Menu
TOPZINE.cz
Nákupy a nakupování

Konsolidace pro firmy – jak řešit, když máte více firem

Komerční sdělení

Komerční sdělení

31. 10. 2018

Konsolidace je pojmem, který se nejčastěji využívá v rámci sjednocování a slučování. Typickým příkladem je srovnání konsolidace půjček, kde prostřednictvím tohoto produktu můžete nahradit staré finanční závazky novým a výhodnějším úvěrem.

Pokud se však na tento výraz zaměříte nikoliv z úvěrového, ale firemního hlediska, vyjde vám spojení konsolidace firem. A právě tato formulace je v současnosti hodně omílaná. Pokud nevíte, o co přesně jde, začtěte se do následujících řádků.

Co si představit pod konsolidací firem?

Každý podnikatel jistě moc dobře ví, že na konci každého účetního období má povinnost sestavit účetní závěrku. To samozřejmě není žádný problém v okamžiku, kdy vlastníte jednu firmu s jedním IČ. Horší je to v situaci, když vaše společnost má podíly ještě v dalších firmách.

Pak je třeba provádět hned několik účetních uzávěrek najednou. Nyní tento problém řeší konsolidace pro firmy tohoto typu. Při dosažení určité velikosti firmy hovoří zákon o účetnictví celkem jednoznačně. Je zapotřebí udělat jednu hlavní uzávěrku za všechny subjekty dohromady. To znamená, že dojde ke sloučení neboli konsolidaci.

Pojmy, které byste měli znát

V rámci konsolidace pro firmy se setkáte hned se dvěma důležitými výrazy, o nichž musíte vědět něco blíže.

  • Konsolidační skupina – Sestává z mateřské společnosti a jednotlivých dílčích neboli dceřiných firem.
  • Konsolidační celek – Ve své podstatě jde také o skupinu, jen v ní mohou chybět některé dceřiné společnosti, jež nejsou zahrnuty do konsolidace firem.

Konsolidace firem je tedy povinností, kterou není radno v žádném případě podceňovat. Dle aktuálního zákona do této kategorie společností spadne mnohem více subjektů než v letech minulých. Takže, pokud se i vás týká konsolidace firem, zareagujte na tuto povinnost s dostatečným předstihem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Konsolidace pro firmy – jak řešit, když máte více firem