti

Během 60 minut i vám zmrzne úsměv na rtech. Zdroj: FTV Prima

Nevídaná reality show Everest: Za hranice možností s sebou přináší fascinující cestu 11 odvážných. Mezi účastníky se nachází například Novozélanďan Mark Inglis, který již prodělal amputaci obou končetin kvůli dřívějšímu výstupu na novozélandskou Mt Cook. Další se kvůli výpravě zadlužil na celý život a pak je tu Dán s těžkým astmatem bez dodatečné zásoby kyslíku.

Jedenáctičlenná expedice je vedena třemi průvodci za doprovodu domorodých nosičů. V zádech mají štáb filmařů, který zaznamenává každý krok jejich nelítostného vnitřního souboje s odhodláním, strachem a snahou přežít.

Foto: Everest - climbers 1

Max Chaya si jednou jen tak vyrazil sám z Antarktidy až na severní pól. Zdroj: FTV Prima

Reality show potká smrt

Pro velký úspěch byla natočena dvě pokračovaní, kterého se zúčastnili i někteří členové první série. Nedaleko od vrcholu Mount Everest narazí expedice na jednoho horolezce bez rukavic a dostatečného množství kyslíku. Jeho tvář je i krátce zachycena kamerou. Na popud jednoho z členů se však rozhodnou pokračovat.

Později David Sharp umírá a v patách výpravy tak visí kontroverzní téma. Jedni tvrdí, že mu nebylo pomoci. Sir Edmund Hillary se však vyjádřil, že by se výstupu ihned pro záchranu života vzdal.

Foto: Everest - north col tents

Mark nese na svých bedrech těžkou kritiku za smrt Sharpa. Zdroj: FTV Prima

Hlavním vůdcem byl Novozélanďan Russel Brice. Horolezec s mnoholetými zkušenostmi pořádá výpravy do Himálaje již od roku 1974. Mimo jiné založil také společnost Himalayan Experience Ltd., jež nabízí velehorské expedice.

Horu Cho Oyu přemohl sedmkrát a dvakrát se postavil na špičku Mount Everestu a Himal Chuli. A ve výčtu překonání sama sebe má i další osmitisícové hory. Sám však přiznává, že mu hory vzaly 80 % jeho přátel.

Reality show začne 27. února na stanici Prima Cool.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kontroverzní reality show přímo z Everestu. Výprava pozná, co je smrt